افزایش ریسک سکته قلبی و پیوره در مبتلایان به اختلالات گلوکز پنهان

۱۳۹۸/۰۳/۲۱ - ۱۶:۱۴ - کد خبر: 272899
افزایش ریسک سکته قلبی و پیوره در مبتلایان به اختلالات گلوکز پنهان

سلامت نیوز:محققان انستیتوی تحقیقاتی کارولینسکا واقع در سوئد دریافتند تشخیص ندادن اختلالات گلوکز موجب افزایش ریسک ابتلاء به سکته قلبی و نوعی بیماری عفونی در بافت اطراف دندان موسوم به پیوره می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، این تحقیقات بر اساس اطلاعات به دست آمده از مطالعه‌ای موسوم به PAROKRANK انجام گرفته است. در این مطالعه ۸۰۵ شخص مبتلا به سکته قلبی که در ۱۷ کلینیک کشور سوئد بستری شدند و ۸۰۵ شخص سالم که سن، جنسیت و محل سکونت آن‌ها مشابه افراد بیمار بود، شرکت داشتند. وضعیت سلامت بافت اطراف درمان بیماران با استفاده از اشعه ایکس و وضعیت جذب گلوکز آن‌ها با آزمون‌های اندازه‌گیری گلوکز مشخص شد. سپس اطلاعات افراد مبتلا به دیابت از این داوطلبان حذف شدند و ۷۱۲ بیمار و ۷۳۱ شخص سالم باقی ماندند. این افراد در سه گروه عادی، پیش دیابتی و افرادی که به تازگی ابتلای آن‌ها به دیابت تشخیص داده شده بود، طبقه‌بندی شدند.


به گزاترش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس،این تحقیقات نشان داد سابقه اختلالات گلوکز تشخیص داده نشده که شامل دیابت و پیش‌دیابت هستند، با وقوع سکته قلبی ارتباط دارند و تعداد افراد مبتلا به این دو عارضه در میان گروه بیماران دو برابر گروه داوطلبان سالم است. همچنین مشخص شد تعداد افراد مبتلا به عارضه پیوره در میان گروه بیماران بسیار بیشتر از افراد مبتلا به این عارضه در میان گروه افراد سالم است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Diabetes Care منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35131s, 21q