هورمون‌ها، روی اشتها و میزان ذخیره چربی در بدن تأثیر می‌گذارند

تناسب اندام به همت هورمون‌ها

۱۳۹۸/۰۵/۲۳ - ۱۶:۵۱ - کد خبر: 277685
تناسب اندام به همت هورمون‌ها

سلامت نیوز:خیلی از كسانی كه از چاقی شكایت دارند، مدام به دنبال رژیم‌های مختلف غذایی برای كاهش وزن خود هستند و از این مطب به مطب دیگر به جست‌وجوی رژیمی‌اند كه معجزه کرده و آنها را یك‌شبه لاغر و خوش‌هیكل كند، اما غافل از آن كه فقط خورد و خوراك نیست كه باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود، بلكه چاقی و لاغری بدن ارتباط مستقیمی با میزان هورمون‌ها دارد به‌طوری كه كم و زیاد شدن آنها می‌تواند شما را به شدت چاق یا لاغر كند. محققان طبق تحقیقاتی كه در سال‌های اخیر روی بدن انسان انجام داده‌اند بر این باورند كه هورمون‌ها روی اشتهای شما و نیز میزان ذخیره چربی در بدن هم تأثیر می‌گذارند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،بسیاری از ما انسولین را به عنوان هورمون مرتبط با دیابت می‌شناسیم. سلول‌های بتا در پانكراس این هورمون را تولید می‌كنند. در طول روز مقادیر كمی از هورمون انسولین تولید شده و این مقدار بعد از صرف غذا بیشتر می‌شود. انسولین نسبت به نیاز بدن در زمان‌های مختلف، به سلول های‌بدن امكان استفاده از قند خون به منظور تامین انرژی و ذخیره آن را می‌دهد. علاوه براین، انسولین اصلی‌ترین هورمون ذخیره‌كننده چربی در بدن محسوب می‌شود.

این‌هورمون به سلول‌ها دستور ذخیره چربی داده و از تجزیه آنها جلوگیری می‌كند. زمانی كه بدن دچار مقاومت انسولینی می‌شود، میزان قند خون و هورمون انسولین در بدن به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

بالا رفتن مقدار انسولین در بدن باعث بروز چاقی و ابتلا به اختلال سندرم متابولیك می‌شود. پرخوری، مصرف مواد قندی فراوان، انواع كربوهیدرات و فست فودها مقاومت بدن را در برابر انسولین افزایش داده و مقدار این هورمون را بالا می‌برد. برای ایجاد تعادل در میزان انسولین این راهكارها را انجام دهید:


مصرف مواد قندی را كم یا حذف كنید: مصرف مقادیر بالای فروكتوز و ساكاروز مقاومت انسولینی بدن را به‌شدت افزایش داده و میزان انسولین را بالا می‌برد.
میزان كربوهیدارت را كاهش دهید: مصرف رژیم غذای حاوی كربوهیدرات كم، انسولین را تا حد متعادل كاهش می‌دهد.
تا می‌توانید پروتئین بخورید: مصرف مواد پروتئینی در كوتاه مدت مقدار هورمون انسولین را بالا می‌برد اما در درازمدت با كاهش چربی‌های شكمی، مقاومت انسولینی را كاهش می‌دهد.


چربی‌های سالم مصرف كنید: چربی‌های حاوی امگا 3 كه در ماهی‌های چرب به وفور یافت می‌شود، به كاهش میزان انسولین بدن در حالت ناشتا كمك می‌كند.


منظم ورزش كنید: زنانی كه به طور مرتب ورزش می‌كنند، 14 روز بعد از آن از نظر مقاومت انسولینی بهبود می‌یابند.
منیزیم كافی مصرف كنید: در شرایطی كه بدن مقاومت انسولینی پیدا كرده، مقدار منیزیم بدن كم می‌شود بنابراین مصرف مكمل‌های منیزیم می‌تواند مقاومت انسولینی بدن را كاهش دهد.


چای سبز بنوشید: چای سبز را به عنوان یك نوشیدنی مفید برای لاغری می‌شناسند. علاوه بر این، قند خون و میزان انسولین راه هم كاهش می‌دهد.


با هورمون سیری به موقع دست از غذا بكشید
این هورمون از سلول‌های چربی تولید می‌شود و درواقع به هورمون سیری معروف است كه اشتها را كاهش می‌دهد و باعث ایجاد احساس سیری در بدن می‌شود. لپتین، سیگنال‌هایی را مبنی بر احساس سیری به مغز می‌فرستد و با هیپوتالاموس در ارتباط است.

هیپوتالاموس بخشی از مغز است كه اشتها و مقدار مصرف غذا را در فرد كنترل و توقف ذخیره چربی را به مغز اعلام می‌كند و مانع پرخوری می‌شود. میزان لپتین در بدن افرادی كه چاق هستند، بسیار بالاست و حدودا چهار برابر افرادی است كه وزن طبیعی دارند. با كاهش میزان لپتین، افراد چاقی كه لپتین بالایی دارند، دچار كاهش اشتها شده و به مرور وزن كم می‌كنند.

در زمان چاقی، سیستم لپتین به‌درستی عمل نمی‌كند و بدن نسبت به لپتین مقاومت نشان می‌دهد. وقتی سیستم ارسال سیگنال در این هورمون آسیب می‌بیند، ارسال سیگنال به مغز مبنی بر احساس سیری قطع می‌شود و بدن متوجه كافی‌بودن ذخیره انرژی در بدن نمی‌شود. در این حالت، مغز مدام احساس گرسنگی می‌كند و بدن تمایل به خوردن دارد. این در حالی است كه با كاهش وزن، میزان لپتین هم كم می‌شود.

برای كاهش این هورمون در بدن و بهبود حساسیت بدن به لپتین، از خوردن غذاهای التهابی به‌ویژه نوشیدنی‌های شیرین و چربی‌های ترانس خودداری كنید. بیشتر غذاهای ضدالتهابی مانند ماهی چرب مصرف كنید، به طور مداوم ورزش كنید و به اندازه كافی بخوابید.


بدون استرس زندگی كنید
هورمون كورتیزول از غدد آدرنال ترشح می‌شود. از آنجا كه این هورمون در مواجهه بدن با استرس ترشح می‌شود، آن را به هورمون استرس می‌شناسند. كورتیزول هم مانند هورمون‌های دیگر برای بدن ضروری است و بالا رفتن مقدار آن باعث پرخوری و اضافه وزن می‌شود. به نظر می‌رسد بسیاری از زنان كه در ناحیه میانی بدن خود دچار چاقی هستند، كورتیزول بالایی در بدنشان ترشح می‌شود.

البته رژیم غذایی هم نقش مؤثری در بالا رفتن كورتیزول دارد. زنانی كه رژیم كم‌كالری مصرف می‌كنند میزان كورتیزول بالاتری دارند و در مقایسه با زنانی كه غذایی عادی می‌خورند، استرس كمتری دارند. برای كاهش میزان كورتیزول در بدن این كارها را انجام دهید:

از یك رژیم غذایی متعادل پیروی كرده و كالری دریافتی را خیلی كم نكنید؛ برای كاهش این هورمون در بدن مدیتیشن انجام دهید؛ محققان بر این باورند كه گوش دادن به موسیقی میزان این هورمون را در بدن كاهش می‌دهد؛ به اندازه بخوابید تا میزان كورتیزول بدنتان بالا نرود.


چاق‌كننده زنانه
استروژن یكی از مهم‌ترین هورمون‌های زنانه به شمار می‌رود كه از تخمدان‌ها ترشح می‌شود و در تنظیم سیستم تولیدمثل زنانه نقش مهمی ایفا می‌كند. كم یا زیاد بودن میزان این هورمون در بدن می‌تواند به اضافه وزن منجر شود كه این مورد به سن، فعالیت هورمون‌های دیگر و سلامت كلی بدن بستگی دارد.

در سال‌های تولیدمثل، هورمون استروژن برای حفظ قدرت باروری در خانم‌ها، شروع به ذخیره چربی در دوران بلوغ می‌كند و نیز باعث تحریك تجمع چربی در نیمه نخست دوران بارداری می‌شود.

هورمون استروژن در زنان چاق نسبت به زنانی كه وزن متعادلی دارند، بالاتر است. در یائسگی میزان استروژن به دلیل كاهش تولید آن در تخمدان‌ها، ذخیره چربی در ران‌ها به ناحیه شكم تغییر می‌كند كه همین امر، زمینه را برای بروز بیماری‌ها آماده می‌كند. برای مدیریت میزان استروژن بهتر است این كارها را انجام دهید:

تا می‌توانید فیبر و سبزیجات را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید؛ دانه كتان اثر مثبتی روی استروژن زنانه دارد، بنابراین آن را در رژیم غذایی استفاده كنید؛ فعالیت بدنی و ورزش‌كردن میزان استروژن بدن را در دوران یائسگی و حتی قبل از آن در حد متعادل نگه می‌دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload