دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره تغییر الگوی مصرف مواد مخدر گفت:

توقف آهنگ رشد مصرف مواد در کشور

۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 273522
توقف آهنگ رشد مصرف مواد در کشور

سلامت نیوز:دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره تغییر الگوی مصرف مواد مخدر گفت: با آنکه قاچاقچیان در هر مرحله‌ای موادمخدر را با بسته‌بندی جدید ارایه می‌دهند اما با این حال آهنگ رشد مصرف کاهش یافته و از نظر کمیت نیز رشد تعداد معتادان متوقف شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تعادل ،اما با تغییر الگوی مصرف، میزان مصرف از سنتی به صنعتی این بخش افزایش یافته است که ما تمرکزمان را روی مواد مخدر پرخطر مثل شیشه قرار دادیم. اسکندر مومنی با بیان اینکه کشفیات ماده مخدر شیشه در آمار دو ماهه اول سال بیش از ۱۰۰۰ درصد یعنی ۱۰ تا ۱۱ برابر افزایش داشته است، افزود: تمرکز ما روی بخش کشفیات و ضربه زدن به باندها در حوزه‌های مواد مخدر پرخطر مثل هروئین، شیشه، کراک و گل است این به معنی رشد نیست، در مقاطع گذشته تغییر الگوی مصرف داشتیم که به همین دلیل تمرکز را روی پیشگیری گذاشتیم.

دو اولویت تعیین کردیم که یکی از نظر زمانی، ساماندهی معتادان متجاهر و پاکسازی است و در عین حال نیز اولویت پایدار و سیاست راهبردی ما، پیشگیری است. او با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان ملل در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ حدود ۲ هزار تن مواد مخدر در افغانستان تولید می‌شد، اظهار کرد: این عدد الان به حدود ۹۰۰۰ تن رسیده و معتقدیم تا ۱۰ هزار تن هم هست؛ این یعنی تولید مواد مخدر در افغانستان تا ۵۰ برابر افزایش یافته است.

بررسی 1200 سایت و شبکه در موضوع اسلحه

رییس پلیس فتای ناجا از رصد 1200 سایت، تارنما و شبکه اجتماعی دارای محتوای مربوط به اسلحه و تیراندازی و دستگیری 38 نفر در این زمینه خبر داد. وحید مجید گفت: در پی تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد مساله اسلحه و تیراندازی و برخورد با آن در فضای مجازی، 1200 تارنما، سایت، شبکه اجتماعی و... مورد بررسی قرار گرفت.

او با بیان اینکه در این میان حتی اگر فردی با تفنگ بادی هم عکس داشت آن را رصد کردیم، گفت: 750 مورد دارای محتوای عادی بوده و مشکلی نداشتند اما حدود 400 مورد نیازمند بررسی و تحقیقات تشخیص داده شد.

وی ادامه داد: از این 400 مورد یکسری مربوط به صفحات کلاهبرداری و فیشینگ و... بود که با آنها برخورد شد و از این میان 250 صفحه حذف شد، مواردی دیگر نیز در دست اقدام و بررسی است. به گفته سردار مجید، 38 نفر نیز در این زمینه دستگیر شدند و اقدامات پلیس در این زمینه ادامه دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.11346s, 20q