کمبود ویتامین B-12 چه خطراتی برای بدن دارد؟

۱۳۹۸/۰۷/۰۹ - ۱۳:۰۸ - کد خبر: 280160
کمبود ویتامین B-12 چه خطراتی برای بدن دارد؟

سلامت نیوز: ویتامین B-12 یک ویتامین مهم گروه B است. این ماده برای سلامتی بافت عصبی، عملکرد مغز و تولید گلبول های قرمز مورد نیاز است. کوبالامین نام دیگری برای ویتامین B-12 است. کمبود سطح ویتامین B-12 معمولا بسیار کم و ناچیز است که می تواند منجر به علائم عصبی برگشت ناپذیر و کم خونی شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، ویتامین B-12 به طور طبیعی در گوشت موجود است، اما افرادی که گوشت نمی خورند، مانند گیاهخواران، می توانند ویتامین B-12 را به صورت مکمل دریافت کنند.

ویتامین B-12 مانند سایر ویتامین های B یک ویتامین محلول در آب است که می تواند در آب حل شود و از طریق جریان خون حرکت کند. بدن انسان می تواند ویتامین B-12 را تا چهار سال ذخیره کند. هرگونه ویتامین B اضافی ناخواسته در ادرار دفع می شود.

ویتامین B-12 بزرگترین ساختارپیچیده ویتامین است. این ماده به طور طبیعی در محصولات گوشتی مشاهده می شود و فقط از طریق سنتز تخمیر باکتری ها می تواند به صورت صنعتی تولید شود.

ویتامین B-12 را می توان به طور طبیعی در محصولات حیوانی مانند ماهی، گوشت، تخم مرغ و لبنیات یافت. به طور معمول در غذاهای گیاهی موجود نیست.

ویتامین B-12 برای عملکرد طبیعی مغز و سیستم عصبی بسیار مهم است. همچنین در تشکیل گلبول های قرمز نقش دارد و به ایجاد و تنظیم DNA کمک می کند.

متابولیسم هر سلول بدن به ویتامین B-12 بستگی دارد، زیرا در سنتز اسیدهای چرب و تولید انرژی نقش دارد. ویتامین B-12 با کمک به بدن انسان در جذب اسید فولیک، باعث آزاد شدن انرژی می شود.

بدن انسان هر دقیقه میلیون ها گلبول قرمز تولید می کند. این سلول ها بدون ویتامین B-12 نمی توانند به درستی تکثیر شوند. اگر ویتامین B-12 خیلی کم باشد، تولید گلبولهای قرمز کاهش می یابد. در صورت افت تعداد گلبول های قرمز کم خونی ایجاد می شود.

کمبود ویتامین B-12 می تواند به خصوص به سیستم عصبی و مغز آسیب های جبران ناپذیری وارد کند.

حتی مقادیر کمی پایین تر از حد طبیعی ویتامین B-12 می تواند علائمی مانند افسردگی، سردرگمی، مشکلات حافظه و خستگی را ایجاد کند. با این حال، این علائم به تنهایی به اندازه کافی خاص برای تشخیص کمبود ویتامین B-12 نیستند.

علائم دیگر کمبود ویتامین B-12 شامل یبوست ، کاهش اشتها و کاهش وزن است.

منبع: www.medicalnewstoday.com

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.13978s, 19q