نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه:

هیچ آماری از جرایم در مترو نداریم / گداهای مترو را حاضر غایب نمی کنیم !

۱۳۹۸/۰۴/۳۰ - ۱۳:۰۲ - کد خبر: 275195
هیچ آماری از جرایم در مترو نداریم / گداهای مترو را حاضر غایب نمی کنیم !

سلامت نیوز: مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با بیان اینکه« ما آمار جرایم در مترورا اندازه گیری نمی کنیم، ما آمار نمی گیریم که روزانه چند نفر حامل اسلحه و یا چند نفر حامل مواد مخدر را دستگیر می کنیم ما چنین مواردی نداریم.» گفت:« تکدی گری در مترو وجود دارد ما با آن مقابله می کنیم ولی اینکه آمار داریم که روزانه گداها را می شماریم یا نه چنین چیزی نداریم.!»

مهندس فرنوش نوبخت در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز، در واکنش به سوالی درباره آمار جرایم مترو از جمله ضرب و جرح، تکدی گری،سرقت،خرید و فروش مواد مخدر، گفت:« مترو یک محل گذر است که همه در آن رفت و آمد کوتاه دارند ممکن است یک جر و بحث کوچک بین برخی مسافران اتفاق بیفتد ولی نزاع و درگیری خیر البته ممکن است یک موضوعی از سطح خیابان اتفاق بیفتد و وارد مجموعه مترو شود ولی من در جریان نیستم ما آمار حوادث مسافری را داریم ولی آمار نزاع و درگیری و آنچه به عنوان نزاع و درگیری مثل آنچه که در سطح خیابان ها اتفاق می افتد ما در مترو نداریم.»


وی در واکنش به اینکه درباره آمار جرایم با احتیاط صحبت می کنید با بیان اینکه ما آمار جرایم در مترورا اندازه گیری نمی کنیم،‌ گفت:« ما آمار نمی گیریم که روزانه چند نفر حامل اسلحه و یا چند نفر حامل مواد مخدر را دستگیر می کنیم ما چنین مواردی نداریم.اصلا چنین چیزی نداریم که شرکت مترو ایستگاه های مترو را به عنوان یک محل جرم خیز بررسی کند.»


وی در واکنش به اینکه متروی لندن آمار جرایم را اعلام کرده و از افزایش ۲۵ درصدی آمار جرایمشان خبر داده، گفت:« متروی لندن ممکن است خیلی با متروی تهران متفاوت باشد و اینکه چه چیزی را جرم انگاری می کنند. ما آماری نداریم. ممکن است فردی را به هر دلیلی دستگیر کنند این دلیلی نمی شود که ما این را آمارش کنیم و اندازه گیری کنیم این در آمار ماهیانه ما هم نمی آید و در سابقه کاری ما نیست ممکن است به عنوان مثال ممکن است در فروشگاه شهروند حتی در سینما هم چند نفر با هم دعوا کنند ولی این دلیل نمی شود که بخواهند آن را آمار کنند و برای آن راهکار اتخاذ کنند! »


مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه در پاسخ به اینکه شاهد تکدی گری در اکثر ایستگاه های مترو هستیم، آیا آماری از تکدی گری داید، گفت:« تکدی گری در مترو وجود دارد ما با آن مقابله می کنیم ولی اینکه آمار داریم که روزانه گداها را می شماریم یا نه چنین چیزی نداریم.!»


وی در پاسخ به اینکه روزانه چقدر با موارد تکدی گری در مترو برخورد می شود؟ با توجه به اینکه تعداد این افراد بخصوص در ایستگاه های پر رفت و آمد کم هم نیست و حتی بسیاری از افراد در پوشش دستفروشی گدایی می کنند، گفت:« این افراد که تکدی گری می کنند گشت می زنند. ما بیشتر سعی می کنیم مواردی را اندازه گیری کنیم که از نظر ما قابل کنترل است مثل حرکت قطارها و یا تاخیر آنها اینکه یه جایی یه نفر گدایی می کند ما آمار چنین چیزهایی را نداریم چون در حیطه کاری ما نیست مسوولین و مامورین ما موظف هستند که به یکسری موارد رفاهی مسافران رسیدگی کنند ما اینها را ثبت نمی کنیم ما گداها را حاضر غایب نمی کنیم.! این موارد را آمار نگری نکنید که آن را گزارش کنید ما آماری نداریم و امیدواریم این موارد را تحت کنترل داشته باشیم و بتوانیم حذفشان کنیم. این موارد وجود دارند و غیرقابل انکار است و همکاران ما به آن رسیدگی می کنند ولی نه تحت این عنوان که بخواهیم آن را کنترل کنیم اینها موارد اجتماعی هستند و امیدواریم تحت کنترل قرار گیرند.»


مهندس نوبخت خواستار عدم انتشار این گزارش شد و گفت:« مردم باید امیدوار باشند، اینکه به مردم بگوییم روزانه در مترو ده تا زد و خورد اتفاق می افتد، افراد احساس می کنند این اتفاق هم ممکن است برای آنها بیفتد و این موجب نگرانی مسافران می شود.»


وی در واکنش به اینکه ضرب و جرح یا درگیری چیزی است که حتی ممکن است در اتوبوس هم اتفاق بیفتد و عادی است، گفت:«خیر این عادی نیست. شرایط مترو متفاوت است و هرکسی که از پله های مترو وارد می شود از یک نظم خاص تبعیت می کند و شرایط را مراعات می کند به همین دلیل اینکه این نظم را نشان دهیم بهتر از این است که بخشی از بی نظمی را نشان دهیم.»


وی درباره آمار حوادث مسافری، گفت:«آ‌مار داریم که به عنوان مثال برخی مسافران به دلیل اینکه از میله ها در هنگام حرکت قطار مترو نمی گیرند با ترمز قطار به زمین می خورند که به این افراد امدادرسانی می کنیم. همچنین افرادی که در پله های برقی مترو تعادلشان برهم می خورد و باعث آسیب دیدگی شان می شود و یا در اثر ازدحام مسافران ممکن است برخی از مسافران تحمل فشار را نداشته باشند یا افرادی که فشارشان افت پیدا می کند و یا دچار سرگیجه می شوند یا ممکن است بر اثر برخورد مسافری به مسافر دیگر تعادل وی در روی سکو برهم بخورد و به زمین بخورد، ما چنین مواردی را داریم اما آمار نزاع و درگیری و آنچه که در سطح خیابان اتفاق بیفتد که وارد مترو شوند و درگیری ایجاد شود را نداریم حتی اینکه منجر به شکایت شود را نداریم.»


مهندس نوبخت افزود:« آمار حوادث مترو، روزانه نیست و ممکن است این اتفاقات در سطح خیابان هم بیفتد و خیلی به ندرت این حوادث رخ می دهد. آمار ماهانه حوادث مترو در حد چند نفر است که اتفاق می افتد. ماهانه بین ۳۴ تا ۴۰ میلیون نفر جابه جایی مسافر را در مترو داریم و روزانه ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر را بدون هیچ سانحه ای جا به جا می کنیم . آمار ماهیانه حوادث مترو در سطح چند نفر است که منجر به ثبت گزارش می شود و از این باب به آنها رسیدگی می کنیم که ما چه خدماتی به این مسافران مصدوم ارائه داده ایم آیا حادثه ناشی از خرابی سیستم ما بوده یا خیرو یا پله برقی ها را از نظر ایمنی بررسی می کنیم و اینکه چه عواملی درونی باعث بروز این اتفاقات شده که ما از این عوامل جلوگیری کنیم . ما از باب ایمنی به این موضوع نگاه می کنیم.»

وی در پایان گفت:« خبرهایی را درباره مترو منعکس کنید که کسانی که به داخل مجموعه می آیند ، احساس راحتی کنند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.55527s, 20q