مرگ خاموش در خودروی داغ

۱۳۹۸/۰۴/۱۷ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 274935
مرگ خاموش در خودروی داغ

سلامت نیوز: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم خبر مرگ پسر بچه 6 ساله ای را داد که به دلیل ماندن زیاد( از ساعت 14 تا 20 ) در خودرو گرمازده شده است و با وجود تلاش پزشکان به دلیل وضعیت نامناسب فوت شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،بارها از شنیدن چنین خبرهایی متاسف شده ایم و باز هم باید راهکارهای پیشگیری ازاین وقایع را بارها و بارها با شما خانواده های عزیز مرور کنیم.

مردان به گرمازدگی مستعدترند


مردان بیشتر از زنان مستعد گرمازدگی هستندو برای این‌که حرارت بدن، ۳۷ درجه سانتی گراد بماند بایدحرارت اضافی را به صورت تنفس، تعریق، تشعشع و هدایت دفع کند، اگر به هر دلیلی این اتفاق نیفتد شخص دچار گرمازدگی می‌شود.


علایم گرمازدگی
ضعف و خستگی ، کشیدگی و درد عضلات ، استفراغ و تهوع ، پوست رنگ پریده و چسبناک، دمای طبیعی بدن ، گرفتگی عضلات ، سرگیجه ، ضعف و غش ، ادرار زرد تیره یا نارنجی ، سردرد و اسهال است.


گرمازدگی در خودرو
گرمازدگی در خودرو الزاما به دلیل حضور در آفتاب و محیط بیرون اتفاق نمی افتد بلکه « خودرو» تحت تابش خورشید، به مخزن عجیبی از گرما تبدیل می شود که عامل خطر جدی در بروز گرمازدگی های حاد خواهد بود.


تفاوت رنگ خودرو برای جذب گرما
درخودروی سفید در عرض 20 دقیقه، دما از 25 درجه به 55 درجه می رسد که درخودروی مشکی طی همین فاصله به 70 درجه می رسد. پس از یک ساعت باقی ماندن در معرض خورشید، حتی این افزایش دما در رنگ سفید تا 60 درجه و در مشکی تا 80 درجه خواهد بود.


کودکان و گرمازدگی
ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که فرزندتان را چند دقیقه ای برای خرید نان، پرداخت قبض و... در ماشین تنها بگذارید و در ها را نیز قفل کرده باشید. گرچه شاید به نظر این راهکار ایمن بیاید اما در هوای گرم بسیار خطرناک خواهد بود. اگر دمای درون خودرو به 38 درجه برسد، گرمازدگی اتفاق می افتد.

در واقع دمای بدن کودکان خیلی سریع افزایش می یابد زیرا بدن آن ها سه تا پنج برابر سریع تر از بزرگ سالان گرما را جذب می کند و می تواند پس از 10 دقیقه به بروز آسیب های جدی به اندام هایی مانند مغز و حتی فوت منجرشود.


پیشگیری از « گرمازدگی» درون خودرو
- تا حد امکان ماشین را در سایه پارک کنید. در غیر این صورت پنجره ها را با سایه بان و حتی پارچه بپوشانید تا تابش پرتوهای خورشید به داخل کمتر باشد.


- مقدار بسیار کمی از یکی از پنجره ها را هنگام توقف باز بگذارید تا هوا جریان داشته باشد .
-همیشه تهویه و کولر را کنترل کنید. این مسئله به خصوص پیش از سفر و گردش اهمیت بیشتری خواهد داشت.
- اگر داخل خودرو گرم شده است، پیش از سوار شدن حتما چند دقیقه ای درب ها را باز بگذارید.
- هرگز کودکان و حیوانات خانگی را در خودرو تنها رها نکنید.


- حتما بطری آب داشته باشید و به طور مرتب آب بنوشید. این نکته را درباره کودکان واقعا جدی بگیرید.
- اگر متوجه حضور کودکی تنها در خودرو شدید که احتمال بروز گرمازدگی و خطرات آن وجود داشت، بی توجه نباشید. حتی اگر نتوانستید راننده را پیدا کنید، با پلیس تماس بگیرید و مطمئن باشید که چند دقیقه تعلل نه تنها باعث گرمازدگی کودک می شود بلکه حیات او را هم به خطر می اندازد.


- در صورت بروز علایم گرمازدگی مانند بی حالی، حالت تهوع، گرم شدن و قرمزی پوست بدن، تپش قلب و ... در خود یا فرزندتان بلافاصله ماشین را نگه دارید، به محیط خنک و سایه بروید.

با نوشاندن آب و مرطوب کردن بدن با آب ولرم، دمای بدن را پایین بیاورید.
نوشیدنی عناب و شکر ضد عطش برای رفع گرمازدگی بهتر است عناب را در آب بجوشانید و با کمی شکر به صورت خنک میل کنید. برای رفع گرمازدگی دم کرده عناب و زرشک را همراه با مقداری شکر میل کنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.85632s, 19q