پرسش و پاسخ پزشکی:

آیا رژیم غذایی دش، منجر به کاهش فشار خون می شود؟

۱۳۹۸/۰۳/۲۰ - ۱۴:۰۳ - کد خبر: 272834
آیا رژیم غذایی دش، منجر به کاهش فشار خون می شود؟

سلامت نیوز:به گفته پژوهشگران انستیتوی ملی بهداشت ثابت كردند که رژیم غذاییDASHفشار خون را در بیش از 80 درصد افراد دچار فشار خون بالا، به حد طبیعی می رساند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آوای سلامت،این رژیم حاوی مقادیر زیادی مواد گیاهی میوه، سبزی، غلات كامل، حبوبات، آجیل و سایر دانه های خوراكی و لبنیات كم چرب است.

در این رژیم غذایی سبزیجات برگی شكل به مقدار زیاد مصرف می شوند كه منبع غنی نیتریت هستند. نیتریت در جریان خون وجود دارد و با تبدیل شدن به اكسید نیتریك می تواند رگهای خونی را باز كند. در حقیقت نیتریت ها، یك شیوه جدید برای درمان فشار خون بالا، حملات قلبی، بیماری سلولهای داسی شكل و رگهای مسدود شده قلب و مغز و پاها هستند.

هموگلوبین كه رنگدانه قرمز موجود در گلبول های قرمز است، اكسیژن را با خود در جریان خون حمل می كند و وقتی اكسیژن را رها كرد، نیتریت را به اكسید نیتریك تبدیل كرده و باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود. در افراد دچار فشار خون بالا، سطح خونی نیتریت پایین است.

اما غلظت بالای نیتریت خون هم، مسمومیت زاست، در نتیجه بایستی به میزان معین و محدود آن را مصرف كرد. سبزیجات برگی شكل مثل كلم، كاهو و... منابع خوبی از نیتریت هستند كه به بدن انسان آسیبی نمی رسانند. افرادی كه دچار فشار خون بالا هستند، بایستی سبزیجات و سالاد و غذاهای گیاهی را به مقدار زیاد مصرف كنند، ولی مصرف گوشت قرمز و مرغ را كاهش دهند، زیرا گوشت ها حاوی سدیم بالایی هستند و فشار خون را افزایش می دهند. /


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.20931s, 20q