افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت دارو در سال جدید

۱۳۹۷/۱۲/۲۱ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 266591
افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت دارو در سال جدید

سلامت نیوز:معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد: قیمت دارو در سال جدید ۱۰ تا حداکثر ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت که با این رقم به مردم فشار محسوسی وارد نمی‌شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ، ایرج حریرچی با اشاره به این‌که افزایش قیمت دارو در سناریو‌های مختلفی بررسی می‌شود، اظهار کرد: قیمت دارو در سال جدید ۱۰ تا حداکثر ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت که رقم قابل توجهی که به مردم فشار وارد شود نیست و قسمت عمده آن را بیمه‌ها تقبل خواهند کرد. وی در ادامه افزود: در سال ۹۷ میزان ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دارو و ملزومات مصرفی پزشکی را بیمه‌ها از تولیدکنندگان ایرانی خرید کرده‌اند که این یکی از حمایت‌های اصلی از کالای تولید داخل است.


حریرچی اضافه کرد: ۸۵ درصد بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت رایگان هستند که حق بیمه آنها را دولت از منابع عمومی تأمین می‌کند و بیمه شدگان تأمین اجتماعی نیز از محل منابع کارفرما‌های دولتی، شبه دولتی و خصوصی اقدام می‌کند. به گفته وی، دارو، مهمترین کالایی است که ما در سطح ارائه خدمت داریم که مجموعا ۱,۲ درصد کل هزینه‌های ایرانیان را تشکیل می‌دهد و خوشبختانه در سالیان اخیر حدود ۹۷ درصد داروی تولیدی کشور از لحاظ عددی، تولید داخل هستند و فقط ۳ درصد از خارج وارد می‌شود.


او گفت: بخش عمده ۵۰۰ میلیون یورو در اختیار بیمه قرار گرفته است. ایرج حریرچی درباره وضع ۵۰۰ میلیون یورویی که برای دارو و تجهیزات تخصیص داده شده است، اظهار داشت: بخش عمده این مبلغ در اختیار قرار گرفته است که با توجه به زنجیره مالی که در حوزه دارو وجود دارد، در اختیار سازمان بیمه قرار گرفته است که سازمان بیمه هم در اختیار بیمارستان‌ها و داروخانه‌هایی که خرید خدمت کرده می‌گذارند که در بخش دولتی گردش خزانه دارند، سپس آنها به شرکت‌های پخش و تولیدکنندگان می‌دهند که کمی زمان بر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.69947s, 19q