درمان موفقیت‌آمیز تومور مغزی با نانو ایمونوتراپی

۱۳۹۸/۰۶/۱۲ - ۱۶:۴۲ - کد خبر: 278662
درمان موفقیت‌آمیز تومور مغزی با نانو ایمونوتراپی

سلامت نیوز:محققان با استفاده از یک روش درمانی جدید به نام نانو ایمونوتراپی موفق به درمان سرطان مغز از طریق جریان خون در مدل‌های حیوانی شدند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، در این روش محققان با ترکیب دو روش ایمونوتراپی و نانوفناوری موفق به ارسال مهارکننده‌هایی شدند که از سد خونی مغز عبور می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال نیوز،سد خونی مغز یک غشای تقریبا غیر قابل نفوذ است که رگ‌های خونی مغز را احاطه می‌کند و از ورود ذرات مضر به مغز جلوگیری می‌کند. این سد خونی علاوه بر اینکه نقش محافظتی دارد، گاهی مشکل ساز می‌شود؛ زیرا از ورود مولکول‌های دارو نیز جلوگیری می‌کند و سبب اختلال درمان در شرایطی مانند تومور مغزی می‌شود.

در واقع سد خونی مهمترین مانع درمان بیمارانی است که تومور مغزی دارند.مهارکننده‌هایی که از این طریق ارسال شده‌اند، داروهایی هستند که به سیستم ایمنی برای مبارزه با سرطان کمک می‌کنند. در این روش جدید مکانیسمی که باعث می‌شود سلول‌های تومور در مقابل دارو و روش‌های درمانی مقاوم باشند، حذف می‌شود.این مطالعه که توسط محققان مرکز پزشکی Cedars-Sinai در کالیفرنیا صورت گرفته، در مدل‌های حیوانی کاملا موفقیت آمیز گزارش شده است.یکی از مزیت‌های این روش امکان درمان مغز به صورت سیستمی است، یعنی درمان با تحویل دارو از طریق جریان خون صورت می‌گیرد.بر اساس این مطالعه می‌توان بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما، شایع‌ترین و تهاجمی‌ترین نوع سرطان مغز را با این روش درمان کرد.نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40103s, 19q