شنا در استخر به شرط سلامت

۱۳۹۸/۰۶/۰۷ - ۱۱:۰۳ - کد خبر: 278435
شنا در استخر به شرط سلامت

سلامت نیوز-*دكتر امیرهوشنگ احسانی: سردسته بیماری‌های عفونی منتقله از راه آب استخر، بیماری‌های قارچی است. فرد مبتلا به بیماری قارچی وقتی دمپایی استخر را پا می‌كند، قارچ را به دم‌پایی منتقل می‌كند. فرد دیگری كه دم‌پایی استخر را می‌پوشد، ماه‌ها یا سال‌ها بعد به بیماری قارچ كف پا مبتلا می‌شود.


چه بیماری‌های پوستی ممكن است از طریق استخر منتقل شود؟
به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، در استخر ممكن است به فرد حوله یا دم‌پایی بدهند كه اگر درست ضدعفونی نشود، محلی برای رشد قارچ می‌شود. البته خیلی اوقات مسؤول استخر از افراد گواهی سلامت می‌خواهد، اما بحث وجدان مطرح است و كسی كه به بیماری قارچی مبتلاست نباید به استخر برود. درست است كه كلر داخل استخر است و جلوی انتقال را می‌گیرد اما حواشی استخر ممكن است آلوده باشد. در كودكان زگیل كف پایی داریم. در بزرگسالان زگیل تناسلی هم داریم كه در مورد انتقال آن بحث‌های زیادی وجود دارد. توصیه می‌شود تا زگیل كف پا در كودك خوب نشده، او را به استخر نبرند.


كلر موجود در آب استخر چه آسیب‌هایی به پوست می‌زند؟
اگر كلر استخر زیاد شود، خشكی پوست اتفاق می‌افتد. شست‌وشوی مناسب بعد از استخر می‌تواند باعث پاك شدن كلر بشود. كلر باعث خشكی پوست و مو و كمی تغییر رنگ مو می‌شود. افراد باید قبل از استخر شست‌وشوی مناسب برای پوست و مو داشته باشند كه آب استخر آلوده نشود.


بیماری‌های قارچی چگونه در استخرهای عمومی منتقل می‌شود؟
سردسته بیماری‌های عفونی منتقله از راه آب استخر، بیماری‌های قارچی است. فرد مبتلا به بیماری قارچی وقتی دمپایی استخر را پا می‌كند، قارچ را به دم‌پایی منتقل می‌كند. فرد دیگری كه دم‌پایی استخر را می‌پوشد، ماه‌ها یا سال‌ها بعد به بیماری قارچ كف پا مبتلا می‌شود. عفونت‌های قارچی كشاله ران ممكن است بدون علامت باشد یا پوسته‌ریزی قرمز داشته باشد. وقتی فرد وارد استخر می‌شود، محیط را آلوده می‌كند. قارچ تنه هم از طریق حوله و وسایلی كه برای شست‌وشو استفاده می‌شود، منتقل می‌شود.


آیا احتمال انتقال زگیل تناسلی از طریق آب استخر وجود دارد؟
زگیل تناسلی بیشتر از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود اما اثبات شده درصد كمی از آن از طریق دستشویی و استخر می‌تواند منتقل شود، هرچند احتمالش خیلی كم است، چون این ویروس‌ها وقتی در محیط بیرون قرار می‌گیرند خیلی زنده نمی‌مانند.
خیلی اوقات، افراد رفتار پرخطر نداشتند اما به بیماری مبتلا شده‌اند. افرادی كه زگیل كف پا یا زگیل تناسلی دارند نباید از استخر استفاده كنند. فرد مبتلا به زگیل تناسلی تا چند ماه بعد از بهبود ضایعات هم نباید از استخر استفاده كند.
*متخصص پوست و مو

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.36935s, 19q