مواد مغذی را از غذاها دریافت کنیم یا از مکمل ها؟

۱۳۹۸/۰۲/۰۷ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 269371
مواد مغذی را از غذاها دریافت کنیم یا از مکمل ها؟

سلامت نیوز: محققان دریافتند که دریافت مواد مغذی از مواد غذایی با خطرهای پایین تر مرگ مرتبط است، در حالی که مصرف بیش از حد مکمل های خاص اثرات متفاوتی دارند. مکمل های غذایی شامل ویتامین ها، مواد معدنی، اسید آمینه و آنزیم ها هستند. تهیه کنندگان آنها را به شکل های مختلف، از جمله قرص ها، کپسول ها، پودر ها و مایعات به فروش می رسانند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، مکمل های غذایی نباید جایگزین وعده های غذایی اصلی، که برای پرورش بدن ضروری اند بشوند. بسیاری از مکمل ها حاوی مواد فعالی هستند که ممکن است اثرات بیولوژیکی قوی داشته باشند. ترکیب مکمل ها، مخلوط کردن مکمل ها با داروها یا مصرف بیش از حد مکمل های خاص، به خصوص ویتامین A، ویتامین D و آهن مضر یا حتی تهدید کننده زندگی هستند.

مولتی ویتامین ها، ویتامین D، کلسیم و ویتامین C هیچ منفعت یا خطری در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و یا مرگ زودرس ندارند. اما اسید فولیک و ویتامین B خطر بیماری قلبی را کاهش می دهند.

البته باید گفت که برخی مطالعات ارتباط بین اضافه مصرف مواد مغذی و نتایج نامطلوب آن، از جمله افزایش خطر ابتلا به سرطان های خاص را نشان می دهد. به عنوان مثال:

مصرف کافی از ویتامین A، K، روی و منیزیم – از مواد غذایی و مکمل ها – با خطر کمتر مرگ همراه است.
مصرف کافی ویتامین A، ویتامین K و روی از مواد غذایی و مکمل ها، با خطر پایین تر از بیماری های قلبی عروقی همراه است.
مصرف بیش از حد کلسیم با افزایش خطر ابتلا به سرطان همراه است.

بعلاوه افراد مبتلا به کمبود ویتامین D که از مکمل های ویتامین D استفاده می کنند، احتمال افزایش خطر مرگ و میر را به همراه دارند.

منبع: www.medicalnewstoday.com

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.08892s, 20q