چند نکته درباره همسرکشی در ايران

۱۳۹۸/۰۳/۱۸ - ۱۰:۲۲ - کد خبر: 272599
چند نکته درباره همسرکشی در ايران

سلامت نیوز:همسرکشی از جمله جرائم بسیار قدیمی تاریخ بشر است که در طول دوران‌هاي مختلف به دلایل متعدد با تغییرات فراوانی روبه‌رو بوده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،به‌طور معمول زنانی مرتکب قتل همسرانشان مي‌شوند که با او احساس خوشبختی نمی‌کنند. زنان وقتی خود را با خشونت روبه‌رو مي‌بینند، پس از مدتی درمی‌یابند که نمی‌توانند رویه و رفتار همسرشان را تغییر دهند. بنابراین به‌تدریج او را یک شکنجه‌گر و ظالم تلقی کرده و آرزوی مرگش را مي‌کنند.

مردان نیز اغلب بر اثر عصبانیت‌هاي آنی یا شک دست به قتل همسران خود مي‌زنند. زندگی در شهر‌هاي بزرگ، آپارتمان‌هاي کوچک، کمبود فضای طبیعی، اعتیاد، اختلالات روانی و گرمای هوا از جمله عوامل موثر در پدیده همسرکشی است.

بررسی پرونده‌هاي همسرکشی نشان مي‌دهد قتل‌هاي اتفاقی که بر اثر عصبانیت صورت مي‌گیرد بیشتر در نیمه اول سال رخ مي‌دهد. قتل‌هاي از پیش طراحی‌شده نیز در نیمه دوم سال رخ مي‌دهد که براساس یک پژوهش علمی این موضوع با آب‌وهوا مرتبط است. در فصل گرما آستانه تحمل افراد کاهش پیدا مي‌کند و در برابر هر کنشی از خود واکنش نشان مي‌دهد.

همچنین در خانه‌هایی که فضای طبیعی در آن زیاد است شاهد درگیری کمتری میان زوج‌ها هستیم. بررسی یک تحقیق نشان می‌دهد، بالاترین میزان همسرکشی در شهرهای بزرگ بوده است. متاسفانه طی سال‌هاي اخیر مصرف ماده مخدر شیشه باعث افزایش قتل همسران به دست این معتادان شده است.

شیشه باعث ایجاد توهم سوءظن در فرد معتاد مي‌شود به‌طوری که این قاتلان پس از دستگیری شک به همسران خود را انگیزه قتل اعلام مي‌کنند اما پس از بررسی‌ها مشخص مي‌شود او به دلیل توهم و افکار پوچ تصور اشتباه کرده است.

زنانی مرتکب قتل همسرانشان مي‌شوند که در کنار او احساس خوشبختی و رضایت نمی‌کنند. حال در صورت ادامه این نارضایتی به فکر پایان‌دادن به آن افتاده و سعی در رهایی خود از این زندگی مي‌کنند. در این میان برخی زنان برای طلاق با مشکل روبه‌رو هستند. این افراد گاهی در مسیر زندگی با مرد دیگری روبه‌رو مي‌شوند که محبت از دست رفته خود در زندگی مشترک را در او مي‌بینند.

این زمان قتل همسر تنها گزینه پیش روی آنهاست که با ترغیب و تشویق شخص سوم او را مجبور به این کار مي‌کند. یکی از علل شایع در بروز این پدیده وجود اختلالات هذیانی است، یک سلسله باورهای نادرست که با منطق قابل اصلاح نمی‌باشند.

اختلالات هذیانی انواع مختلفی دارند اما یکی از انواع بسیار رایج آن که به وفور در کلینیک‌هاي روانپزشکی با آن روبه‌رو مي‌شویم اختلال هذیانی از نوع حسادت است.

در این نوع اختلال مرد یا زن همواره به همسر خود مشکوک است و گمان مي‌کند که او در حال خیانت است. به این منظور دائم همسرش را تحت کنترل داشته و تمام رفتار و حرکات و امور شخصی او از قبیل تلفن‌ها، محل کار، رایانه، پیام‌هاي کوتاه تلفنی و غیره را به دقت و با وسواس بررسی مي‌کند. حال کافی است که فرد در باور هذیانی خود بپندارد که همسرش به وی خیانت کرده است.

بنابراین درصدد انتقام برخواهد آمد که این امر مي‌تواند به همسرکشی نیز منتهی گردد. اختلال هذیانی حسد، یک اختلال روانی قابل درمان است که در صورت درمان به‌موقع، مي‌توان از بروز اتفاقات ناگوار بعدی پیشگیری کرد.

در بررسی قتل زنان به دست مردان و برعکس تفاوت‌هایی وجود دارد. مردان بیشتر خود مرتکب قتل مي‌شوند و از روش‌هاي خشن استفاده مي‌کنند، اما زنان در اغلب موارد با کمک شخص سوم جنایت را رقم مي‌زنند. زنان کمتر از روش‌هاي خشن استفاده مي‌کنند البته طی چندسال اخیر قتل با چاقو در بین زنان رواج پیدا کرده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload