چگونه در فصل پاییز سلامت باشیم؟

۱۳۹۸/۰۷/۲۹ - ۱۴:۱۳ - کد خبر: 283358
چگونه در فصل پاییز سلامت باشیم؟

سلامت نیوز:متخصص طب سنتی با بیان اینکه فصل پاییز مزاج سرد و خشک دارد،گفت: باید از مصرف مواد غذایی سرخ‌کردنی، غذاهای بسیار گرم، شور، ادویه‌ها، پُرنوشی و پرخوری پرهیز شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،نعمت‌الله مسعودی، متخصص طب سنتی درباره «تدابیر ویژه برای حفظ سلامتی در فصل پاییز»، اظهار داشت: فصل پاییز دارای مزاج سرد و خشک است؛ به همین خاطر باید در این فصل از کارهایی که بدن را خشک می‌کند، پرهیز کنیم؛ مانند زیاد تعریق کردن و فعالیت در فضاهای خشک؛ چرا که این موارد خشک‌کننده بدن هستند.


وی ادامه داد: در این فصل مصرف مواد غذایی سرخ‌کردنی، غذاهای بسیار گرم و شور و ادویه‌ها بدن را خشک‌تر می‌کند و بدن که خشک می‌شود، مستعد بیماری‌ها خواهد شد؛ مانند اضطراب، بی‌خوابی، بدخوابی، استرس‌های نابجا و نگرانی‌ها از جمله بیماری‌هایی است که با خشک شدن بدن بروز می‌کند.
این متخصص طب سنتی افزود: پرخوری و پُرنوشی ضعف هاضمه می‌آورد؛ ضمن اینکه در فصل پاییز از خواب روزانه باید پرهیز کنیم؛ چرا که به شدت بیماری‌زا ست؛ به ویژه آنکه فاصله کمی با میل کردن غذا داشته باشد.


مسعودی ابراز داشت: پاییز فصلی است که طبیعت به سمت خواب می‌رود و به اصطلاح ضد روح است و خمودگی به بار می‌آورد و سرمای ان نیز اذیت‌کننده است؛ در نتیجه توصیه می‌شود از سرمای صبحگاهان آن پرهیز کرد.


وی اضافه کرد: باید شب‌ها حتماً با یک روانداز یا پتو استراحت کرد؛ به ویژه سالمندان و افرادی که در مرحله رشد هستند باید به این نکته توجه بیشتری داشته باشند؛ به دلیل اینکه دمای بدن چنین افرادی کمتر است و باید روانداز آنها کامل بوده تا دچار سرماخوردگی نشوند.


این متخصص طب سنتی با تأکید بر اینکه نباید فریب گرمای میان‌روز در فصل پاییز را خورد و لباس کم پوشید،گفت:‌ توصیه می‌شود افراد در فصل پاییز به دلیل مغز به جهت جایگاه حساسی که دارد ناحیه سر را به خوبی بپوشانند به خصوص آن افرادی که سردی و ضعف مغز دارند مانند کسانی که دچار سینوزیت هستند باید بر اساس مزاج و اقلیم زندگی‌شان کلاه بر سر کنند.


مسعودی با اشاره به پرهیز از تغییر فضای تنفسی در افراد، گفت:‌ باید مراقب از هوا به هوا شدن خود باشیم؛ برای نمونه کودکی به مدرسه می‌رود و کلاس دارای هوای گرم است، بدون پوشش از کلاس خارج شده و به محیط سرد وارد می‌شود که همین تغییر هوا باعث مستعد شدن به سرماخوردگی شده؛ در نتیجه باید نوع پوشش خودمان را متناسب با تغییر هوا تنظیم کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.2824s, 20q