نماینده مجلس شورای اسلامی:

مجلس جلوی طرح غیرکارشناسی انتقال آب خزر را می گیرد

۱۳۹۸/۰۷/۲۳ - ۱۴:۰۵ - کد خبر: 283086
مجلس جلوی طرح غیرکارشناسی انتقال آب خزر را می گیرد

سلامت نیوز:دکتر محمد حسین قربانی ،نماینده مردم آستانه اشرفیه در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز درباره موافقت ریاست سازمان حفاظت محیط زیست با طرح انتقال آب دریای خزر و تجمع نمایندگان شمالی در اعتراض به این طرح، گفت:« مجمع نمایندگان کشور امروز(روز یکشنبه) اعتراضی نسبت به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست داشتند. آن چیزی که امروز در حرف های مجمع نمایندگان ، افکار عمومی و خواص و نخبگان استان گیلان است این است که اگر قرار است آب خزر تحت هر شرایطی به استان های دیگر از جمله سمنان منتقل شود باید یک پیوست امنیت و محیط زیستی و حتی پیوست سلامت در کنار این طرح وجود داشته باشد.»


وی افزود:« بناید چنین باشد که آقایان حرف غیرکارشناسی بزنند و تصمیم غیرکارشناسی بگیرند که عواقب آن شاید در ۲۰ سال آینده متوجه شمال کشور و حتی کل کشور شود و همین باریکه سرسبزی که امروز در خطه شمال کشور است را هم به ورطه نابودی بکشانند.»


دکتر قربانی گفت:« سوال ما این است شما که می خواهید آب دریای خزر را منتقل کنید نمک زدایی این آب را کجا می خواهید انجام دهید؟ عواقب این نمک زدایی چیست؟ آیا باید در شمال کشور و در سواحل نمک زدایی انجام بگیرد آیا می خواهید این حجم از نمک را به عمق دریا برگردانید که در آن موقع باید یک شرایط امنیتی بین المللی زیست محیطی پروتکل دریای خزر را پاسخگو باشیم. اگر نمک های حاصل از نمک زدایی از آب شور دریای خزر در شمال تخلیه شود موجب تخریب طبیعت شمال می شود اگر در سمنان بخواهد تخلیه شود مگر می خواهیم یک کویر نمک دیگری در سمنان بوجود آوریم؟»


وی در ادامه خاطرنشان کرد:« چه حجمی از آب دریای خزر قرار است به این استان منتقل شود؟ اجرای این طرح چقدر سرمایه گذاری و هزینه به دنبال دارد؟ آیا این انتقال از جای دیگر به نفع نیست؟ الان کشورمان با مشکلات اقتصادی فراوانی مواجه است و اولویت مردم قوت لایموت سفره های مردم است ما اینها را نبینیم و یک هزینه هنگفتی برای یک طرحی کنیم که ممکن است مقطعی باشد و ممکن است این طرح سیاسی باشد.»


وی تاکید کرد:« ما موافق کار کارشناسی هستیم ولی نه اینکه رییس سازمان حفاظت محیط زیست بیاید حرف های غیرکارشناسی و حتی دور از اخلاق بزند و توهینی هم به مردم و نمایندگان شمال کشور کند متاسفانه هنوز هم هیچ پاسخی نداده و عذرخواهی هم نکرده است.به همین دلایل بود که مجمع نمایندگان اعتراض چند دقیقه ای داشتند و رییس جلسه هم اعلام کردند که این مسئله قطعا با هماهنگی دولت و مجلس حل خواهد شد.»


نماینده مردم آستانه اشرفیه خاطرنشان کرد:« ما می گوییم اجرای این طرح تبعات محیط زیستی به دنبال دارد.سازمان حفاظت محیط زیست که باید حافظ محیط زیست باشد و باید برای تمام طرح ها پیوست محیط زیستی داشته باشد چطور برای یک کار عظیم یک صفحه کار کارشناسی با پیوست زیست محیطی به ما نداده است و انتظار هم دارند که سکوت هم حاکم باشد.»
وی در پایان تاکید کرد:« مجلس در راس امور است و قطعا می تواند جلوی هر کار غیراصولی و غیرکارشناسی و حتی مصوبه دولت را هم بگیرد .»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.7082s, 19q