سریع‌ترین راه حل برای درمان تیغ ماهی در گلو

۱۳۹۸/۰۵/۱۴ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 277226
سریع‌ترین راه حل برای درمان تیغ ماهی در گلو

سلامت نیوز:مسدود شدن راه گلو با تیغِ ماهی زمانی رخ می‌دهد که عضلات دیواره گلو منقبض شده و در نتیجه‌ تیغ ماهی گیر می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خوردن ماهی همیشه جزو یکی از کارهای سختی است که بعضا از زیرش در می روند و اینطور نشان می دهند که اصلا تمایلی به خوردن ماهی ندارند اما غافل از آنکه این افراد از ترس تیغ‌های ماهی و اینکه شاید در گلویشان گیر کند از غذای مقوی و بی نظیر فاصله می گیرند، اما یک سوال؛ اگر تیغ ماهی در گلوی ما گیر کرد باید چه کار کنیم؟!

امروز قصد داریم تا سریع‌ترین راه حل برای درمان گیرکردن تیغ ماهی در گلو را به شما معرفی کنیم.

هرگونه انسداد یا گیر کردن جسم خارجی در گلو و نای باعث خفگی می‌شود. این حالت معمولا وقتی اتفاق می‌افتد که غذا اشتبا‌ها از مجرای نای پایین می‌رود. در این حالت، درمان نیاز به یک واکنش سریع دارد.

همچنین گیر کردن استخوان‌های ریز و تیغ ماهی در گلوی کودکان و یا افراد دیگر یک رویداد رایج است، در این موارد نیز در صورت اشکال در تنفس فرد، باید برای رساندن فرد بیمار به بیمارستان شتاب کرد. لیکن راه حل‌هایی نیز برای درمان تیغ ماهی در گلو و همچنین در آوردن استخوان از گلو وجود دارد.


گیر کردن تیغ ماهی در گلو معمولا در لوزه یا چین‌های مخاطی اطرافش، قاعده زبان، مخاط حلق یا اپی گلوت، چین‌ها و فرورفتگی‌های قسمت عقب زبان، قسمت پشتی حلق و سینوس پری اتفاق می‌کند. گاهی اوقات تیغ ماهی در نسج به طرزی گیر می‌کند که سرش مشخص نیست و در این حالت پیدا کردنش برای دکتر سخت است.

بعضی وقت‌ها هم علت درد خراشی است و تیغ ماهی فقط گلو را زخمی کرده، این حالت بسیار شبیه وقتی است که تیغ ماهی در گلو گیر می‌کند. ماهی‌های شمال اکثراً تیغ‌های نرم و نازک تری داشته ٬ هرچند جدا کردن گوشت از تیغشان زحمت بیشتری دارد و اگر گاهی تیغی را با گوشت بخورید خطرش از ماهی‌های جنوب کمتر است. معمولاً تیغ ماهی‌های جنوب سفت و تیز‌تر است.

اگرچه ماهی‌های بزرگ جنوب تیغ‌های بزرگ تری دارند اما در این بین ماهی‌های کوچکی هم دارد که تیغشان کوچک‌تر است.

اگر تیغ ماهی در گلومان گیر کرد چه کار‌هایی باید انجام دهیم؟


اقداماتی لازم هنگام قورت دادن تیغ ماهی در کودکان

خونسردی خود را حفظ کنید.
ابتدا مطمئن شوید کودک جسم را بلعیده و زیر پا‌ها، بالش، تشک یا دستش نیست. در اغلب اوقات، بلعیدنش هیچ علامتی ندارد و فقط شاهد توقف کوتاه مدت تنفس یا سخت شدن بلع غذا هستیم که نشان می‌دهد چیزی در گلو گیر کرده است.
به دنبال راه‌های خشن نباشید.
وقتی فرزندتان به سرفه افتاد یا دچار مشکلات تنفسی شد، باید سریع اقدام کنید، ولی کاری نکنید که عواقب خطرناک داشته باشد. به دنبال راه‌های خشنی مانند محکم زدن پشت کمر کودک نباشید و یا او را مجبور به استفراغ نکنید.
اگر موفق نشدید به به پزشک مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.0634s, 20q