عملکرد اورژانس اجتماعی

اورژانس اجتماعی در ایستگاه کودک آزاری

۱۳۹۷/۱۲/۱۴ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 266048
اورژانس اجتماعی در ایستگاه کودک آزاری

سلامت نیوز: اورژانس‌ها فقط به بیماران و افراد صدمه دیده جسمی کمک نمی‌کنند، برخی از اورژانس‌ها برای کمک رسانی به مردم در ابعاد اجتماعی فعال هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،گاهی کمک روانی به فردی آسیب دیده هم می‌تواند جان او را نجات دهد، همچنین فعالیت این اورژانس‌ها محدود به فرد نیست و برای بهبود شرایط زندگی خانواده و جامعه است. وجود مراکزی چون اورژانس اجتماعی در کاهش آلام و دردهای خانواده‌هایی که سال‌هاست در چنگال آسیب‌های اجتماعی اجتماعی ناشی از فقر و اعتیاد و… اسیر هستند، بسیار مؤثر خواهد بود.

پا برکهنه فرشی می‌گذارم که انگار سال‌هاست آب بر خود ندیده و چنان خودش را بر زمین چسبانده که انگار از آن طلبکار است. غروب سنگینی فضای خانه را پر کرده بود. نه روز بود و نه شب، هوا کدر بود. مثل غباری که با دود در آمیخته باشد. در رنگ غلیظ هوا، سیاهی‌ها و لَکُ و پیس دیوارها و سقف خانه از نظر گم بودند. شعله کوچک آتش منقل، تاریکی خانه را سوراخ کرده بود.

چشمم به زن و مردی شلخته افتاد که در وسط اتاق به هم ریخته سیم و سنجاق بر آتش گذاشته بودند و با دستان زمُختشان چنان دود برخاسته از مواد را تحویل حلق‌شان می‌دادند و احساس رغبت و قوت می‌کردند که انگار بر کوه تکیه کرده‌اند. از قَواره شان معلوم بود که هیچ کدام مُتوجه حال خود نیستند و در خیال خودشان سیر می‌کنند. صدای گام‌های مردی در کوچه و کوچه‌هاست! کسی می‌آید، کسی می‌رود، کسانی می‌آیند، کسانی هم می‌روند.

وقت آن بود به ساکنین و عابرین بگویم بیم نکنند و به آنها حالی کنم که من نیروی امنیه نیستم و از جانب من خیالشان آسوده و خاطر جمع باشد. مغزم از دود و بوی شیره و تریاک که از فضای خانه رقص کنان عبور می‌کرد به درد آمده بود. در کنج اتاق چشمم به گهواره‌ای افتاد که به این سو و آن سو می‌رفت و سعی می‌کرد کودک درونش را به سکوت وادارد.

به گمانم هوا و فضای خانه برایش آسودگی فراهم نمی‌کند، باید برای نجات حالش فکر و اندیشه‌ای رقم بزنم، تلفن را از جیبم بیرون آوردم و با اورژانس اجتماعی بهزیستی شماره ۱۲۳، که یکی از اموراتش رسیدگی به کودکان آزار دیده و در معرض آسیب است، تماس گرفتم. برایشان از بساط اعتیاد درون و بیرون خانه و اوضاع کودک سوار بر گهواره و خرمگس‌های سمج و پَلَشت اطرافش شرح دادم! مهر تائید بر حرف و گپ‌هایم نهادند و بعد از اندکی راهنمایی و پرس و جو آدرس خانه را برای رسیدگی و پیگیری از من طلب نمودند. با این کار آسوده خاطرم که با پیگیری از طریق اورژانس اجتماعی ۱۲۳ آینده و سرنوشت آن خانواده و کودک بهتر رقم خواهد خورد.


کودکان، نیازمند توجه
مددکار اورژانس اجتماعی خراسان جنوبی در بهمن 97تعریفی از کودک ارائه داد و گفت: بر اساس ماده یک پیمان نامه حقوق کودک، تمامی افراد زیر ۱۸ سال کودک محسوب می‌شوند، مگر آنکه قوانین جاری یک کشور سن قانونی افراد را کمتر از ۱۸ سال در نظر گرفته باشد.

اسماعیل رضازاده آبیز با بیان اینکه براساس قوانین جاری کشور ایران، سن کودکی کمتر از ۱۸ سال در نظر گرفته شده است، افزود: استفاده عمدی از قدرت، زور، تهدید و یا نیروی جسمانی علیه کودک توسط یک فرد و یا گروه که به سلامتی، حیات، رشد و عزت نفس کودک لطمه وارد کند یا احتمال ایجاد صدمات بعدی را افزایش دهد، کودک آزاری نامیده می‌شود.


کودک آزاری و انواع آن
این مددکار اورژانس اجتماعی با برشمردن انواع کودک آزاری و ویژگی‌های آنها ادامه داد: با توجه به اینکه اورژانس اجتماعی یکی از نهادهایی است که سال‌هاست در امور آسیب‌ها و معضلات اجتماعی قدم‌های نو و قوی برمی‌دارد و یکی از اهدافش رسیدگی به وضعیت کودکان آزاردیده است، بنابراین لازم است که شهروندان در صورت مشاهده هرگونه کودک آزاری برای جلوگیری از وقوع هر نوع حوادث احتمالی که می‌تواند کودکان شهر و دیارمان را تهدید کند با شماره ۱۲۳ تماس برقرار کرده و مورد را اطلاع رسانی کنند و فرد را از خطرات و آسیب‌هایی که ممکن است چه در حال و چه آینده روح و جسم او را به کجی و انحراف بکشد و باعث فروپاشی آینده سالم او شود، نجات دهد.


دستورالعمل ایمنی سه‌شنبه آخر سال
روزهای آخر سال همواره با شور و هیجانی همراه است، از طرفی خانه و اطراف خود را از دودهای سال گذشته پاک می‌کنیم، البته که هر سال آماده کردن خانه و افراد خانواده برای سال نو سخت‌تر می‌شود تا جایی که شیرینی سال جدید برای گروه بزرگی از جامعه تلخ شده است.

از طرفی یکی از رسوم نزدیک سال جدید شب چهارشنبه سوری است که افراد خانواده را به هم نزدیک می‌کند و به آنها دلیلی برای شادی می‌دهد اما برخی با انجام اقداماتی این روزها را به خطر می‌اندازند.در این رابطه دستورالعمل ایمنی پیشگیری از حوادث احتمالی و تامین ایمنی مراسم سه شنبه آخر سال، با هدف آمادگی و تمهیدات لازم به ستادهای مدیریت بحران مناطق 22 گانه تهران ابلاغ شد.

سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ابلاغ کرد که بر اساس تمهیدات پیش بینی شده سامانه فرماندهی حادثه (lCS) ستادهای مدیریت بحران مناطق با هدف ایجاد وحدت فرماندهی فعال شود تا هدایت عملیات در سطح منطقه را در ایام چهارشنبه سوری انجام دهند.

همچنین آمادگی مرکز پیام (اتاق بی‌سیم) منطقه جهت دریافت ماموریت‌ها و اعلام سریع کلیه اتفاقات به ستاد مدیریت بحران منطقه و گزارش اطلاعات حوادث رخداده به مرکز فرماندهی و کنترل سازمان بخش دیگر از موارد پیش بینی شده در این دستورالعمل است.

بر اساس این دستورالعمل ستادهای مدیریت بحران مناطق موظفند قبل از فرا رسیدن سه شنبه آخر سال در راستای کاهش حوادث احتمالی نسبت به تهیه و توزیع و نصب بنر، پلاکارد، بروشور و CD‌های آموزشی در سطح مدارس و مسیرهای پر رفت و آمد اقدام نمایند.


توجه ویژه به محل‌های حادثه‌خیز
در این دستورالعمل همچنین تاکید شده است که ستادهای مدیریت بحران نواحی فعال شوند و آمادگی لازم جهت بهره‌گیری از تجهیزات ذخیره شده در پایگاه‌های پشتیبانی مدیریت بحران احراز شود. ستادهای مدیریت بحران مناطق همچنین موظف شده‌اند بلافاصله پس از پایان مراسم در صورت وجود خسارات جانی و مالی، نتایج را بر اساس فرم پیوست به مرکز فرماندهی و کنترل سازمان گزارش کنند.

ستادهای مدیریت بحران مناطق نیز بر اساس تجارب و سوابق سنوات گذشته، ضمن توجه ویژه به محل‌های حادثه خیز در این مراسم، اماکن حساس و خطر آفرین سطح منطقه از قبیل پمپ بنزین‌ها، انبارهای سوخت و محل‌های نگهداری مواد شیمیایی را شناسایی و با همکاری سازمان آتش نشانی و نیروی انتظامی اقدامات کنترلی و نظارتی ویژه برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی را در این مکان‌ها اعمال خواهند کرد.

هماهنگی با سازمان آتش نشانی و اورژانس منطقه، هماهنگی برای جمع آوری مواد قابل اشتعال از جمله شاخه‌های خشک شده، لاستیک‌های کهنه و فرسوده، مخازن پلاستیکی و خودروهای اسقاطی در سطح منطقه و پاکسازی ایمن محل‌هایی که مراسم در آن برگزار شده از دیگر موارد پیش‌بینی در این سازوکار ابلاغی است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.91591s, 20q