چشم انتظاران کارت هوشمند ملی

۱۳۹۸/۰۴/۲۰ - ۱۱:۰۲ - کد خبر: 275237
چشم انتظاران کارت هوشمند ملی

سلامت نیوز:کارت هوشمند ملی به‌عنوان امکانی برای دسترسی سهل‌الوصول به دولت الکترونیک برای دریافت خدمات، چندسالی است که مورد توجه دولتمردان و مردم قرار گرفته است، اما درعمل این پروژه با مشکلاتی برای صدور مواجه شد، چراکه متقاضیانی که برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت‌نام کرده‌اند چندماه یا گاهی نزدیک به یک‌سال در صف انتظار هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،در عمل روند دریافت کارت هوشمند ملی طولانی شده است و متقاضیان را با این سؤال مواجه کرده است چرا در پایان سال گذشته و همین‌طور سال ۹۶ مسئولان سازمان ثبت‌احوال در رسانه‌ها از مردم می‌خواستند که هرچه زودتر برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت‌نام کنند در حالی که این انتظارها برای دریافت کارت هوشمند ملی طولانی شده است و در زمان مقرر پاسخگوی متقاضیان نیستند؟ کارت هوشمند ملی در واقع جایگزین کارت ملی (نمونه قدیم) می‌شود که به دلیل ماهیتش با پیچیدگی و دشواری‌های زیادی برای صدور مواجه است.

این موضوع باعث اتلاف وقت شهروندان در دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله ادارات پست و ثبت‌احوال شده است. توزیع عادلانه فرصت‌ها، کاهش بسیاری از هزینه‌های دولت و همچنین کاهش مراجعه مستقیم مردم به ادارات دولتی و سهولت و سرعت انجام کار در فضای مجازی از ویژگی‌های کارت هوشمند ملی است. ایران نخستین کشوری نیست که کارت ملی هوشمند را به شهروندان خود ارائه می‌دهد، بسیاری از کشورها از جمله کشورهای پیشرفته سال‌هاست که این کارت را صادر کرده‌اند و در اختیار شهروندان خود قرار داده‌اند.

این کارت کارکردهای مختلفی دارد و صدور و در دسترس‌بودن آن می‌تواند به روند دولت الکترونیک کمکی شایان کند، اما به نظر می‌رسد با تدابیر اندیشیده شده در خصوص صدور این کارت و همچنین روند ثبت‌نام و انتظارهای طولانی دردسرهایی را برای متقاضیان این کارت فراهم کرده است.

کارتی که خود باید تسریع‌کننده امور باشد، اکنون خود در پیچ‌وخم‌های صدور گیر کرده و موجب شده انتظارها برای دریافت طولانی شود.علی ۵۲سال سن دارد و می‌گوید که وقتی به‌عنوان متقاضی دریافت کارت هوشمند ملی برای ثبت‌نام به سایت سازمان ثبت‌احوال مراجعه می‌کنید متوسط مدت زمان دریافت کارت را دوماه اعلام کرده است و در حالی که خودم بیش از شش‌ماه است که برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام کرده‌ام، اما هنوز موفق به دریافت این کارت نشده‌ام و هنوز هم پیامکی برای دریافت کارت وصول نکرده‌ام.

محمد ابراهیم که کارمند دولت است هم گفت: درست ۱۵شهریور پارسال بود که برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام کردم و حالا که در نیمه پایانی تیر سال ۹۸ قرار داریم، هنوز هیچ‌خبری برای دریافت کارت نشده است.

وی که متولد سال ۶۸ است تاکید دارد که قبل از این از سوی مسئولان ثبت‌احوال، اطلاع‌رسانی زیادی مبنی بر دریافت کارت هوشمند ملی شد و من هم برای دریافت آن مراحل ثبت‌نام را طی کردم، اما متأسفانه بعد از ۱۰ماه موفق به دریافت این کارت نشده‌ام و این درصورتی است که برای انجام بسیاری از خدمات روزانه خود نیاز به کارت هوشمند ملی دارم.

مسعود ۲۳ساله است و گفته که برای اعزام به خدمت سربازی برای دریافت کارت هوشمند ملی به‌زودی ثبت‌نام کرده است و با مشکلات پیش‌رو، پیش‌بینی می‌کند که تا چندماه آینده نتواند کارت خودش را دریافت کند و از مسئولان ذی‌ربط می‌خواهد که روند دریافت و صدور کارت را تسریع کنند.

تأمین‌نشدن بدنه کارت

سیف‌ا... ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور گفت: شماری از هموطنان که چندین‌ماه است مراحل ثبت‌نام برای دریافت کارت ملی هوشمند را انجام داده‌اند و اما هنوز کارت خود را دریافت نکره‌اند، مشکل اساسی در صدور کارت هوشمند ملی تأمین‌نشدن بدنه کارت است. وی در خصوص مشکلات پیش آمده و انتظار طولانی‌مدت برخی از هموطنان در مورد دریافت کارت هوشمند ملی افزود: قرار شد که برای رفع مشکل صدور کارت هوشمند ملی از کارت تولید داخل استفاده شود و برای این منظور هم کارت به تولید داخل رسید و نخستین مرحله آن برای صدور کارت تحویل داده شد، اما این کارت تولید داخل تولید انبوه ندارد.

ابوترابی ادامه داد: در حال حاضر سازمان ثبت‌احوال متولی صدور کارت هوشمند ملی است و تولید کارت داخلی هم برعهده چاپخانه دولتی است. وی گفت: در حال حاضر ثبت‌احوال ظرفیت تولید ۲ و نیم‌میلیون عدد کارت هوشمند ملی در ماه را دارد. در حال حاضر کارت تولید داخل وارد چرخه صدور کارت شده است، اما کافی نیست و پاسخگوی نیاز هم نیست.

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال اعلام کرد: چنانچه کارت تولید داخل به موقع و به اندازه مورد نیاز تولید شود و دراختیار ما قرار گیرد، ثبت‌احول این ظرفیت را دارد که برای تمام افرادی را که در نوبت هستند کارت صادر کند و همچنین تمام جامعه هدف که شرایط دریافت کارت هوشمند ملی را دارند نیز پوشش دهد و پروژه صدور کارت هوشمند ملی را در زمان مقرر به پایان برساند. ابوترابی تاکید کرد: سالانه حدود یک‌ونیم‌میلیون نفر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی وارد چرخه دریافت کارت می‌شوند.

سرعت تولید کارت داخلی کم است

وی اعلام کرد: تولید کارت هوشمند ملی تولید داخلی آغاز شده است و تا زمان حاضر هم ۲۰هزار از این نوع کارت به متقاضیان تحویل داده شده است، اما سرعت تولید این کارت کم است.

ابوترابی با اشاره به اینکه کارت تولید داخل بعد از تلاش دوساله به دست مردم رسید، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۴۰۰هزار کارت تولید داخل چاپ شده است و در صف کنترل قرار دارد و بعد از آن هم تراشه‌گذاری آنها انجام خواهدشد. وی ادامه داد: در حال حاضر سرعت کنترل این کارت‌ها پایین است و در صدد هستیم که سرعت کنترل را بالا ببریم به دلیل اینکه این کارت‌ها نیازمند رعایت کامل کنترل و نظارت و همچنین رعایت مباحث امنیتی است.

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال با بیان اینکه به دلیل اینکه تولید این نوع کارت‌ها برای نخستین‌بار است که در کشور انجام می‌شود، گفت: به همین دلیل هم روند تولیدی آنها طولانی شده و یک‌سال‌ونیم زمان برده است.

وی تصریح کرد: چاپخانه دولتی مسئول چاپ کارت تولید داخل قول داده است که تا پایان امسال ۸ تا ۱۰میلیون کارت را در اختیار ما قرار دهد و در این صورت می‌توانیم بگوییم تا پایان امسال به تعهدات خود برای متقاضیان صدور کارت هوشمند ملی جامه عمل بپوشانیم. ابوترابی تاکید کرد: در حالی که ثبت‌احوال ظرفیت صدور بیش از ۲میلیون کارت هوشمند ملی در ماه را دارد در چندماهه اخیر این ظرفیت به ۲۰۰ تا ۲۵۰هزار کارت رسید.

وی با بیان اینکه چاپخانه بر اساس جدول تعیین شده قول داده که ماهانه یک میلیون عدد کارت را در اختیار ما قرار دهد، افزود: با این حساب می‌توانیم برای جامعه هدف خود تا پایان سال کارت‌ها را صادر کنیم.

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال اعلام کرد: در حال حاضر حدود ۶میلیون نفر مراحل پیش‌ثبت‌نام و ثبت‌نام را انجام داده‌اند، اما تا کنون موفق به دریافت آن نشده‌اند و گاهی این انتظار هم چندماه تا یک‌سال طول کشیده است. وی تصریح کرد: در صدور کارت هوشمند ملی اولویت نخست ثبت‌احوال صدور کارت برای کارت اولی‌هاست که برای گرفتن خدمات اداری دچار مشکل می‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
15.37502s, 19q