اعتیاد به نیکوتین خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد

۱۳۹۸/۰۷/۲۸ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 283213
اعتیاد به نیکوتین خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد

سلامت نیوز: محققان مدرسه پزشکی آیکان در مانت ساینای واقع در آمریکا توانستند یک مدار عصبی در مغز موش‌ها بیابند که مصرف سیگار را با خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، در این تحقیقات مشخص شد استعمال سیگار از طریق یک مدار مغزی با عملکرد پانکراس ارتباط دارد و مصرف نیکوتین موجب کاهش ترشح انسولین در پانکراس می‌شود، در نتیجه میزان قند خون افزایش یافته و خطر ابتلا به دیابت نیز افزایش می‌یابد.


به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس،به طور خاص محققان دریافتند پروتئینی که توسط یک ژن مرتبط با دیابت موسوم به Tcf۷l۲ رمزگذاری می‌شود، یک مدار سیگنال‌دهنده را کنترل می‌کند که نورون‌های فعال شده مغز در اثر دریافت نیکوتین را با فرایند تنظیم قند خون توسط پانکراس مرتبط می‌کند.

به گفته محققان، یافته‌های این تحقیق مکانیزمی را توصیف می‌کند که خصوصیات اعتیادآور نیکوتین را کنترل می‌کند و نکته قابل توجه این که همان خصوصیات اعتیاد آور مدارهای مغزی در بروز بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار نقش دارند. در حالی که پیش از این تصور می‌شد این بیماری‌ها در اثر عملکرد نیکوتین در خارج از مغز رخ می‌دهند. این نتایج نشان می‌دهد که حداقل برخی از کارکردهای بیماری‌زای نیکوتین توسط همان مدارهای مغزی ایجاد می‌شود که خصوصیات اعتیاد آور ماده مخدر را کنترل می‌کنند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه منتشر Nature شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.26445s, 19q