وزیر بهداشت مطرح کرد

امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو

۱۳۹۸/۰۲/۰۲ - ۱۰:۰۴ - کد خبر: 268979
امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو

سلامت نیوز:وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم رفع رانت در سازمان غذا و دارو گفت: هنوز در این سازمان رانت و امضاهای طلایی وجود دارد که باید این بساط جمع شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،دکتر سعید نمکی در مراسم افتتاح مجموعه داروسازی اکتوور با بیان اینکه این مجموعه قرار بود قبل از عید افتتاح شود که به هر دلیلی نشد، گفت: بنده از دکتر پیرصالحی خواستم بررسی کنند که این کارخانه در چه مرحله‌ای قرار دارد که ایشان گفتند این مجموعه یکی از افتخارات نظام دارویی کشور است.

می‌خواستند مرا اغفال کنند

نمکی ادامه داد: در زمان سرپرستی وزارت بهداشت اولین جایی که برایش تصمیم گرفتم سازمان غذا و دارو و مجموعه هیات امنای ارزی بود. خیلی‌ها در آن زمان به سراغم آمدند که برخی‌شان خیرخواه بودند و برخی‌شان در لباس خیرخواهی می‌خواستند مرا اغفال کنند. انگار که با کودکی کم‌تجربه سروکار دارند. می‌گفتند این کار را نکن و این مسئولیت را قبول نکن چراکه بدنام می‌شوی، من گفتم اصلا من برای نام شهرت نیامده‌ام. من برای این آمدم که بدنام شوم و می‌دانم کجا آمده‌ام.

من یک رسالت دارم و یکی از رسالت‌هایم این است که پاکسازی را باید نهادینه کنم. وی افزود: بنده یک روز در کنار هم‌رزمانم از مرزهای جغرافیایی دفاع می‌کردیم اما امروز باید از مرزهای اخلاق دفاع کنیم. در هفته گذشته در استان فارس ۱۲۰۰ کیلومتر را گشتم. در آنجا مادر شهیدی که دو شهید داده بود و تمام زندگی‌اش را فروخته بود تا بتواند درمانگاهی با نام فرزندانش دایر کند منتظر این بود که وزیر بهداشت جمهوری اسلامی برود تا این درمانگاه را افتتاح کند.

حال چطور می‌شود که وزیر بهداشت جمهوری اسلامی وقتی بی‌اعتمادی عمومی را به‌دلیل فساد می‌بیند، تحمل کند؟ بنابراین پاک‌کردن این فساد رسالت بنده است. حتی اگر جانم را روی این کار بگذارم.

اولین مشکل خود ما هستیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما مدت‌هاست که قالی عمرمان از نیمه ‌گذشته است، گفت: به همین دلیل من آقای دکتر پیرصالحی را صدا کردم و از ایشان خواستم که ماموریت‌هایی را انجام دهند. البته بنده دکتر اصغری را سال‌هاست که با پاکیزگی، صداقت و اخلاص می‌شناسم، اما احساس کردم ایشان خیلی توان درآمیختن با مشکلات سازمان را ندارند.

باید توجه کرد که ما در نظام دارویی مملکت‌مان مشکلاتی داریم و اولین مشکل خود ما هستیم. اولین جایگاه پرمخاطره دولت و سازمان غذا و داروست. بنده آقای دکتر پیرصالحی را صدا زدم و اصولی را برایشان تعریف کردم. یکی از این اصول این است که باید صنعت تولید داخل را تقویت‌کرده و جلوی واردات بی‌رویه را بگیریم.

نمکی با بیان اینکه در این حوزه اقدامات خوبی انجام شده است، اظهار کرد: اما من هنوز از این اقدامات راضی نیستم و اخیرا هم به آقای دکتر پیرصالحی عرض کردم که گرچه در سازمان غذا و دارو کارمندان شریف کم نداریم، اما هنوز هم در این سازمان امضاهای طلایی وجود دارد و هنوز برخی به قول قدیمی‌ها دیزی‌شان پیش فر است و هنوز برخی می‌توانند در این سازمان از رانت استفاده کنند.

به دکتر پیرصالحی اعلام کردم که باید این شبکه پوسیده و مزخرف جمع شود و من برای آن زمانی را مشخص می‌کنم و بیش از این تحمل نمی‌کنم. حتی اگر قرار باشد خودم آنجا بنشینم این رانت را جمع خواهم کرد و با کمال وجود و با تمام قدرتم این کار را انجام می‌دهم.

نباید رانت‌خواری را جا بیندازیم

نمکی ادامه داد: اگر منی که صنعت دارو را می‌شناسم و سال‌ها در این حوزه هلدینگ‌ها و کارخانه‌هایی را اداره کرده‌ام نتوانم این رانت را جمع کنم باید درش را ببندیم. من با تمام وجود در این کار ایستاده‌ام.

باید سازمان غذا و دارو درست شود. باید همه چیز در این سازمان شفاف باشد.وزیر بهداشت تاکید کرد: من این مأموریت‌ها را از دکتر پیرصالحی خواسته‌ام و اگر این اتفاقات تا زمان مشخص شده، نیفتد شخصا به این حوزه ورود خواهم کرد. دولت نباید مانع توسعه ‌بخش خصوصی شود.

دولت نباید این‌قدر راه را برای برخی ببندد و برای برخی باز کند. در دستگاه دولتی نباید بی‌عدالتی و رانت‌خواری را جا بیندازیم. همه اینها باید جمع شود و ما باید این گام را برداریم. در دستگاه دولتی و به‌ویژه در این حوزه هیچ‌کس با فرد دیگر فرقی ندارد. فقط کسی فرق دارد که باعرضه‌تر، مردم‌دارتر و دلسوزتر است و کیفیت کارش بالاتر است.

نمی‌گذارم دارویی بی‌کیفیت وارد شود

وزیر بهداشت در ادامه صحبت‌هایش خطاب به صنعت داروسازی کشور نیز گفت: من نمی‌گذارم دارویی که تولید داخلی‌اش وجود دارد، فرد دیگری آن را از طریق رانت وارد کند، اما در عین‌حال هم نمی‌گذارم دارویی که کیفیت ندارد، وارد بازار شود. من وزیر بهداشت هستم و متولی سلامت مردم.

بنابراین همان‌طور که اجازه رانت در حوزه واردات را نمی‌دهم در حوزه تولید داخل نیز اجازه رانت را نخواهم داد. نباید در مملکت داروی بی‌کیفیتی وارد داروخانه شود وگرنه من درب آن کارخانه را خواهم بست؛ چراکه من متولی سلامت مردم هستم.

بنابراین صنایع داروسازی باید تلاش کنند تا کیفیت را ارتقا دهند و حداقل استانداردهای ملی را به خوبی رعایت کنند.نمکی با بیان اینکه من نمی‌توانم هم کالایی را گران‌تر بخرم و هم بی کیفیت‌تر، گفت: تولید داخل باید خودش را ارتقا دهد. حمایت از تولید داخل به این معنی نیست که از هر کالایی حتی بی‌کیفیت حمایت کنیم و تاوانش را از جیب مردم بپردازیم؛ این نه سیاست ماست و نه سخن مقام معظم رهبری است. صنعت داخلی باید خودش را ارتقا دهد.

در عین‌حال صنعت داخلی دارو نباید به پای یکدیگر بپیچند. فکر نکنید اگر برای یکدیگر تله گذاشتید و یکدیگر را خراب کردید و برای هم پرونده ساختید و دیگری را از بازار حذف کردید، شما جایگزینش می‌شوید. شاعر می‌گوید «اندر پس پرده گفت‌وگوی من و توست / چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من».

من ندیدم ناجوانمردی را که در درازمدت برنده شود و جوانمردی را که در درازمدت ببازد. بنابراین راه را اشتباه نروید و رقابت سالم داشته باشید؛ نه اینکه به نیت حذف یکدیگر رقابت کنید.

گرفتن بازار را با لجن‌مالی یکدیگر دنبال نکنید؛ چراکه در این صورت قطعا بازی را می‌بازید چراکه بعد از مدتی پرده‌ها فرومی‌افتد که راه را اشتباه رفته‌اید.وزیر بهداشت با اشاره به یکی دیگر از مشکلات صنعت دارویی کشور گفت: مشکل دیگرمان بدنه داروسازهای کشور هستند، به‌ویژه کسانی که در قسمت عرضه و توزیع کار می‌کنند.

اولا توزیع داروی ما هنوز یک نوع توزیع سنتی و غیرعلمی است که باید آن را اصلاح کنیم. از آنجایی که هنوز سیستم توزیع‌مان مدرن نیست، همه‌چیز را به‌صورت سنتی و نیمه‌سنتی پیش می‌بریم. من واقعا از همکارانم در سازمان غذا و دارو و بخش خصوصی می‌خواهم که نظام توزیع را اصلاح کنند. در حال حاضر قیمت تمام‌شده بسیار بالاست و پخش‌ها تقریبا با حاشیه ضرر کار می‌کنند.

وی تاکید کرد: موضوع دیگر نظام ارائه و عرضه داروست. متأسفانه داروخانه‌های ما در عرضه داروهای ساخت داخل بی‌لطفی می‌کنند. در هفته گذشته پیرمردی به من مراجعه کرد و گفت آقای دکتر من به داروخانه‌ای رفتم و داروی داخلی و مشابه خارجی‌اش را روی میز گذاشتند و وقتی که پرسیدم دلیل اختلاف قیمت این دو دارو چیست، داروخانه‌دار گفت که اختلاف اینها مانند ماشین پراید و بنز است.

وقتی داروساز ما به بیمار می‌گوید فرق بین تولید داخل با داروی خارجی مانند فرق پراید و بنز است، این جفا را چه کسی بیرون از صنعت دارو می‌تواند در حق این صنعت روا دارد. آقایان داروخانه‌دار بدانید امروز ۹۷ درصد داروهای تولید داخل ۵۵۰ میلیون دلار ارزبری دارد و سه درصد وارداتی ۱.۳ میلیارد دلار ارز می‌برد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
20.29194s, 19q