مدیرکل اعتباربخشی وزارت بهداشت تاکید کرد؛

شرط انجام اعتباربخشی بیمارستان های کشور

۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 265865
شرط انجام اعتباربخشی بیمارستان های کشور

سلامت نیوز:مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت گفت: گزارش وقایع ناخواسته ۲۸ گانه حیات، پیش شرط انجام اعتبار بخشی تمامی بیمارستان‌های سراسر کشور است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، علیرضا عسگری، در اجلاس مدیران و رؤسای اداره‌های نظارت بر درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، افزود: از افتخارات این مجموعه یکپارچگی و انسجام درونی حوزه‌های صدور پروانه، اعتباربخشی و نظارت است که تحقق کامل آن در سامانه جامع نظارت نمود پیدا کرده است.

وی ادامه داد: زمانی که مؤسسه‌ای معتبر شناخته شده و مجوز آن صادر می‌شود و تحت نظارت قرار می‌گیرد، فرایند یکپارچه ای تحقق یافته که همگی از یک کانال پیگیری می‌شوند.

عسگری گفت: شعار ما در سال ۹۸، همگرایی سه حوزه صدور پروانه، اعتباربخشی و نظارت، به عنوان حلقه‌های عملکردی متصل به هم خواهد بود و یکی از شاخص‌های اصلی ما در بررسی عملکرد دانشگاه‌ها، سنجش فعالیت‌های این سه حوزه در ارتباط با یکدیگر است.

وی با بیان اینکه در حوزه اجرایی، نظام مند کردن هر چه بیشتر نظارت‌ها در دستور کار قرار دارد و یکی از تجلیات آن تدوین چک لیست‌های واحد نظارتی است، تصریح کرد: این چک لیست‌ها سبب کاهش اعمال سلیقه در ارزیابی‌ها خواهند شد. البته به مرور زمان و دریافت پسخوراند از محیط شاهد رفع ضعف‌ها و ارتقای نقاط قوت آنها خواهیم بود. همچنین وزن این آیتم‌ها ممکن است در طول زمان تغییر کنند.

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت گفت: به زودی دستورالعملی از سوی معاونت درمان با هدف تقویت و حمایت از مجموعه کاری به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد که براساس آن تغییر مدیریت نظارتی باید با هماهنگی حوزه وزارتی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته، واحدهای نظارتی تنها به دنبال مچ گیری و تخلف بوده‌اند، اما اکنون روند نظارت در راستای ارتقای کیفیت خدمات است تا خدمات به شکل ایمن و سالم به مردم ارائه شود که تجلی آن در نظام وقایع ناخواسته (never event) و تحلیل ریشه‌ای آن است.

عسگری بیان کرد: درحال حاضر، ١٤٠ سنجه الزامی اعتباربخشی وجود دارد که یکی از آنها بحث گزارش وقایع ناخواسته ۲۸ گانه حیات است که در واقع پیش شرط انجام اعتبار بخشی تمام بیمارستان‌ها، اعم از خصوصی، دولتی و خیریه محسوب می‌شود. براساس این گزارش‌ها " نهضت کاهش خطا در سطح خدمات درمانی کشور" آغاز شده تا مردم با خیال آسوده برای دریافت خدمات ایمن و مطلوب به مراکزدرمانی مراجعه کنند.

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد گزارش‌ها، ریشه یابی شده‌اند، اظهار کرد: براساس این گزارشات، درصدد غنی‌تر شدن موارد ریشه یابی شده و اصلاح فرآیندها در جهت توانمند شدن دانشگاه‌ها و کاهش بروز خطا هستیم. از این رو از ۲۸ مورد وقایع ناخواسته حیات، برای رخدادهایی که احتمال وقوع بیشتری دارند، ریشه یابی اساسی صورت خواهد گرفت و سندهای ملی تدوین و ابلاغ خواهد شد تا تعداد آنها کاهش یابد.

وی با بیان اینکه تاکید بر نظرسنجی از گیرندگان خدمت و تقویت نظام ١٩٠ نیز از برنامه‌های جدی خواهد بود، خاطرنشان کرد: خدمات قابل تقدیر نیروهای درمانی اعم از پزشکان، پرستاران و تمام گروه‌ها در شرایط دشوار کشور منجر شده تا آشفتگی‌های حوزه‌های دیگر خدماتی و اجتماعی در نظام سلامت را شاهد نباشیم و این موضوع نشان دهنده توانمندی کادر نظام سلامت کشور است که باید پاس داشته شود.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
15.51819s, 20q