فردا آخرین مهلت برای «جاماندگان بسته حمایتی»

۱۳۹۷/۱۱/۱۶ - ۱۵:۲۹ - کد خبر: 264350
فردا آخرین مهلت برای «جاماندگان بسته حمایتی»

سلامت نیوز: فردا فرصت ۱۰ روزه ثبت‌نام و اعتراض جاماندگان بسته حمایتی دولت به پایان می‌رسد در حالی که این افراد هنوز پاسخ روشنی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، براساس اعلام مسئولان وزارت رفاه، خانوارهایی که درآمد آنها کمتر از ۳ میلیون تومان در ماه است و تاکنون بسته حمایتی دولت را دریافت نکرده‌اند از فرصت ۱۰ روزه ثبت‌نام برخوردار هستند که بر اساس برنامه تعیین شده، تاریخ ثبت‌نام فردا؛ چهارشنبه مورخ ۱۷ بهمن ۹۷ پایان می‌یابد.

براین اساس و بعد از این مرحله، استحقاق‌‌سنجی ثبت‌نام شدگان ظرف مدت یک هفته کاری انجام خواهد پذیرفت لذا بر اساس نتایج استحقاق‌سنجی به تمام متقاضیان از طریق شماره تلفن همراهی که با آن کد ملی خود را ارسال کرده‌اند، پاسخ داده می‌شود.

سازمان تأمین اجتماعی تاکید کرده فرآیند فوق از ابتدای شروع طرح اعلام شده و هیچگونه انحرافی در آن صورت نگرفته است.

این درحالی است که هنوز تعداد زیادی از بیمه شدگان و شاغلان تامین اجتماعی با حقوق کمتر از ۳ میلیون تومان بسته حمایتی نگرفته اند.

علی خدایی، عضو شورای عالی کار گفته است: این مبلغ اختصاص یافته ای که برای این بسته ها اختصاص یافته اگر تقسیم بر مبلغ ۲۰۰ هزار تومان کنیم، این رقم برای حدود ۷.۵ میلیون نفر پیش بینی شده است. بنابر این اگر بیمه شدگان تأمین اجتماعی را شاغل و بازنشسته را در نظر بگیرید مشاهده می کنید، ۱۱.۵ میلیون نفر بیمه شده داریم و از طرفی ۳.۵ میلیون نفر هم بازنشسته داریم که از این حدود ۱۵ میلیون نفر می توان گفت که تنها ۷.۵ میلیون نفر مشمول بسته حمایتی می شوند.

وی ادامه می دهد: آمار تأمین اجتماعی نشان می دهد که بیش از ۹۰درصد آمار مشمول تأمین اجتماعی درآمدی کمتر از ۳میلیون تومان دارند. این رقم برای تمام کارگران رسمی بیمه شده کفایت نمی کند و تعجب می‌کنم که سازمان برنامه و بودجه چطور این را تشخیص داده است که رقم بسته حمایتی کارگران این مبلغ را واریز کرده است.

عضو شورای عالی کار می افزاید: بانک های اطلاعاتی متعددی برای شناسایی این افراد در اختیار دولت است. قطعاً نیاز آنها به بسته سبد حمایتی به مراتب بیشتر از سایر کارگران است. اما کندی عجیب و غریبی در روند کار دولت در پرداخت بسته حمایتی دیده می شود. قرار بود ۵ بسته قبل از پایان سال واریز شود، اما مشاهده می کنیم که هنوز بسته اول به صورت کامل واریز نشده است.

خدایی بیان می کند: راه های شناسایی کارگران در کارگاه های غیر رسمی قابل شناسایی است. یکی از این روش ها، پرداخت یارانه است. این دسته از افراد نیازمند حمایت دولت هستند و تبعیض مزدی این روزها بسیار زیاد است؛ عدم پرداخت بسته حمایتی به کارگرانی که بیمه نیستند یکی از تبعیض های مزدی است. ممکن است این تبعیض ها تبعات خوبی نداشته باشد.

از طرفی اعتراضات به نحوه و فرایند توزیع بسته‌های حمایتی به خانواده‌های مشمول طرح حمایتی دولت همچنان ادامه دارد و برخی از خانواده‌ها با گذشت هفته‌ها هنوز نتوانسته‌اند بسته ۱۰۰ تا ۳۵۰ هزارتومانی خود را دریافت کنند.

بر همین اساس حتی با اعلام دو سامانه و یک شماره تماس، همچنان پاسخی به اعتراضات مطرح‌شده از سوی خانواده‌ها داده نشده است.

فردا مهلت پاسخگویی به اعتراضات به پایان می رسد،درحالی که هنوز بسیاری از مشمولان بسته خود را نگرفته و حتی پاسخی از سامانه های اعلام شده به آنها ارسال نشده است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.84536s, 20q