15 میلیون تومان بالاترین نرخ شهریه مدارس غیرانتفاعی

۱۳۹۸/۰۳/۰۵ - ۱۱:۳۰ - کد خبر: 271823
15 میلیون تومان بالاترین نرخ شهریه مدارس غیرانتفاعی

سلامت نیوز:در حالی که چند روز پیش رییس آموزش و پرورش در واکنش به انتقادها درباره نرخ شهریه مدارس غیردولتی گفته بود به خودمان اجازه نمی‌دهیم درباره درآمد این مدارس، دخالت کنیم، حالا او از تعیین سقف شهریه برای این مدارس خبر داده است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تعادل ، 5 میلیون تومان برای یک سال تحصیلی یعنی شهریه‌ای برابر با نزدیک به 2 میلیون تومان برای این مدارس در نظر گرفته شده. البته این سقف شهریه برای مدارس غیرانتفاعی در مقطع متوسطه دوم است.

طبق اصل 30 قانون اساسی دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم آورد و بر اساس این اصل، مدارس غیردولتی و غیرانتفاعی محلی از اعراب ندارند. در عین حال، رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش سقف شهریه دریافتی برای مدارس غیردولتی تهران را برای مقطع ابتدایی ۹ میلیون و۴۰۰ هزار تومان، برای مقطع متوسطه اول ۱۱ میلیون تومان و برای مقطع متوسطه دوم ۱۵ میلیون تومان اعلام و اظهار کرد:

میزان افزیش شهریه مدارس، بر حسب الگو و بر اساس شاخص‌هایی تعیین شده و به این ترتیب منطقه به منطقه و حتی مدرسه به مدرسه متفاوت است. مجتبی زینی‌وند جزییاتی از شهریه مدارس غیردولتی و سازوکار نظارتی بر مدارس بیان کرد و گفت: شهریه مدارس تهران و البرز از اواخر هفته گذشته در سامانه مشارکت‌ها قابل مشاهده از سوی اولیا است.

او افزود: شهریه سایر استان‌ها نیز به تدریج و حداکثر تا پانزدهم خردادماه اعلام می‌شود. رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش سقف شهریه دریافتی برای مدارس غیردولتی تهران را برای مقطع ابتدایی ۹ میلیون و۴۰۰ هزار تومان، برای مقطع متوسطه اول ۱۱ میلیون تومان و برای مقطع متوسطه دوم، ۱۵ میلیون تومان اعلام و به ایسنا گفت: میزان افزیش شهریه مدارس، بر حسب الگو و بر اساس شاخص‌هایی تعیین شده و به این ترتیب منطقه به منطقه و حتی مدرسه به مدرسه متفاوت است.

زینی‌وند با اشاره به تغییر نرخ شهریه امسال در مقایسه با سال گذشته گفت: تقریباً شهریه‌ها مانند سال گذشته است، اما با توجه به شاخص‌ها متناسب‌سازی شده است. میزان افزایش شهریه برای سال تحصیلی پیش رو از حدود شش درصد تا میزان نرخ رسمی تورم که توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود، نوسان دارد.

او ادامه داد: در این میان تعدادی از موسسان هنوز اطلاعات مدارس خود را وارد نکرده‌اند که تا پایان خرداد ماه به آنها مهلت دادیم، در غیراین‌صورت اجازه ثبت نام دانش‌آموز جدید را نخواهند داشت.

رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش همچنین با اشاره به استقرار تیم‌های نظارتی در مناطق یک تا شش تهران گفت: در سایر مناطق نیز در روزهای مشخص، ناظرانی حضور پیدا می‌کنند.

اگر اولیا شکایتی از دریافت وجوهات اضافه و بالاتر از نرخ مصوب مشاهده کردند با شماره ۴۳۱۷ تماس بگیرند و موارد را گزارش کنند تا سریعاً رسیدگی کنیم. اولیا می‌توانند از طریق پرتال سازمان، سامانه سناد و اپلیکیشن استعلام میزان شهریه از نرخ‌های اعلامی مطلع شوند. البته مدارس موظف به نصب شهریه در تابلوی اعلانات خود نیز هستند.

زینی‌وند با بیان اینکه از سوی دیگر اگر موسسان اعتراضاتی درباره شهریه‌های اعلامی داشته باشند مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، گفت: اعتراضات در کارگروه‌های استانی و در نهایت در شورای سیاستگذاری مرکزی بررسی می‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.53262s, 19q