گرگ‌های معدوم شده در باغ‌ وحش تهران «ژن خوب» نبودند

۱۳۹۸/۰۴/۱۳ - ۱۲:۱۳ - کد خبر: 274633
گرگ‌های معدوم شده در باغ‌ وحش تهران «ژن خوب» نبودند

سلامت نیوز: خبرهایی از کشتن گرگاس‌ها در باغ وحش تهران در چند روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و مورد انتقاد فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات قرار گرفته است. مسوولان باغ وحش می‌گویند این اقدام در راستای جلوگیری از آسیب رسیدن به گرگ‌های با‌ارزش بوده است. این در حالی است که فعالان حیوانات می‌گویند امکان جدا کردن این گرگاس‌ها از گرگ‌‌های دیگر وجود داشته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تعادل ،دامپزشک باغ‌ وحش تهران درباره علت کشتن گرگاس‌ها در این باغ‌ وحش گفت: گرگاس‌ها برای ژن با‌ارزش گرگ‌ ایجاد مشکل می‌کنند علاوه بر این در طبیعت به حیوانات و حتی انسان آسیب می‌زنند بنابراین طبق استانداردهای بین‌المللی و با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم به حذف آنها از باغ‌ وحش تهران گرفتیم. هفته گذشته خبر کشتار گرگاس‌ها با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست در باغ‌ وحش تهران انتقاد زیادی از سوی برخی فعالان محیط زیست در پی داشت.

مجید خرازیان‌مقدم ، مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست پیش از این علت کشتار گرگاس‌ها در باغ‌وحش تهران را تعدیل جمعیت این حیوان به منظور حفظ گونه‌های ارزشمند مانند گرگ‌های خالص اعلام کرده و گفته بود که نگهداری از گونه‌هایی نظیر گرگاس که حاصل تداخل ژنتیکی سگ‌ها و گرگ‌ها هستند چه در زیستگاه طبیعی و چه در محیط باغ وحش مورد پذیرش نیست.

در این باره ایمان معماریان ، دامپزشک باغ‌ وحش تهران به ایسنا گفت: چهار گرگاس در باغ‌ وحش تهران وجود داشتند که میانگین سنی آنها حدود ۱۵ سال بود. این گرگاس‌ها از ابتدا در باغ‌ وحش تهران به دنیا آمده بودند و چون در گذشته باغ‌ وحش تهران مانند سایر باغ‌ وحش کشور به دنبال این نبود که چه کاری درست و چه کاری غلط است، این گرگاس‌ها که ترکیبی از ژن گرگ و سگ بودند، متولد شدند.

معماریان با بیان اینکه گرگاس‌ها برای ژن با ارزش گرگ‌ها ایجاد مشکل می‌کنند، تصریح کرد: علاوه بر این گرگاس‌ها در طبیعت به حیوانات و حتی انسان آسیب می‌زنند، چرا که بخشی از ژن سگ که دوست دارد به انسان نزدیک شود را دارند و بخشی از خوی وحشی گرگ را بنابراین رهاسازی آن در طبیعت هم به انسان و هم به سایر حیوانات آسیب وارد می‌کرد.

دامپزشک باغ‌ وحش تهران ادامه داد: خیلی اوقات آسیب‌هایی که گرگاس‌ها به انسان و طبیعت وارد می‌کنند به پای گرگ نوشته و این موضوع سبب می‌شود که مردم برای گرگ‌های اصیل مشکل ایجاد کنند.

از این رو طبق استانداردهای بین‌المللی و مجوز سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم گرفتیم که این گرگاس‌ها را از باغ‌ وحش تهران حذف کنیم. او با اشاره به اینکه در حال حاضر در حال استاندارد‌سازی جایگاه‌ گرگ‌ها در باغ‌وحش است، گفت: وظیفه باغ‌ وحش نگهداری از گونه‌های با‌ارزش و مهم برای آموزش به مردم است نه استفاده از گونه‌های مخاطره‌آمیز.

معماریان با بیان اینکه چهار گرگاس کشته شده در باغ‌ وحش تهران سن زیاد و مشکلات جسمی مختلفی داشتند، اظهار کرد: با توجه به استاندارد‌سازی جایگاه گرگ‌ها در باغ‌ وحش تهران جایگاهی نداشتیم تا به این گرگاس‌ها اختصاص دهیم همچنین طبق قوانین بین‌المللی و سازمان حفاظت محیط زیست این گرگاس‌ها به دلیل خطرناک بودن باید به‌طور کلی حذف می‌شدند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload