مشکلات به‌وجودآمده برای مدارس استیجاری را بخوانید

اجاره‌بها، دامن مدارس را هم گرفت

۱۳۹۸/۰۴/۱۱ - ۰۹:۵۵ - کد خبر: 274415
اجاره‌بها، دامن مدارس را هم گرفت

سلامت نیوز:بسیاری از شهرهای ایران‌زمین به کمبود فضای آموزشی دچارند. تهران نیز به‌عنوان پایتخت کشور و مهاجرپذیرترین شهر ایران، بیش از سایر شهرها با مشکل کمبود فضای آموزشی روبه‌روست. باوجوداین، روز گذشته با حکم قضایی دو مدرسه قدیمی در این شهر نیز پلمب شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو ،دیروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه یکی از مدارس شاهد دوره دوم ابتدایی منطقه 2 تهران، با حکم قضایی پلمب شده است. ساعاتی بعد نیز خبر پلمب مدرسه هنرستان دولتی شهدای هسته‌ای واقع در منطقه ۳ تهران رسانه‌ای شد.

در رسانه‌ها عنوان شد مالک این مدارس یکی از نهادهاست و قرار بوده وزارت آموزش‌و‌پرورش این دو ساختمان و 9 مدرسه دیگر را بخرد که دراختیار این نهاد است؛ اما این خریدوفروش به‌تعویق افتاده و اکنون مالک ساختمان‌ها حکم پلمب مدارس را گرفته است.


ازآنجاکه رسیدگی و مدیریت مدارس هر استانی برعهده اداره‌های کل آموزش‌و‌پرورش در هر استانی است، برای بررسی جزئیات بیشتر با مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران تماس می‌گیریم.

آقای مسعود ثقفی، مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران، درباره اتفاقات اخیر به «صبح‌نو» می‌گوید: از سال‌ها پیش تاکنون، آموزش‌و‌پرورش با برخی نهادها همکاری کرده و کلاس‌های درسی در ساختمان‌هایی برگزار می‌شد که به نام این مجموعه‌ها بوده است. یکی از این نهادها بنیادشهید است که مالکیت حقوقی ۱۱ مدرسه تهران را دارد و این دو مدرسه‌ای هم که پلمب شد، متعلق به همین مجموعه است.


ثقفی تصریح می‌کند: روز گذشته، دو مدرسه پلمب شد و اگر این روند بنیادشهید درباره 9 مدرسه دیگر هم ادامه پیدا کند، دو ماه دیگر و با شروع ثبت‌نام مدارس، هشت‌هزار دانش‌آموز این مدارس سرگردان می‌شوند.

مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران با بیان این واقعیت که شهر تهران به‌لحاظ فضای آموزشی جزو فقیرترین شهرهای کشور محسوب می‌شود، می‌گوید: پلمب هریک از مدارس، ما و خانواده‌های دانش‌آموزان را با مشکلات عدیده‌ای برای سامان‌دادن به تحصیل دانش‌آموزان روبه‌رو خواهد کرد.او تصریح می‌کند:

مدرسه‌ای که دیروز در منطقه 2 تهران پلمب شد، حدود نیم‌قرن است که کاربری مدرسه دارد. مالک اولیه این ملک حدود 50 سال قبل این مدرسه را دراختیار امور آموزشی‌و‌پرورشی قرار داده بود؛ اما پس از انقلاب، به‌دلیل آنکه اسناد وقفی آن موجود نبود، دراختیار بنیادشهید قرار گرفت.

در طول این ۴۰ سال نیز، تا امروز ساختمان با مشارکت بنیادشهید و آموزش‌و‌پرورش به‌عنوان یکی از مدارس شاهد ابتدایی به فعالیت خود ادامه داده بود. مسأله این است که مدرسه یادشده اکنون حدود ۴۵۰ دانش‌آموز دارد و درصورت قلع‌و‌قمع‌شدن مدرسه، در اطراف آن تا شعاع طولانی هیچ مدرسه جایگزینی برای دانش‌آموزان وجود ندارد.

تهران، فقیرترین شهر به‌لحاظ فضای آموزشی است
ثقفی با بیان این واقعیت تلخ که تهران در بسیاری از مناطق زمین خالی و ظرفیت مکانی مناسب برای ساخت مدرسه را ندارد، تأکید کرد: اگر بخواهیم در این محله مدرسه‌ای برای ساکنان بسازیم، زمین مناسب وجود ندارد.

متأسفانه شهر تهران به‌لحاظ فضای آموزشی جزو فقیرترین شهرهای کشور محسوب می‌شود. عده‌ای گمان می‌کنند ساخت مدرسه فقط نیازمند پول است؛ اما یافتن مکان مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی وزارت آموزش‌و‌پرورش در تهران و برخی شهرهای بزرگ و پرجمعیت است.

درضمن، فرایند ساخت نیز بسیار زمانبر است و تا ساخته‌شدن مدرسه در هر محله، والدین ناچار خواهند بود کودکان و نوجوانان خود را با طی مسافت طولانی به مدرسه برسانند که هزینه و مخاطرات گوناگونی به آن‌ها تحمیل می‌کند.


مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران می‌گوید: در تهران، بیش از چهارهزار مدرسه فعال است که از این‌ تعداد حدود 70 مدرسه مشکلاتی مانند مدارس پلمب‌شده دیروز را دارند و استیجاری هستند. همچنین، ۴۷ مدرسه مالک حقیقی و ۲۳ مدرسه نیز مالک حقوقی دارند و هرلحظه ممکن است درمعرض تعطیلی، تخریب یا پلمب یا قلع و قمع قرار بگیرند. درصورت اجرای احکام این مدارس نیز تعداد زیادی از دانش‌آموزان تهرانی سرگردان می‌شوند.


700میلیارد اعتبار برای خرید مدارس استیجاری لازم است


مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران می‌افزاید: برای خرید این مدارس استیجاری نیازمند 700میلیارد تومان اعتبار هستیم و سال‌به‌سال هم بر قیمت مسکن افزوده می‌شود.

افزون‌براین، همان‌طورکه پیش‌تر گفتم، درصورت تخلیه برخی از این مدارس به‌دلیل نبود فضای مناسب در آن محله‌ها، نمی‌توانیم مدرسه دیگر بسازیم؛ به‌همین‌دلیل، در حال رایزنی با مالکان این مدارس هستیم و امیدواریم بتوانیم با توافق اجاره و تهاتر با ملک معوض، موافقت این مالکان را به‌دست آوریم تا دانش‌آموزان در همان مدرسه به تحصیل خود ادامه دهند.


به‌گفته ثقفی، افزایش نرخ اجاره و فروش املاک موجب شده فشار برخی مالکان حقیقی مدارس به آموزش‌و‌پرورش بیش از گذشته شود؛ اما در‌این‌میان شاهدیم که درنهایت تأسف، حتی مالکان حقوقی نیز به‌دنبال تغییر کاربری ملک آموزشی هستند تا ارزش ملک آن‌ها چندبرابر شود.

برای مثال، در پرونده این مدارس شاهد، از بنیادشهید درخواست کردیم مدارس را براساس قیمت‌گذاری ملک آموزشی به آموزش‌و‌پرورش بفروشند؛ اما آن‌ها اصرار دارند ساختمان‌ها را به نرخ مسکونی بفروشند و اگر این فشارها ادامه پیدا کند، چاره‌ای نداریم جز اینکه این ۱۱ مدرسه شاهد استیجاری را منحل کنیم.

سوال‌هایی که باید پاسخ داده شوند
به‌نظر می‌رسد اتفاقی که روز گذشته رخ داد، از چندین منظر پیگیری‌کردنی باشد. توافق ضمنی که حدود 40 سال میان دو نهاد ارزشمند در کشور پابرجا بوده، به‌یکباره فسخ می‌شود؛ توافقی که حاصل آن آموزش هزاران دانش‌آموز بوده و تنها مرجع رسیدگی حکم قضایی قوه ‌قضاییه برای پلمب است؛ درحالی‌که رسالت هر دو نهاد اعتلای فرهنگ کشور است.

اگر این اتفاق درباره املاک استیجاری از سوی اشخاص حقوقی بود، شاید آنقدر عجیب به‌نظر نمی‌رسید؛ اما اینکه این اتفاق از سوی یکی از نهادها روی داده، جای سوال دارد. سوال مهم‌تر آنکه با‌توجه‌به اینکه تنها در شهر تهران، 70 مدرسه استیجاری وجود دارد، در کل کشور چند مدرسه استیجاری وجود دارد و این مدارس اکنون با چه مشکلاتی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند؟

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34327s, 20q