برنامه پزشک خانواده فراگیر می شود

۱۳۹۷/۱۱/۰۱ - ۱۴:۴۱ - کد خبر: 263112
برنامه پزشک خانواده فراگیر می شود

سلامت نیوز: سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برنامه پزشک خانواده به عنوان یکی از برنامه های طرح تحول نظام سلامت در سراسر کشور فراگیر می شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دکتر سعید نمکی روز دوشنبه در سفر به مازندران در گفت و گو با خبرنگاران افزود: برنامه پزشک خانواده، نظام ارجاع ، پرونده الکترونیکی سلامت به عنوان تعهدات برنامه پنجم توسعه کشور برای وزارت بهداشت بوده است و در دوره جدید مدیریتی در این وزارتخانه اجرایی می شود.
وی با اعلام این که برنامه پزشک خانواده در شرایط فعلی به صورت آزمایشی در برخی استان های کشور در حال اجراست، گفت: این طرح طبق برنامه ریزی در فاز اول در استان هایی اجرایی می شود که از لحاظ آموزشی و تجهیزات و امکانات قابلیت های لازم را دارند در اولویت قرار دارند و بقیه استان ها نیز به مرور به این برنامه خواهند پیوست.


سرپرست وزارت بهداشت افزود: برنامه ما اجرای برنامه پزشک خانواده در حدود 80 درصد از استان های کشور تا پایان سال آینده و تکمیل آن تا حداکثر پایان دوره کاری دولت تدبیر و امید است.
نمکی گفت: برنامه پزشک خانواده به عنوان یکی از برنامه های مهم طرح تحول نظام سلامت در کشور همچنان با قوت ادامه خواهد یافت و از نظر ما این برنامه جزء برنامه های جدانشدنی طرح تحول نظام سلامت است.
وی افزود: اجرای این برنامه در برخی استان ها نشان داده که پزشک خانواده توانست هزینه ها را به صورت منطقی کاهش دهد و هر گونه هزینه کرد این برنامه در راستای سلامت مردم نوعی سرمایه گذاری است.


** ردیف اعتباری مستقل در قانون بودجه
سرپرست وزات بهداشت همچنین در مورد مشکل مالی اجرای برنامه پزشک خانواده و نبود ردیف اعتباری مستقل در قانون بودجه سنواتی کشور هم گفت: در قانون بودجه سنواتی کشور پزشک خانواده ردیف اعتباری مستقل دارد.
وی افزود: به نظر می رسد اعتبار این ردیف به صورت منطقی در برنامه پزشک خانواده هزینه نمی شود و باید این ردیف در جای خودش هزینه شود تا پرداخت ها به پزشکان منطقی تر شود.
سرپرست وزارت بهداشت از نحوه اجرای برنامه پزشک خانواده در مازندران ابراز هم رضایت کرد و گفت: این برنامه در قالب طرح تحول نظام سلامت در مازندران و سایر استان ها به خوبی در حال اجراست و کارهای خوبی نیز انجام شده است.


** مخالفت با افزایش مالیات پزشکان
سرپرست وزارت بهداشت همچنین با افزایش میزان مالیات پزشکان از سوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مخالفت کرد و گفت: این کار نوعی تبعیض بین پزشکان و سایر مشاغل کشور است.
وی افزود: اگر این افزایش به معنای فرار مالیاتی برخی پزشکان اجرایی می شود، این فرار مالیاتی در سایر مشاغل نیز وجود دارد و اجرای آن صرفا در بخش پزشکی پیام خوبی ندارد.


نمکی گفت: پزشکان نیز همانند سایر اقشار جامعه باید مالیات خود را بپردازند، ولی نباید تبعیضی در پرداخت ها بین پزشکان و سایر اقشار جامعه ایجاد کرد.
سرپرست وزارت بهداشت صبح امروز به مازندران سفر کرد. بررسی برنامه پزشک خانواده، بازدید از طرح های عمرانی پزشکی و بررسی وضعیت بهداشتی و درمانی مازندران از جمله اهداف و برنامه های سفر دکتر نمکی به این استان اعلام شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63272s, 19q