تعطیلات بی‌خطر برای مسافران نوروزی

۱۳۹۷/۱۲/۲۹ - ۱۴:۱۴ - کد خبر: 267060
تعطیلات بی‌خطر برای مسافران نوروزی

سلامت نیوز:همه‌ساله با شروع تعطیلات نوروزی و افزایش سفرهای برون‌شهری، آمار تصادفات جاده‌ای و تلفات رانندگی در کشور افزایش می‌یابد. نوروز گذشته به واسطه ثبت ۱۲هزار فقره تصادف رانندگی و مرگ دلخراش یکهزار نفر از مسافران ،خاطره خوبی برای شروع سال ۹۷ به جای نماند. ولی اینک همگان امیدوارند با رعایت نکات ایمنی و نظارت گسترده پلیس بر نحوه آمد وشد خودروها سال جدید را با سفری ایمن آغاز کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،اهمیت رعایت نکات ایمنی و نظارت جدی مسئولان سفرهای جاده‌ای بر نحوه رفت و‌آمد خودروها باعث شده تا دولت نیز نسبت به ضرورت حفظ سلامت مردم در تعطیلات نوروز برنامه‌ریزی ویژه‌ای کند تا جاییکه «حجت‌الاسلام والمسلمین دکترحسن روحانی» رئیس‌جمهوردیروز در خاتمه آخرین نشست هیات‌وزیران در سال ۹۷ از همه مردم ایران خواست سفرهای نوروزی را با ایمنی شروع کنند.

تاکید ویژه رئیس جمهوری بر حفظ سلامت عامه مردم در تعطیلات نوروزی حکایت از آن دارد که افزایش تصادفات رانندگی به‌ویژه در تعطیلات نوروزی به تدریج به یکی از دغدغه‌های جدی دولت تبدیل شده است. رئیس‌جمهوری همانطور که مردم را به رعایت ایمنی برای حفظ سلامت خود توصیه کرد از تمامی مسئولان و دست‌اندرکاران سفرهای نوروزی خواست به‌طور ویژه ایمنی سفرهای نوروزی را پایش و رصد کنند.

در همین ارتباط نیز عبدالهاشم حسن‌نیا رئیس سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای نیز به «آرمان» گفت: طرح نوروزی 98 از شنبه 25 اسفندماه شروع شده و تا 17 فروردین‌ماه 98 به مدت 22 روز اجرا می شود. اصلی‌ترین هدف سازمان، دستیابی به رضایتمندی حداکثری کاربران و مسافران جاده‌ای با بهبود ایمنی و ارتقای سطح خدمات سفرهاست.

پیش‌بینی رشد 8 تا 10‌درصدی تردد در نوروز امسال

رئیس سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای همچنین از خدمت‌رسانی سالن‌های عملیات 32 شعبه مرکز مدیریت راه‌های کشور و سامانه های هوشمند حمل‌و‌نقل جاده ای در طول طرح نوروزی 98 خبر داده و می‌گوید: این شعب 24 ساعته خدمات رسانی می کنند. در عین حال، برای طرح نوروزی، 182 تابلو پیام متغیر، 771 دوربین نظارت تصویری، 1172 سامانه ثبت تخلف، 2300 دستگاه تردد شما برخط، 35 سامانه توزین در حال حرکت، سامانه بلوتوث ثبت زمان سفر در 38 محور، 5333 دستگاه بیسیم و تجهیز بیش از 7300 خودروی راهدای به ردیاب برخط به‌صورت شبانه‌روزی محورهای کشور را رصد می کنند و اطلاعات لازم در لحظه از طریق سامانه 141 به مردم اطلاع‌رسانی می‌شود.

در عین‌حال، حسن‌نیا پیش‌بینی می‌کند که تردد در جاده‌های کشور نسبت به سال گذشته رشد 10‌درصدی خواهند داشت و می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود، ترددها در هفته دوم نسبت به هفته اول تعطیلات، همزمان با موج بازگشت سفرها و تمركز سفرهای بازگشتی در روزهای یك شنبه و دوشنبه ۱۱ و ۱۲ فروردین و بخش عمده آن‌ها در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه ۱۴، ۱۵و ۱۶ فروردین بیشتر باشد و ادامه موج بازگشتی سفرها تا روز شنبه ۱۷ فروردین ادامه یابد.

آمادگی کامل برای سفرهای ایمن

حسن نیا در عین حال یادآوری می‌کند که تمامی برنامه‌ها و تمهیدات با هماهنگی و همکاری نزدیک و تنگاتنگ با ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، هماهنگی ستادی و استانی با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت كشور، شبكه بهداشت، شبكه بانكی(بانك ملی)، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونتهای انسانی نیروهای مسلح، پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، مراكز مخابراتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تهیه و تدوین شده است. همچنین به گفته این مقام مسئول، با كاروان‌های راهیان نور و همكاری و مساعدت شده است تا نظارت لازم به منظور به كارگیری ناوگان دارای استاندارد فنی و ایمنی فراهم شود.

وضعیت تردد محورهای مهم در نوروز 98

در عین حال بر اساس اعلام سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده ای وضعیت تردد محورهای پر اهمیت در تعطیلات نوروز 98 نیز اعلام شد. بر همین اساس، محور رودهن-آمل (هراز)، روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند از ساعت ۱۶ و روزچهارشنبه ۲۹ اسفند از ساعت ۱۲ از سمت رودهن به آب اسک به‌صورت یک‌طرفه می شود. همچنین، محوررودهن-آمل (هراز) درروزهای ۱۵ و ۱۶فروردین از ساعت ۱۶محور آمل-رودهن از آب اسک به رودهن به‌صورت یک‌طرفه می شود.

بر اساس این گزارش، محور کرج-چالوس در روزهای ۲۸ اسفند و ۷ و ۸ فروردین از ساعت ۱۷ و چهارشنبه ۲۹ فروردین نیز از ساعت ۱۳ محور کرج-چالوس به‌صورت یک‌طرفه خواهد شد. همچنین، محور چالوس-کرج برای پیشگیری از قفل شدن جریان ترافیك در روزهای ۴ ، ۱۲ و ۱۴ فروردین از ساعت ۱۷ و در روزهای ۱۵و ۱۶ فروردین از ساعت ۱۳ محور مرزن‌آباد به کرج به‌صورت یک‌طرفه می‌شود.

تمهیدات جاده‌ای سفرهای نوروزی

در همین ارتباط نیز پیش‌تر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از نصب 20‌هزار تابلو و علائم آشکارساز برای نقاط پرحادثه در ایام نوروز خبر داده و تشکیل ستاد نوروزی در معاونت حمل ونقل وزارتخانه راه و شهرسازی را از جمله اقدامات مهم برای ایمنی و پایش سفرهای نوروزی برشمرده بود. اسلامی گفته بود: این ستاد به‌منظور هماهنگی بین تمامی شقوق حمل‌ونقلی در این ایام تشکیل‌شده و باعث می‌شود تا یک نظارت عالیه و همه‌جانبه در ایام نوروز بر سیستم حمل‌ونقل به وجود آید تا مسائل مربوط به مردم و تمامی بخش‌های حمل‌ونقلی کشور مدیریت و کنترل شود.

بر اساس آخرین گزارش ها، تاکنون 3‌هزار و 300 نقطه حادثه‌خیز در کشور شناسایی شده‌اند. اسلامی همچنین یکی از آیتم‌هایی که در راستای برطرف کردن نقاط حادثه‌خیز به نتیجه رسیده است را احداث باند دوم برای بسیاری از نقاط اولویت‌دار برشمرد و تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌ها ۸۰۰ کیلومتر باند دوم برای برطرف کردن نقاط حادثه‌خیز لازم بوده که ۳۰۰ کیلومتر آن تا امروز افتتاح‌شده و ۵۰۰ کیلومتر در دست آماده‌سازی است و ۳۰۰ کیلومتر نیز تا شب عید افتتاح می‌شود. وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه برای برطرف کردن نقاط حادثه‌خیز جاده‌ها نهضت اصلاح به‌صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت است تا علائم نصب و خط‌کشی‌ها انجام و جاده‌ها ترمیم شوند، افزود: علاوه بر این برخی از نقاط حادثه‌خیز تقاطع‌های غیرهم‌سطح هستند که یا به‌صورت نیمه‌کاره رهاشده‌اند و یا باید برای رفع این نقاط احداث شوند و مهم‌ترین مشکل در این حوزه مسائل مالی است.

نصب 20‌هزار تابلو در نقاط حادثه‌خیز

نصب 20‌هزار تابلو و علائم آشکارساز برای کلیه نقاط حادثه‌خیز با کمک پلیس راه از دیگر اقداماتی است که امسال برای ایمنی سفرهای نوروزی انجام شده است.

گفته می‌شود با توجه به اینکه بیشترین حوادث جاده‌ای مربوط به 30 کیلومتری شهرهاست امسال پیش‌بینی شده است تا با محوریت استانداران و فرمانداران و دستور ویژه وزیر کشور با به کارگیری امکانات محلی شهر و روستاهای اطراف جاده، ایمنی مسیرهای پرحادثه بیش از پیش شود.

همچنین با تمهیداتی که در نظر گرفته شده است امسال برای افزایش ایمنی سفرها با حمل‌و‌نقل عمومی جاده ای تمامی اتوبوس‌ها به سیستم سپهتن مجهز شده‌اند و در همه آنها دوربین نصب شده و هر 15 دقیقه یکبار از راننده عکس گرفته می‌شود تا به وسیله این اقدامات رفتار رانندگان، قبل، حین و بعد از سفر مورد ارزیابی برخط قرار بگیرد.

در عین حال، امسال نظارت بر مراکز معاینه فنی نیز تشدید شده است و مسئولان فنی مستقر در پایانه‌ها نیز موظف شده‌اند تا معاینه فنی اتوبوس را با معاینه‌های فیزیکی و میدانی مطابقت دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.41934s, 20q