دبیر انجمن روماتولوژی ایران عنوان کرد؛

آرتروز شایع ترین بیماری مفاصل/ افراد بالای ۵۰ سال مراقب باشند

۱۳۹۸/۰۷/۰۷ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 279984
آرتروز شایع ترین بیماری مفاصل/ افراد بالای ۵۰ سال مراقب باشند

سلامت نیوز:دبیر انجمن روماتولوژی ایران، از آرتروز به عنوان شایع ترین بیماری مفاصل نام برد و گفت: حدود ۲۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال جامعه درگیر این بیماری می شوند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محسن سروش، در آستانه برگزاری سیزدهمین کنگره سالانه انجمن روماتولوژی ایران، افزود: در این کنگره، هفت سمپوزیوم با موضوع بیماری های مختلف روماتولوژی و برنامه آموزش به بیماران، به همراه برپایی دو کارگاه و نمایشگاه دارو، برگزار می شود.


دبیر اجرایی سیزدهمین کنگره سالانه انجمن روماتولوژی ایران، هدف از برگزاری این کنگره را ارتقا سطح دانش و آگاهی همکاران فوق تخصص رشته روماتولوژی عنوان کرد و گفت: در کنگره امسال، مباحث و مطالبی درباره پوکی استخوان، بیماری التهابی عضله، التهاب عروقی، تظاهرات روماتولوژی بیماران پیوند عضو، سندرم آنتی فسفولیپید که یکی از انواع روماتیسم است که با نازایی و سقط جنین همراه است و بیماری های استئوآرتروز، بحث و گفتگو خواهد شد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی، در خصوص شایع ترین بیماری های روماتیسمی، اظهار داشت: در بیماری های التهابی شایع ترین آن آرتریت روماتوئید است که جز بیماری های التهابی طبقه بندی می شود.


وی ادامه داد: درمان این بیماری، داروهای ضد التهابی و تعدیل کننده ایمنی است و شیوع آن ۵ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است و این بیماری التهابی در خانم ها بیشتر است.


سروش، با عنوان این مطلب که در بیماری های غیر التهابی یا مکانیکی، آرتروز شایع ترین بیماری مفاصل است، افزود: این بیماری با سن افراد ارتباط دارد، به طوری که حدود ۲۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال جامعه درگیر این بیماری می شوند.دبیر انجمن روماتولوژی ایران، با اشاره به اینکه آرتروز در خانم ها و آقایان وجود دارد، گفت: تظاهر بالینی این بیماری در خانم ها بیشتر است و علائم آن با درد زانو همراه است.
وی ادامه داد: مردم این بیماری را اغلب به اسم سائیدگی مفصل می شناسند، چون غضروف مفصلی در این بیماری دچار آسیب می شود و کم کم از بین می رود در این صورت بین استخوان ها در ناحیه مفاصل غضروفی وجود نخواهد داشت و روی هم سائیده می شود به همین دلیل مردم این بیماری را به اسم سائیدگی می شناسند.


سروش، علامت این بیماری را دردهای مفصلی دانست که بیشتر در زانو شایع است و افزود: بقیه مفاصل مثل کمر، دست ها و مچ پا نیز می توانند درگیر شوند ولی بیشترین شکایت مردم در مراجعه به پزشک، درد زانو است که با فعالیت هایی مانند پیاده روی، نشستن و بلند شدن و از پله پایین و بالا رفتن، شدت می گیرد.
وی ادامه داد: برای پیشگیری از آرتروز، افراد باید در سنین پایین تغذیه مناسبی داشته باشند و خوب ورزش کنند و عضلات خود را قوی نگه دارند تا از مفصل ها حمایت شود و وزن خود را هم در حد ایده آل نگه دارند.


سروش تاکید کرد: بیش از حد دو زانو و چهار زانو نشستن و بالا رفتن های بیش از حد از پله ها، به مفاصل آسیب جدی وارد می کند.
دبیر اجرایی کنگره روماتولوژی ادامه داد: افراد با بالا رفتن سن دچار این مشکل می شوند ولی اگر عضلات قوی داشته باشیم و از مفصل هایمان خوب استفاده کرده باشیم، دیرتر دچار این عارضه می شویم.


سروش، در ارتباط با درمان آتروز، گفت: چون این بیماری مرتبط با سن است، درمان قطعی ندارد.
وی در ادامه به برنامه کنگره اشاره کرد و افزود: این کنگره دارای ۱۵ امتیاز باز آموزی است.
سروش تاکید کرد: همچنین، در روز دوم کنگره یک برنامه آموزش برای بیماران مبتلا به بیماری اسکلرودرمی داریم که به صورت رایگان برگزار می شود تا با راهنمایی لازم، با نحوه درمان و کنترل علائم این بیماری آشنا شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42186s, 20q