ما شهر را پنهانی نمی‌فروشیم

۱۳۹۸/۰۶/۰۴ - ۱۱:۰۴ - کد خبر: 278243
ما شهر را پنهانی نمی‌فروشیم

سلامت نیوز: «شاید رقبای ما بگویند که کارها در شورای شهر تعطیل شده، اما طبق گزارش در این دو سال هیچ‌کاری تعطیل نشده و فقط آن رویه و رویکرد قبلی تعطیل شده است».

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،اینها بخشی از صحبت‌های رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای شهر در رابطه با دفاع از عملکرد دوسال گذشته شورای شهر پنجم تهران است.

با این حال دوسال از فعالیت منتخبان مردم و لیست امید در شورای شهر پنجم می‌گذرد و شاید اولین سوالی که به اذهان می‌رسد این است که این شورا چه اقداماتی در بهبود وضعیت شهر و رفع مشکلات شهری ۸‌میلیون و ۶۰۰‌هزار نفر جمعیت انجام داده است و زمانی‌که این سوال از محمود میرلوحی پرسیده می‌شود او به صراحت از برخورد شورا با متخلفان شهری و افرادی که می‌خواستند از بیت‌المال‌ سوء استفاده کنند، خبر می‌دهد و می‌گوید:

در زمان شهرداری آقای نجفی گزارش شد که ۶۷۴ فقره ملک شهرداری تهران در اختیار دیگران است، بعد معلوم شد سه‌هزار و ۸۰۰ ملک است. بازپس‌‌گیری این املاک در دستور کار است و خیلی از این املاک را پس گرفته‌ایم.

ما دارایی‌های شهر را نمی‌فروشیم، از ۱۰۰‌هزار سهمیه طرح ترافیک نهادها ۴۰‌هزار سهمیه کم شده است، ۵۲۵ باغ بزرگ در طول ۱۰ سال اخیر از بین رفته است و اینها تنها بخشی از اقدامات دو‌ساله شهرداری است. از سوی دیگر امروز از ۱۰۰‌هزار سهمیه طرح ترافیک که در اختیار نهادها قرار داشت، ۴۰‌هزار سهمیه کم شده است و اگر روزی آن ۶۰‌هزار سهمیه نیز قطع شود، بدانید شجاعت آن در شورای پنجم وجود دارد.

تصميمات و برگزاري مناقصه در اتاق شيشه‌اي

رئيس کميته اقتصاد و تنظيم مقررات شوراي شهر تهران همچنين با بيان اينکه وقتي به شورا آمديم، گفتيم يکسري کارها را انجام مي‌دهيم و يکسري کارها را انجام نمي‌دهيم و بايد و نبايدهايي در نظر گرفتيم، افزود: بايدها به مطالبات مردم مربوط بود که تا امروز مرتبا سعي کرديم به مطالبات آنها توجه کنيم.

اين اتفاق افتاده است و ارتباطي که اکنون شورا با مردم و جامعه دارد، ارتباط قابل اعتمادي است و چيزي از چشم شورا و مردم پنهان نمي‌ماند. اکنون شوراي شهر تهران يکي از سازمان‌هاي شيشه‌اي است و هر کسي ادعا مي‌کند سازمان شيشه‌اي است، مي‌تواند شورا را با خود مقايسه کند، چون عموم تصميمات شورا و برگزاري مناقصات علني است.

اگر مي‌گوييم دولتي‌ها بايد براي طرح ترافيک هزينه بدهند، اين اقدامات عملي مي‌شود. وي همچنين مي‌افزايد: اکنون انعقاد قراردادها از طريق مناقصه انجام مي‌شود. امروز، ما دارايي‌هاي شهر را نمي‌فروشيم و اگر گفتيم که دنبال منابع پايدار مي‌رويم، اين امر را محقق خواهيم کرد. در تفريغ بودجه 33 مورد انحراف وجود داشت. به‌عنوان مثال 22‌ميليون متر زمين در شهرک غرب و منطقه 22 که ارزش اقتصادي بالايي داشت، طبق مصوبه برج باغ، گرفته شده بود و امروز حسابرس مي‌گويد معلوم نيست که پول آن چه شده است.

چرا در تهران اتوبان نساختيم

شايد يکي از اتفاقات مهم و به نوعي دهان پرکن در عملکرد شوراي شهر قبل و شهردار سابق مد نظر قرار گرفت، ساخت اتوبان‌ها و همچنين درياچه چيتگر بود، که هر کدام از اين عوامل با اينکه در زمان بهره برداري باعث جلب نظر مردم مي‌شد، اما بعدها مشکلات بسياري را براي شهر تهران به وجود آورند. رويکرد جاده سازي که ظاهرا شوراي شهر پنجم خيلي تمايل چنداني به اين موضوع ندارد و اين عضو شوراي شهر تهران در اين رابطه مي‌گويد: در کار عمراني دو نگاه مشخص را مي‌توان ديد.

يکي ايجاد اتوبان‌ها بود که ما گفتيم رويکرد خودرو محور شکست خورده است. دليلش اين است که وقتي آقاي قاليباف شهردار تهران شد، نسبت ماشين به خيابان‌هاي تهران سه برابر بود و وقتي هم از شهرداري تهران رفت ظرفيت ماشين نسبت به خيابان‌ها شش برابر شد. پس مي‌بينيم هرچه خيابان‌ها را افزايش دهيم مساله ترافيک تا مادامي که سياست بر اساس خودرو باشد، حل نمي‌شود.

ما اين سياست را عوض کرديم. ميرلوحي با بيان اينکه حمل‌و‌نقل عمومي و آلودگي هوا دو مطالبه اصلي مردم تهران است، گفت: با اقداماتي که طي دو سال اخير انجام شده است، سال 97 اولين سالي بود که به‌دليل آلودگي هوا، مدارس تعطيل نشدند. وقتي مي‌گوييم براي ورود به طرح ترافيک، ماشين‌هاي هيبريدي تا 90‌درصد از تحفيف برخوردارند، نشان‌دهنده تغيير رويکردمان است. وقتي مي‌گوييم تغيير رويکرد يعني اجازه نمي‌دهيم باغ‌ها از بين برود و براي باغ‌ها هزينه مي‌کنيم.

مردم را محرم خود دانستيم

در ادامه با چند تن از اعضاي شوراي شهر تهران تماس گرفتيم و آنها نيز با تاييد صحبت‌هاي ميرلوحي و هاشمي، رئيس شوراي شهر که روز گذشته (3 شهريور) در رابطه با اولويت‌ها و عملکرد دوسال گذشته در جلسه علني شورا قرائت نمود، از اين عوامل به‌عنوان دستاوردهاي مهم دو سال گذشته شوراي شهر پنجم ياد کردند.

با اين حال يکي ديگر از اعضاي شوراي شهر تهران نيز در رابطه با عملکرد دوساله شوراي پنجم به مي‌گويد: همان‌طور که روز گذشته رئيس شوراي شهر تهران نيز به آن اذعان داشتند، شفافيت شوراي شهر در تصميم‌گيري‌ها و مصوبات بود. ما مردم را محرم و امين خود در تصميم‌گيري‌ها دانستيم و هيچ ‌فعاليت‌مان دور از چشم آنها صورت نگرفت.

سيد حسن رسولي در ادامه خاطرنشان کرد: در هر جلسه شوراي شهر بيش از 40 خبرنگار به‌عنوان چشمان تيزبين جامعه و شهر در جلسات ما حضور داشتند و از اين طريق مردم را محرم و امين خود در تصميم‌گيري‌ها دانستيم و جلسه‌اي غيرعلني برگزار نکرديم.

شما ببينيد انتقادها و مشکلات انعکاس داده شده توسط رسانه‌ها در دوسال گذشته و نسبت به دوره‌هاي قبل تا چه اندازه کاهش پيدا کرده و اين نشان از عملکرد شوراي شهر پنجم در دوسال اخير مي‌دهد، اما در اينجا تاکيد مي‌کنم که تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله داريم و در دو سال آينده براي رسيدن به اهداف‌مان تلاش مي‌کنيم.

برگزاري انتخابات شوراياري‌ها و مشارکت دادن مردم در امور محله‌شان نيز يکي ديگر از اتفاقات موثر در اين دوره بود که ما مردم را هميار شوراي شهر و شهرداري در رفع مشکلات محله‌شان کرديم و اخبار اتفاقات خوب در آينده نزديک از محلات تهران بيشتر به گوش خواهد رسيد.

وي همچنين با بيان اينکه ما در اين دوره به رويکردهاي محيط زيستي، مقاوم سازي با توجه به حفظ معماري در مناطق تاريخي شهر، ايمن‌سازي گودهاي پرخطر که هر روز از تعداد 2هزار گودپرخطر تهران کاسته مي‌شود، توجه ويژه داشتيم، مي‌افزايد: در ساماندهي پسماند اقدامات موثري صورت پذيرفت. از سوي ديگر لغو مصوبه برج باغ و تصويب طرح خانه باغ به تاييد شوراي معماري نيز رسيده و اين امر گام بزرگي در راستاي حفظ باغات تهران است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.18007s, 19q