۲۳ هزار کلاس تخریبی در تهران

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ - ۱۰:۱۴ - کد خبر: 282822
۲۳ هزار کلاس تخریبی در تهران

سلامت نیوز:طبق گفته مسئولان ۲۳ هزار کلاس درس فرسوده در پایتخت وجود دارد که ۸۰۰ مدرسه آن نیاز به مقاوم‌سازی جدی دارند و با کوچکترین زلزله آوار می‌شوند. مدارسی که از مدت‌ها پیش عدم تاب‌آوری خود را فریاد زده‌اند، اما همیشه به نفع کمبود اعتبارات خود را کنار کشیده و سعی برآن دارند که جان معلمان و دانش‌آموزان را تهدید نکنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،در واقع حال و روز ناخوش مدارس تخریبی تهران چالش دیروز و امروز نیست. هر دفعه با تکرار واقعه‌ای یادآوری و دوباره در موج فراموشی‌ها غرق می‌شود. ارائه اخبار و آمار در این رابطه غم‌انگیز است و غفلت مسئولان را نشان می‌دهد.

آنچنان که رئیس هیات‌ مدیره مجمع خیرین مدرسه‌ ساز اعلام کرده هسته مرکزی شهر تهران مناطق ۹، ۱۰،۱۱،۱۲ هستند که دارای بزرگترین مدارس فرسوده‌اند. بنابر گفته نعمت بنی‌آدم ۲۵ درصد از فضاهای آموزشی تهران یعنی یک چهارم مدارس فرسوده‌اند و ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند تا تخریب و بازسازی شوند، اما شرایط فعلی اقتصادی دولت کفاف نمی‌دهد. این مساله عمق ماجرا را می‌رساند.اينکه هر لحظه امکان دارد سقف کلاس‌هاي درس فرو بريزد و حادثه‌اي هولناک رقم بخورد.

در واقع بايد گفت که امنيت جاني و رواني از مدارس تخريبي تهران رخت بربسته‌ است و سقف لرزان اين مدارس حکايت از آن دارد که بايد دولت به فکر نوسازي مدارس باشد، چراکه کابوس آوار دست از سر معلمان، دانش‌ آموزان و والدين‌شان برنمي‌دارد و چاره‌اي جز اين نيست که هر چه زودتر براي رفع اين معضل چاره‌انديشي شود. اين در حالي است که همگي مي‌دانيم وزارت آموزش‌وپرورش با کمبود اعتبارات مواجه است، اما مهمتر اين است که بايد جلوي تبعات احتمالي وقايعي چون زلزله گرفته شود، چراکه تلفات جاني قابل جبران نيست.


تاثيرگذاري شرايط اقتصادي
مديرکل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس استان تهران از وجود 23 هزار کلاس درس تخريبي در مدارس خبر داد. علي شهري درباره عمده‌ترين مشکلاتي که پيش‌روي اقدامات نوسازي مدارس وجود دارد، گفت: يک مجموعه توانمند هستيم و چندان مشکلي نداريم، اما با اين وجود برخي مشکلاتمان شامل ساماندهي و جابه‌جايي است، يعني زماني که قرار است يک مدرسه براي نوسازي و مقاوم‌سازي آماده شود، نياز است که تخليه شود، گاه براي اين جا به جايي به مشکل برمي‌خوريم.

مديرکل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس استان تهران ادامه داد: خوشبختانه ما تعاملات خوبي با دستگاه‌ها داريم. البته مشکلات خيلي جزيي مثل جواز و انشعابات آب و برق هم مطرح است که باز هم با تعاملاتي که با دستگاه‌ها داريم، کم و بيش حل مي‎شود. شهري در پاسخ به اين سوال که آيا شرايط اقتصادي روز جامعه در روند کارتان تاثير داشته است؟

اظهار کرد: با توجه به تجربيات در مقاطع اينچنيني بايد بگويم شرايط اقتصادي روي کار ما و قيمت‌هاي پيشنهادي که مطرح مي‌شود، اثرگذار است، حتي پيمانکاران با يک مقدار احتياط در اين باره برخورد مي‎کنند، اما اينها مقطعي است و ما با بسياري از اين مسائل مواجه شده‌ايم و بعد از آن عبور کرده‌ايم. او در مورد افزايش تعداد خيرين مدرسه‌ساز عنوان کرد: معمولا هر سال خيرين قديمي به ما خيرين جديد را معرفي مي‌کنند.

در واقع خيلي از خيرين، خيرساز هستند و از ميان دوستان و آشنايانشان خيرين را وارد اين فرآيند مي‌کنند. حتي در جشنواره‌ها، رسانه‌ها، صدا و سيما و فعاليت‌هاي اينچنيني خيرين جديد به ما مي‌پيوندند و سال به سال در اين زمينه رشد داشته‌ايم و اگر درصدي بخواهم بگويم، پنج تا 10 درصد به خيرين ما اضافه مي‌شوند. به گزارش ايلنا، مديرکل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس استان تهران در پايان اظهار کرد:

حدود 23 هزار کلاس درس تخريبي در مدارس داريم که نيازمند نوسازي هستند. اقدامات ضرب‌الأجلي ما براي جلوگيري از هرگونه حادثه‌اي استفاده از اعتبارات رديف طرح تخريب و کمک خيرين است. رديف طرح تخريب يک رديف اعتباري ملي است که اعتبارش در قانون بودجه سالانه لحاظ مي‎شود.


اعتبارات دولتي کافي نيست
يک عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس درباره کلاس‌هاي تخريبي در تهران در گفت‌وگو با «آرمان» مي‌گويد: برخي مدارس در سطح کشور و استان تهران نياز به مقاوم‌سازي دارند. اين در حالي است که اين مساله اعتبارات زيادي را مي‌طلبد و طي سال‌هاي مختلف بحث آن بارها و بارها به ميان آمده است.

جواد ساداتي‌نژاد مي‌افزايد: اگرچه سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس استان تهران به اعتبار بالايي نياز دارد، اما مقام‌سازي مدارس فازبندي شده و در حال انجام بوده است.

او ادامه مي‌دهد: با اين حال اعتبارات دولت به تنهايي نمي‌تواند هزينه بازسازي مدارس را تامين کند. از اين رو مثل هميشه خيرين آموزش و پرورش به کمک آمده و مدارس مختلف را مقاوم‌سازي، تخريب و نوسازي کرده‌اند. ساداتي‌نژاد عنوان مي‌کند: بنده فکر مي‌کنم، اين مشکل بايد به صورت مشارکتي و با کمک مردم و دولت در سال‌هاي آينده برطرف شود.

اين عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اظهار مي‌کند: قاعدتا مدارس تخريبي با بازرسي‌هاي سازمان نوسازي تخليه مي‌شود و مورد استفاده قرار نمي‌گيرد. اين در حالي است که برخي مدارس ديگر با مقاوم‌سازي امکان ادامه حيات دارند و مي‌توانند مورد استفاده قرار گيرند. او خاطرنشان مي‌کند: يکي از وظايف سازمان نوسازي اين است که مدارس تخريبي را مورد بازسازي قرار دهد و ايمني آنها را محقق کند.

ساداتي‌نژاد با بيان اينکه مدارس تخريبي در همه مناطق استان تهران وجود دارند و عموما پراکنده هستند، مي‌افزايد: سالانه بودجه‌اي به نوسازي مدارس اختصاص مي‌يابد. ما هميشه تلاش کرديم که در حد توان موجب رشد بودجه در اين حوزه شويم.

اين در حالي است که در لوايح سالانه اعتبار نوسازي مدارس هم در مورد تخريب و هم در مورد مقاوم‌سازي مدارس مشخص است، اما اينکه بتوانيم طرف يکي دو سال مدارس تخريبي را به‌طور کامل تحت پوشش قرار دهيم، قاعدتا اعتبار زيادي در حد بالاي 10 هزار ميليارد مي‌خواهد که به نظر بنده در اين بازه زماني محقق نمي‌شود و بايد با فازبندي به نتيجه رسيد. اين عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس بيان مي‌کند:

يکي از وظايف و رسالت‌هاي آموزش و پرورش مقاوم‌سازي مدارس تخريبي است. قاعدتا آموزش و پرورش تلاش کرده با کمک مردم اين بحث را پيش ببرد. او اظهار مي‌کند: مردم در حوزه مدرسه‌سازي به مراتب جلوتر از دولت پيش رفته‌اند. در سال گذشته مردم بالاي هزار ميليارد تومان در اين راستا کمک کردند، اما اعتبارات دولت شايد زير 300 ميليارد تومان بوده است.

بنابراين مردم در اين قضيه پيشتاز هستند و تلاش مي‌کنند به صورت مشارکتي مدارس احداث شوند. ساداتي‌نژاد اضافه مي‌کند: بايد هم اکنون از همان ظرفيت استفاده کنيم. اين در حالي است که طي سال‌هاي اخير دولت در احداث مدارس مشارکتي تاخير داشته است. بنابراين ما بيشتر مي‌بينيم که خيرين صفر تا صد مدرسه‌سازي را بر عهده مي‌گيرند، چراکه دولت دچار مشکلات اعتباري است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.5997s, 19q