خطر سرطان پوست ناشی از نور خورشید، در کمین ورزشکارها

۱۳۹۸/۰۶/۰۹ - ۱۳:۴۶ - کد خبر: 278492
خطر سرطان پوست ناشی از نور خورشید، در کمین ورزشکارها

سلامت نیوز: خطرات اشعه ماوراء‌بنفش نور خورشید کاملا شناخته‌شده است. محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می‌گویند، معمولا ورزشکارانی که در هوای آزاد به ورزش و فعالیت‌های چون کوهپیمایی، پیاده‌روی، تنیس و … مشغول هستند، بیش از حد مجاز در معرض تابش اشعه ماوراء‌بنفش نور خورشید هستند. آنها برای دوری از ابتلا به سرطان پوست باید در فصل‌های تابستان و پاییز تا جایی‌که امکان دارد، از قرار گرفتن زیر نور خورشید پرهیز کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از طبنا ،اگرچه فعالیت‌های فیزیکی خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها را می‌کاهد، سرطان پوست از این قاعده مستثنی است. محققان می‌گویند، افرادی که به طور منظم در فضای آزاد، فعالیت و ورزش می‌کنند، تا حد زیادی در خطر ابتلا به سرطان پوست هستند.

طیف اشعه ماوراء‌بنفش با طول موج‌های UV-A (۳۲۰ تا ۴۰۰ نانومتر)، UV-B (۲۹۰ تا ۳۲۰ نانومتر) و UV-C (۲۰۰ تا ۲۹۰ نانومتر مشخص می‌شوند و هر کدام از آنها اثر بیولوژیکی متفاوتی دارند. طول موج UV-A، حدود ۹۵درصد اشعه ماوراء‌بنفش نور خورشیدی که به سطح زمین می‌رسد را دربرمی‌گیرد و باقی آن در طول موج UV-B قرار دارد.

طول موج UV-A می‌تواند از طریق پوست وارد جریان خون شود. اما بیشتر طول موج UV-B به دلیل طول موج‌های کوتاه‌تر، جذب لایه‌های بیرونی پوست، به نام اپیدرم و درم فوقانی می‌شوند.

تجمع رنگدانه‌های پوستی هم عامل دیگری است که واکنش ما در برابر نور خورشید را تعیین می‌کنند. اشعه ماوراء‌بنفش، روی توانایی بدن در تولید دو ماده مهم ویتامینD و فولات که برای بارداری سالم و رشد اولیه کودک مهم است، تاثیر دارد. این اشعه به سنتز ویتامینD کمک می‌کند اما باعث تجزیه فولات می‌شود.

فرضیه‌ای وجود دارد که می‌گوید، زمانی‌که انسان در آفریقای استوایی زندگی می‌کرده است، برای پیشگیری از تحلیل فولات، تولید رنگدانه‌های پوستی کرده است. وقتی این انسان از آفریقا بیرون آمد و در نقاط دیگر دنیا ساکن شد، کاهش رنگدانه در پوست آنها رخ داد تا سنتز مقدار بالای ویتامینD حفظ شود.

به گفته محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء‌بنفش نور خورشید هنگام فعالیت‌های فیزیکی و ورزش زیر نورخورشید خطرناک است و احتمال ابتلا به سرطان پوست را بسیار افزایش می‌دهد. متاسفانه بررسی‌ها هم نشان داده است، کمتر از ۲۵ درصد از ورزشکارها از کرم ضدآفتاب محافظت‌کننده استفاده می‌کنند.

تاجایی‌که می‌توانید از قرار گرفتن طولانی زیر نور خورشید دور بمانید و اگر هم مجبور به انجام فعالیت‌های فیزیکی زیر نور خورشید هستید، از کرم‌های ضد‌آفتاب استفاده کنید تا خطر ابتلا به سرطان پوست تا حد زیادی کاهش یابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload