پزشكان در تلاش برای تولید داروی چند منظوره

۱۳۹۰/۰۲/۱۱ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 27196
سلامت نیوز :پزشكان آمریكایی در دانشگاه كالیفرنیا و دانشگاه نیویورك سیتی امیدوار هستند كه در آینده یك داروی چند منظوره برای درمان همزمان چند بیماری تولید كنند.

به گزارش ایسنا، این گروه از متخصصان اهداف مولكولی بالقوه‌ای را در داروی ضد ایدز موسوم به «نلفیناویر» (nelFinavir) شناسایی كرده‌اند كه می‌تواند توجیه كند چرا این دارو همزمان بعنوان دارویی برای درمان سرطان نیز موثر است.

نلفیناویر در واقع یك بازدارنده پروتئازی است كه از تكثیر ویروس اچ‌آی‌وی جلوگیری می‌كند. همچنین تاثیر مثبت این دارو در زمینه مقابله با تعدادی از انواع تومورهای سخت شناخته شده است اما هنوز مكانیزم چگونگی این اثرگذاری در انسان آشكار نشده و نامعلوم است.

به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، این گروه از پزشكان با بهره‌گیری از تركیب تكنیك‌های محاسباتی مختلف تلاش كردند تا مكانیزم‌های مولكلولی را كه این خاصیت ضد سرطانی را به داروی نلفیناویر می‌دهند، شناسایی و ارزیابی كنند.

آنها دریافتند تعاملات خفیف بین اهداف مولكولی چندگانه به جای یك هدف منفرد عامل این ویژگی در داروی نلفیناویر است. پزشكان امیدوارند كه با این یافته در آینده بتوانند یك دارو برای درمان چند بیماری به طور همزمان تولید كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.09675s, 19q