وزیر بهداشت:

تا نیمه نخست ۹۹ نگرانی دارویی نداریم

۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۱۵:۲۷ - کد خبر: 273455
تا نیمه نخست ۹۹ نگرانی دارویی نداریم

سلامت نیوز: وزیر بهداشت گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته از امروز تا شش ماه ابتدایی سال ۹۹ هیچ نگرانی در حوزه دارو در کشور وجود نخواهد داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سعید نمکی در مراسم افتتاح شهرک دارویی برکت که امروز سه‌شنبه ۲۸ خرداد برگزار شد، اظهار کرد: طی چند دهه گذشته ایران دستاوردهای چشم گیری در نظام سلامت داشته است. در سال‌های گذشته در حوزه تأمین داروهای مورد نیاز کشور بیشتر به کشورهای خارجی متکی بودیم و تنها ۲۵ درصد داروهای مورد نیاز خود را تولید می‌کردیم، اما امروز به جایی رسیدیم که ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز کشور را تولید می‌کنیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه به جای تولید دارو باید به سمت ارتقای سلامت عمومی جامعه پیش رویم، گفت: اگر تمام درآمدهای کشور را روی هم بگذاریم، پاسخگوی نیاز دارویی بیماران نخواهیم بود و باید به سمت پیشگیری و سلامت عمومی حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته از امروز تا شش ماه ابتدایی سال ۹۹ هیچ نگرانی در حوزه دارو در کشور وجود نخواهد داشت. ایران در اوج تحریم‌ها با اقتدار ایستاده و در عرصه‌های مختلف خودکفاست و تحریم‌های دشمن، این خودکفایی را رفته رفته بیشتر می‌کند.

نمکی با تاکید بر اینکه واردات باید به گونه‌ای انجام شود تا به صنعت داخل لطمه نزد، ادامه داد: با جدیت جلوی ورود داروهایی خارجی که نمونه‌های داخلی آن در کشور تولید می‌شود را می‌گیریم. البته درهای کشور را به روی واردات نیز نبسته‌ایم چون ناچار به واردات برخی ترکیب‌های شیمایی و دارویی هستیم.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت زیرساخت‌های درمان گفت: طرح پرونده الکترونیک سلامت که قرار بود به بهره برداری برسد به زودی با حضور رئیس جمهور اجرایی و به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اجرای طرح ملی فشار خون افزود: سال گذشته از ۳۸۰ هزار مرگ در کشور ۹۷ هزار مورد مستقیماً بر اثر عدم کنترل فشار خون بوده است. به همین دلیل این طرح را اجرایی کرده‌ایم.

نمکی با بیان اینکه در سال جاری ۱۳ میلیون نفر برای کنترل فشار خون به ما مراجعه کردند، گفت: ۴۰ درصد از مردم کشور مبتلا به فشار خون هستند، اما خودشان اطلاعی از این مشکل ندارند تا زمانی که علائم جدی این بیماری خودرا نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا، نمکی همچنین در حاشیه مراسم افتتاح شهرک دارویی برکت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شهرک دارویی برکت به همت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی در مساحتی بالغ بر ۲۰۰ هکتار افتتاح شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در ایجاد این شهرک استانداردهای تدوین شده رعایت و زیرساخت‌های لازم برای فعالیت کارخانه‌های مختلف دارویی فراهم شده است. این شهرک با هدف تحقق شعار امسال که همان رونق تولید است، راه اندازی شده و امید است فعالیت آن بتواند بخش مهمی از نیاز دارویی کشور را مرتفع کند.

وزیر بهداشت گفت: طبق پیش بینی انجام شده در این شهرک برای هفت هزار نفر اشتغال مستقیم و ۳۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها مانع از سرمایه گذاری خارجی‌ها در این شهرک نمی‌شود، گفت: ایران سرزمینی نیست که هر سرمایه‌گذار عاقل خارجی به خاطر دیوانگی‌های ترامپ پای خود را از آن بیرون بگذارد، زیرا سرمایه‌گذار می‌داند سرمایه گذاری در این کشور سودآور است.

نمکی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به میزان واردات دارو به کشور افزود: در حال حاضر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار واردات دارو به کشور داریم که در مقایسه با سال‌های قبل به میزان قابل توجهی کاهش داشته است.

وزیر بهداشت در پایان گفت: در شهرک دارویی برکت امکان تولید داروهای مشابه وارداتی وجود دارد و حتی می‌توان تا جایی پیش رفت که تولیدات کارخانه‌های این شهرک (داروهای های‌تک) به سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی صادر شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.50895s, 20q