در حاشیه نمایشگاه ایران هلث عنوان شد؛

جایگاه ضعیف تجهیزات پزشکی در قرارگاه وزارت بهداشت

۱۳۹۸/۰۳/۲۱ - ۱۶:۱۲ - کد خبر: 272960
جایگاه ضعیف تجهیزات پزشکی در قرارگاه وزارت بهداشت

سلامت نیوز:رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی کشور، از ساختار حاکم بر حوزه تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت انتقاد کرد و گفت: در سازمان غذا و دارو، داروسازان بر این حوزه نظارت دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، احمد مسلمی، روز سه شنبه در محل برپایی نمایشگاه ایران هلث، افزود: گردش مالی تجهیزات پزشکی در دنیا سالیانه ۴۵۰ میلیارد دلار است که این رقم در ایران به ۲.۵ میلیارد دلار می‌رسد که شامل واردات رسمی، تولید و قاچاق است.

وی با اشاره به سهم ناچیز ایران در بازار تجهیزات پزشکی دنیا که کمتر از دو هزارم درصد است، ادامه داد: متأسفانه ایران در بین ۴۰ کشور اول دنیا در تولید تجهیزات پزشکی قرار ندارد. این در حالی است که کره جنوبی جزو ۱۰ تا ۱۵ کشور اول دنیا در این صنعت است.

مسلمی با اشاره به صادرات ۲۴ میلیون دلاری تجهیزات پزشکی ایران، گفت: متأسفانه صنعت تجهیزات پزشکی در کشور از رونق لازم برخوردار نیست، در حالی که این ظرفیت را دارد که بتواند بازار خاورمیانه و کشورهای جنوب غرب آسیا را تحت پوشش بگیرد و به عنوان لیدر تجهیزات پزشکی معرفی شود.

وی با انتقاد از ساختار نامناسب تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت، افزود: ۸۰ درصد مصرف کننده تجهیزات پزشکی در کشورمان را بخش دولتی و نهادهای وابسته به آن تشکیل می‌دهند و این در حالی است که وزارت بهداشت، نقش تأیید کننده، خریدار، ناظر و…، در این حوزه را دارد و این اصلاً منطقی نیست.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی کشور، ادامه داد: این ساختار نامناسب باعث شده تا پزشکان بر این حوزه مدیریت کنند، در حالی که باید از متخصصین تجهیزات پزشکی بهره گرفت.

مسلمی تاکید کرد: متولی تجهیزات پزشکی، خود متخصصین این حوزه هستند که متأسفانه از تصمیم گیری ها دور مانده اند. به طوری که در حال حاضر در سازمان غذا و دارو، داروسازان بر این حوزه مدیریت می‌کنند.

وی افزود: همه حوزه‌های پزشکی دارای مسئول فنی هستند، اما تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها، مسئول فنی ندارد و همین مسئله باعث شده با مشکلات زیادی در این حوزه مواجه شویم.

مسلمی با عنوان این مطلب که حوزه تجهیزات پزشکی در کشور توانایی رشد و توسعه را دارد، گفت: ما ظرفیت ۵ تا ۶ میلیارد دلاری تولید تجهیزات پزشکی برای پوشش کشورهای منطقه را داریم، اما به شرطی که مسائل داخلی ما حل شود. در این صورت، تولید کنندگان راه صادرات را پیدا خواهند کرد.

وی با اشاره به اقدام وزیر بهداشت برای ایجاد قرارگاه تأمین مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی، افزود: این اقدام، ابتکار خوبی است به شرطی که در تشکیل کمیته‌های مربوطه از متخصصین تجهیزات پزشکی نیز استفاده شود. متأسفانه جایگاه تجهیزات پزشکی در این قرارگاه ضعیف دیده شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.09715s, 20q