نابغه‌های فقیر کنکور از کجا می‌آیند؟

۱۳۹۸/۰۵/۱۶ - ۱۶:۲۴ - کد خبر: 277336
نابغه‌های فقیر کنکور از کجا می‌آیند؟

سلامت نیوز: دیروز اسامی نفرات برتر داوطلبان آزمون سراسری سال ۹۸ منتشر شد و میلیون‌ها جوان ایرانی با استرس به دنبال نامشان در میان راه‌‌یافته‌گان به دانشگاه می‌گشتند. براساس اعلام سنجش سازمان آموزش کشور، اسامی نفرات برتر داوطلبان آزمون سراسری سال ۹۸ در پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی منتشر شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،بر این اساس، علیرضا سخایی‌راد از اهواز، محمدصادق مجیدی‌یزدی از تهران، نفرات اول گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی بودند. در گروه آزمایشی علوم تجربی ایزدمهر احمدی‌نژاد از تهران، محسن راستکار از تبریز مقام اول و دوم را به دست آوردند.

در گروه آزمایشی علوم انسانی نیز فاطمه شب‌خیز از لار، اول و دوم را کسب کردند. سارا سادات‌کریمی از تهران، صبا محمدی‌مفرح از تهران نفرات برتر آزمایشی هنر شدند. در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی نیز صالح شاملواحمدی از تهران، امیرشایان چادگانی‌پور از اصفهان رتبه‌های اول و دوم را به دست آوردند.

با توجه به اعلام اين نفرات، يک حقيقت در سال‌هاي گذشته همواره وجود داشته که سهم شهرستان‌هاي کوچک و محروم از اين ماراتن علمي، چشمگير و انکارناپذير بوده است.

از سوي ديگر بيشتر خانواده‌ها فکر مي‌کنند که هرچه فرزندانشان از کلاس‌هاي پيشرفته کنکور در مراکز استان‌ها و حتي پايتخت شرکت نمايند، ضريب قبولي آنها در کنکور بيشتر است؛ اما وقتي به نفرات اول رشته‌هاي کنکور در سال‌هاي گذشته نگاهي مي‌اندازيم مي‌توان به وضوح مشاهده کرد که نابغه‌بودن ارتباطي با کلاس‌هاي کنکور ندارد؛ در ادامه تعدادي از نوابغ را معرفي خواهيم کرد.

نفر اول کنکور تجربي 88 از جوانرود

نتايج کنکور سال 88 که اعلام شد کمتر کسي فکر مي کرد که نفر اول اين رقابت بزرگ در رشته تجربي، جواني اهل منطقه‌اي محروم در استان کرمانشاه باشد. رستگار رحماني‌تنها، ساکن شهرستان جوانرود بود؛ شهرستاني که شايد برخي به فکرشان هم خطور نکند فردي از اين ديار بتواند با حداقل امکانات به مرحله‌اي برسد که رتبه اول رشته تجربي را از آن خود کند.

يک روستايي، پديده کنکور 90

عبدا... عباسي، رتبه 3 کنکور انساني 90 که خيلي‌ها آن سال از وي به عنوان پديده کنکور 90 ياد کردند روستازاده‌اي بوده که با امکاناتي محدود، فعل خواستن را صرف کرد تا به همه ثابت کند عبور از سد کنکور فقط با نام‌نويسي در کلاس‌هاي کنکور و هزينه‌هاي چندين ميليون توماني امکان‌پذير نيست.

او متولد روستاي فک، بندپي شرقي در شهرستان بابل و از نظر آموزشي بسيار محروم است. با اين حال بايد گفت دليل موفقيت اين جوان روستايي نه کلاس‌هاي کنکور بود نه جزوه‌هاي دقيق؛ تنها تلاش او بود که اين موفقيت را رقم زد. همان‌طور که خودش مي‌گويد: ‌ اولين رمز موفقيت در کنکور هدف است. در واقع بايد انگيزه‌اي در پيش‌رو داشته باشيم تا به سمت جلو حرکت کنيم و بعد براي آنکه به اين هدف برسيم با يک برنامه‌ريزي جامع داشته باشيم.

محروميت مانع پيشرفت نشد

رتبه سوم علوم تجربي کنکور سال 94 کشور هم با موفقيتش در کنکور ثابت کرد که محروميت نمي‌تواند مانع موفقيت شود. فائزه قائم‌دوست، علي‌رغم اينکه در روستايي دورافتاده در استان سيستان و بلوچستان زندگي مي‌کند، ثابت کرد که کلاس‌هاي کنکور هيچ ارتباطي با موفقيت تحصيلي ندارد.

او گفته بود: در طي شبانه‌روز 10 تا 12 ساعت به‌طور مفيد مطالعه کتب درسي داشته و ‌در هيچ‌کدام از کلاس‌هاي موسسات کنکور شرکت نکرده‌ام و فقط وابسته به مدرسه و کتاب‌هاي درسي خود بودم.

جوان ورزنه‌اي هم منتخب اول کنکور شد

در کنکور سال 94 يک جوان از شهرستان ورزنه‌، استان اصفهان توانست علي‌رغم وجود همه محروميت‌هايش با کسب رتبه برتر همه را متحير کرد. وحيد باقري ورزنه تمام مراحل تحصيل خود را در مدارس دولتي شهرش گذراند. همان‌طور که خودش مي‌گويد در هيچ کلاس کنکوري شرکت نکرده چون مسافت ورزنه تا شهر اصفهان بسيار طولاني است و اگر کسي بخواهد به کلاس کنکور برود بايد چند ساعتي را در مسير طي نمايد و هزينه بالايي را نيز بپردازد که از توان خانواده‌اش خارج بود.

روستاي مند و رتبه اول کنکور ارشد زبان

موفقيت رسول علي‌اکبري در کنکور ارشد زبان اهالي روستاي مند را غرق در شادي کرد. اين روستا در شمال جاده مشهد به زاهدان و در دهستان حومه گناباد قرار دارد. اين جوان توانست در رقابت با چندهزار دانشجو دست‌وپنجه نرم کند. او در گفت‌وگويي اعلام کرده بود: شرط اول براي قبولي در آزمون کنکور و آزمون‌هاي مشابه اين است که فرد از يک برنامه مدون مرتبط با نياز‌هاي کنکور و مطابق با روحيات خود بهره بگيرد.

رتبه 76 کنکور انساني سال 93

زينب مظفري متولد سال 1374، دانش‌آموز دبيرستان کوثر و اهل روستاي اسلام محله از توابع دهستان چاپارخانه خمام بهترين رتبه بخش خمام در کنکور سراسري سال 93 را به دست آورد. او نظريه انيشتين را قبول دارد که مي‌گويد در موفقيت يک‌درصد نبوغ و 99درصد تلاش موثر است. همچنين مي‌گويد: منکر تاثير امکانات در موفقيت افراد نمي‌شوم اما معتقدم در سخت‌ترين شرايط مي‌توان بهترين نتايج را به دست آورد که اين اتفاق از ارزش بيشتري برخوردار است.

رتبه سه رقمي کنکور در روستاي 50نفره

نازيلا شيرواني؛ ساکن روستاي مهدي‌آباد از توابع بخش مرکزي شهرستان پاسارگاد است. روستايي که با جمعيت حدود 50نفر از مجموعه چندين خانواده که غالبا هم عموزاده هستند تشکيل شده است.

او با معدل ديپلم 19.68 پيش‌دانشگاهي را تمام کرد و با رتبه 424 در کنکور تجربي سال 93 پذيرفته شد. او سختي‌هاي زيادي براي درس‌خواندن متحمل شده است. به گفته خودش دوره ابتدايي را در همان روستا و با سه چهار دانش‌آموز گذراند و براي ادامه تحصيل مجبور شد مانند ساير دوستانش از روستاهاي اطراف به سعادت‌شهر برود.

او خطاب به بچه‌هاي شهرستاني و ساکن در مناطق محروم مي‌گويد: ‌فکر نکنيد چون روستايي هستيم و امکانات آموزشي ما پايين‌تر از شهرهاي بزرگ است، احتمال قبولي در کنکور را نداريم، بايد تلاش کرد تا پشيمان نشويم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.6605s, 18q