طب تسکینی مرهمی بر روحیه بیماران سرطانی

۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۴:۳۵ - کد خبر: 282880
طب تسکینی مرهمی بر روحیه بیماران سرطانی

سلامت نیوز:20 مهر، روز جهاني طب تسکيني نامگذاري شده است. طب تسکيني شاخه‌اي از علم پزشکي به حساب مي‌آيد که از طريق گسترش حمايت هاي معنوي، روانشناختي و اجتماعي و ياري‌گر، در روند درمان بسياري از بيماري هاي سخت و دشوار همچون سرطان بسيار تاثيرگذار است .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،کيفيت زندگي بيمار در طول درمان سخت و در کنار هزينه‌هاي بالاي دارو ، اميد به زندگي را کاهش مي دهد و اين طب تسکيني است که مي‌تواند به بهبود او سرعت ببخشد. انجام روش مراقبت تسکيني به شکل روتين براي همه بيماران ضرورت دارد و بدين ترتيب سطح خدمات خارج بيمارستاني براي بيماران ارتقا پيدا مي‌کند.

مراقبت تسکيني براي بيماري‌هاي مزمن پيش‌رونده، افراد مبتلا به سرطان پيشرفته، مبتلايان به نارسايي شديد کليه و ساير بيمارهاي پيشرفته قابل اجرا است. بيماري سرطان در مواردي با درد و عوارض جانبي شديد عجين است و گاهي شدت درد تا جايي پيش مي‌رود که بيمار و پزشک نمي‌توانند بدون کاستن از آن روند درمان را طي کنند و تلاش براي کاهش از درد بر درمان بيماري مقدم مي‌شود.

براي مثال ممکن است کودک مبتلا به يکي از انواع سرطان به‌دليل عوارض و دردهاي ناشي از بيماري توان انجام ساير فعاليت‌هاي زندگي را از دست داده و به همين دليل به مرحله‌اي از ناراحتي و پريشاني برسد که انگيزه خود براي مبارزه را از دست دهد يا به ديگر رفتارهاي واکنشي نظير غذا نخوردن يا خشم روي مي‌آورد.

تيم درمانگر در رأس آن پزشک فوق‌تخصص سرطان کودکان با همراهي تيم درمانگر (متخصص کنترل درد، روانشناس و مددکار اجتماعي) با ساير روش‌هاي مديريت درد نسبت به کاهش درد و برگشت کودک به روند درمان تلاش مي‌کند. بخش درد در بيمارستان فوق‌تخصصي سرطان کودکان محک، اولين بخش درد و مراقبت‌هاي تسکيني و حمايتي کودکان در سراسر کشور است که با تشخيص و انجام متناسب‌ترين روش‌هاي طب تسکيني به‌صورت سرپايي و بستري به ارائه خدمات به کودکان مبتلا به سرطان در تمام مراحل درمان مي‌پردازد.

در بيشتر مواقع کودکان به انجام مراقبت‌هاي تسکيني بلندمدت در منزل نياز دارند که در اين موارد نيز ساير امکانات درماني و آموزش‌هاي لازم براي انجام اين مهم به‌صورت رايگان در اختيار خانواده قرار خواهد گرفت. دسترسي کودک مبتلا به سرطان و خانواده‌هاي ايشان به انواع روش‌هاي مراقبت‌هاي تسکيني از قبيل جسمي، روحي و رواني يکي از نيازهاي اساسي درمان بيماري به شمار مي‌رود و بهتر آن است که در اسرع زمان در اختيار ايشان قرار گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.22993s, 20q