دو روش درمانی ساده برای افرادی که از جراحی کاشت دندان می‌ترسند

۱۳۹۸/۰۱/۱۹ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 267973
دو روش درمانی ساده برای افرادی که از جراحی کاشت دندان می‌ترسند

سلامت نیوز:یک جراح دندانپزشک گفت: ایمپلنت فوری و ایمپلنت پایه کوتاه دو شیوه درمانی ساده برای افرادی است که از جراحی کاشت دندان هراس دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،محمد امامداد جراح دندانپزشک افزود: بسیاری از بیماران به دلیل جراحی فک و دوران نقاهت کاشت پایه فیکسچر از انجام کاشت دندان خود داری می‌کنند و یا آن را به تعویق می‌اندازند درحالی که این بیماران می‌توانند از شیوه‌های مدرن درمانی در کاشت دندان استفاده کنند.

وی تصریح کرد: بیمارانی که تاکنون دندان پوسیده خود را نکشیده اند باید بدانند که بهترین زمان برای ایمپلنت، بلافاصله پس از کشیدن دندان و استفاده از حفره ایجاد شده در لثه است، بدین ترتیب که درمانگر پایه تیتانیومی ایمپلنت را بدون هیچ جراحی و خونریزی اضافه ای، درست در جای ریشه قبلی قرار می‌دهد که این شیوه درمانی به کاشت ایمپلنت فوری شهرت دارد.

این دندانپزشک اضافه کرد: اگر چه می‌توان بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت گذاشت اما این روند نیازمند معاینه و تأیید دندانپزشک است؛ زیرا باید مطمئن شد که انتهای ریشه دندان مبتلا به عفونت و کیست نباشد در این صورت با بررسی‌های انجام شده و اطمینان از این موارد، همان جلسه امکان ایمپلنت فوری وجود دارد در غیر این صورت بیمار باید برای مدتی زیر نظر پزشک از آنتی بیوتیک استفاده کند تا پس از برطرف شدن عفونت، اقدام به کاشت دندان کند.

امامداد تاکید کرد: افراد سالخورده، بیمارانی که دچار تحلیل رفتن استخوان شده اند و یا از زمان کشیدن دندانشان بیش از یک سال می‌گذرد و از جراحی و سوراخ شدن احتمالی سینوس‌های خود نگران هستند و در مجموع امکان انجام ایمپلنت فوری را ندارند می‌توانند با استفاده از ایمپلنت‌های پایه کوتاه دوباره صاحب دندان شوند.

وی با بیان اینکه ایمپلنت‌های پایه کوتاه نیاز به جراحی عمیقی ندارد افزود: طول ایمپلنت‌های پایه کوتاه حدود ۵ میلیمتر است و همین ارتفاع کم فیکسچر باعث می‌شود تا در جریان عمل جراحی خطر آسیب به ریشه دندانهای مجاور و عصب فکی و یا حتی آسیب به سینوس‌ها وجود نداشته باشد به طوری که درمانگر می‌تواند با کمترین برش و خونریزی آن را در لثه قرار دهد.

این جراح دندانپزشک تاکید کرد: در ایمپلنت‌های پایه کوتاه، استخوان اطراف ایمپلنت که نگه دارنده پایه تیتانیومی است، به دلیل آسیب کمتر در هنگام جراحی، سریع‌تر نیز بهبود می‌یابد و در نتیجه احتمال عفونت و درد کمتری دارد ضمن اینکه باید توجه داشت که طول عمر این ایمپلنت‌ها هیچ تفاوتی با سایر یکدیگر ندارد.

امامداد در پایان یادآور شد: با شیوه‌های مدرن درمانی در کاشت دندان دیگر نیازی به نگرانی و هراس جراحی‌های طولانی مدت و عمیق نیست و امروزه جراحان تلاش می‌کنند تنها با یک خراش و برش کوچک، افراد را صاحب دندان کنند به خصوص اینکه کاشت ایمپلنت هیچ محدودیت سنی ندارد و همه افراد می‌توانند در صورت از دست دادن دندان‌های خود دوباره صاحب دندان شوند فقط اینکه بیماران باید به رشد کامل استخوانی خود رسیده باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
15.09669s, 20q