چرا زنان معتاد ایران زیادتر شده‌اند؟

۱۳۹۷/۱۱/۰۱ - ۱۶:۳۶ - کد خبر: 263134
چرا زنان معتاد ایران زیادتر شده‌اند؟

سلامت نیوز:معاون پیشگیری بهزیستی البرز از فعالیت پنج کمپ ترک اعتیاد زنان در استان خبر داد و گفت: در سال‌های اخیر شاهد افزایش جمعیت زنان معتاد در کشور بوده‌ایم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،مژگان رضا زاده به دلیل افزایش اعتیاد در بین زنان اشاره کرد و گفت: هر چند هنوز اعتیاد در بین مردان بیش از زنان است ولی طی سال‌های اخیر به دلایلی چون کاهش قبح اعتیاد در جامعه، تغییر شکل اعتیاد و دسترسی راحت‌تر به مواد مخدر به ویژه مواد مخدر صنعتی، شاهد افزایش جمعیت زنان معتاد در کشور بوده‌ایم.

وی افزود: البته اقدامات موثری از سوی دستگاه‌های درگیر با این موضوع برای متعادل کردن وضعیت در حال انجام است که تا کنون نتیجه بخش نیز بوده است. با اطلاع رسانی درست و آموزش و آگاه‌سازی شهروندان باید آسیب‌های اعتیاد به مردم به ویژه زنان شناسانده شود تا شاهد کاهش آمار معتادین در استان باشیم.

رضا زاده بیان کرد: در حال حاضر پنج کمپ اعتیاد زنان در استان فعال است، یکی از این کمپ‌ها در فردیس، یکی در ساوجبلاغ و سه کمپ دیگر در کرج فعالیت دارند که ظرفیت هر یک از آنها بین 30 تا 60 نفر است. البته اگر تعداد مراجعه کنندگان بیشتر شود، این کمپ‌ها اقدام به پذیرش بیش از ظرفیت خود نیز می‌کنند تا معتادان بیشتری در استان به سمت بهبود و بازگشت به سمت زندگی عادی سوق داده شوند.

این مسئول با اشاره به نظارت مستمر بر کمپ‌های اعتیاد استان عنوان کرد: تیم نظارتی قوی متشکل از کارشناسان بهزیستی، دادگستری و نیروی انتظامی بر کیفیت و کمیت فعالیت این کمپ‌ها نظارت دارند و در طول سال چندین بار به صورت سر زده از این مراکز بازدید می‌کنند. در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی کمپ‌ها اخطار لازم توسط تیم بازرسی صادر می‌شود و اگر بعد از دو مرتبه اخطار اصلاحات لازم صورت نگیرد، مجوز کمپ متخلف باطل خواهد شد.

معاون پیشگیری بهزیستی البرز گفت: از ابتدای سال تا کنون مجوز فعالیت چهار کمپ متخلف باطل شده و این نشان می‌دهد تیم نظارتی در این خصوص هیچ اهمالی را نمی‌پذیرد.

اخیراً دادستان فردیس با انتشار عکسی در کانال خود از وضعیت کمپ‌های ترک اعتیاد فردیس کرج انتقاد و با تشبیه یکی از این کمپ‌ها به اردوگاه‌های نازی خواستار بهبود اوضاع این کمپ‌ها شده است.

دادستان فردیس گفته بسیاری از افراد حاضر در این کمپ‌ها از زندگی سیر شده‌اند و در پایان خبر داده سه نفر را که به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته بودند از این کمپ خارج کرده است.

جهانشاهلو عکسی را منتشر کرده و گفته که در این فضا مجوز گاوداری را هم قطعاً نمی‌دهند اما زیر نظر بهزیستی در حال فعالیت است. این کمپ با وجود 20 تخت، 120 نفر را در خود جا داده است.

وی ادامه داده، "این عکس‌ها مربوط به دو تا کمپ مثلا نمونه شهرستان است؛ در عکس سمت راست مجوز گاوداری را هم قطعا نمی‌دهند اما زیر نظر بهزیستی دارد فعالیت می‌کند، در کمپ دیگر که خودم بازدید کردم شبیه اردوگاه‌های نازی است از ساعت ٩:٣٠ دقیقه صبح کار را شروع می‌کنند آن هم در روی کف سرامیک و تا ساعت ١١ شب بسته بندی کارتن انجام می‌دهند؛ ٢٠ عدد تخت دارد اما ١٢٠ نفر را در این ٤ دیواری که فقط یک سقف دارد جا داده و دارد استثمار می‌کند."

سید جواد موسوی، رییس اداره بهزیستی فردیس نیزدر پاسخ موضوع مطرح شده از سوی دادستان فردیس را داده و توضیح داده، با توجه به تعداد بالای معتادان و با وجود اینکه امکان اضافه شدن کمپ جدید در این شهرستان وجود ندارد، ناچار به پذیرش بیش از ظرفیت در این مجموعه‌ها هستیم تا هزینه ترک اعتیاد به خانواده هایی که وضعیت مالی مناسبی ندارند تحمیل نشود.

وی اظهار کرده، در حال حاضر 22 کمپ اعتیاد در فردیس فعال است که تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر وقوع تخلف در آنها ارائه نشده است. طبق بررسی‌های انجام شده تا کنون اعتراض و شکایتی مبنی بر عملکرد نامناسب کمپ‌های اعتیاد فردیس به دست ما نرسیده است.

وی افزود: از نظر بهزیستی مشکلی درفرایند اداره این کمپ‌ها وجود ندارد مگر اینکه مواردی به صورت مکتوب و مستند از سوی مراجع ذیربط یا مردم ارائه شود.

این مسئول توضیح داد: در حال حاضر تیم نظارت بر فعالیت کمپ‌های اعتیاد متشکل از کارشناس بهزیستی، کارشناسی شورای هماهنگی و کارشناس دادگستری است که هر ماه یک بار به صورت سرزده به این کمپ‌ها سر می‌زند و روند کار آنها را بررسی و در صورت مشاهده مشکل به صورت قانونی اقدام می‌کنند.

موسوی با اشاره به ظرفیت محدودیت این کمپ‌ها خاطر نشان کرد: اغلب این کمپ‌ها به دلیل خدمات رایگانی که ارائه می‌دهند بیشتر از ظرفیت خود معتادین را در خود جای داده‌اند که این مساله قاعدتاً بر کیفیت خدمات‌رسانی اثر می‌گذارد. وقتی به دستور مقامات قضایی در کمپی که به عنوان مثال 40 نفر ظرفیت دارد ناچار به پذیرش 50 نفر هستیم این مساله مشکل ساز خواهد شد.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.40152s, 21q