افزايش روزهاي آلوده در سال 98

آسمان خاکستری تهران و اقدامات بی‌‌سرانجام

۱۳۹۸/۰۸/۲۰ - ۱۱:۳۴ - کد خبر: 284333
آسمان خاکستری تهران و اقدامات بی‌‌سرانجام

سلامت نیوز:آسمان تهران بازهم خاکستری شد و در حالت هشدار قرار گرفت. طبق اعلام سازمان هواشناسی غلظت آلودگی هوا در استان‌های تهران، البرز، قزوین و مرکزی موجب کاهش کیفیت هوا تا حد هشدار برای تمام گروه‌ها می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،در اخطاریه سازمان هواشناسی آمده است: از صبح امروز (۲۰ آبان‌ماه) پایداری هوا در نیمه شمالی کشور و به‌دنبال آن افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در استان‌های تهران، البرز، قزوین و مرکزی موجب کاهش کیفیت هوا تا حد هشدار برای تمام گروه‌ها می‌شود و این وضعیت تا روز سه‌شنبه (۲۱ آبان‌ماه) ادامه می‌یابد. از این‌رو توصیه می‌شود افراد به‌ویژه کودکان، افراد مسن و بیمارهای تنفسی و قلبی از تردد و توقف در سطح شهر خودداری کنند.

از این روز محمد تقی‌زاده، معاون عمرانی استانداری تهران از تشکیل جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران خبر داد.در پي تشديد آلودگي هوا که سهم عمده‌اي از آن به‌دليل عبور و مرور خودروهاي شخصي است، تقي‌زاده جهت تشويق مردم به استفاده از وسايل نقليه عمومي اعلام کرد که با توجه به تداوم آلودگي هوا از افزايش عوارض محدوده طرح ترافيک و بليت حمل‌و‌نقل عمومي نيم بها مي‌شوند.

از امروز (دوشنبه) بليت وسايل حمل‌و‌نقل عمومي به مدت چند روز نيم بها خواهد شد و عوارض ورود به محدوده طرح ترافيک نيز تا 50‌درصد افزايش مي‌يابد. اگر شاخص کيفيت هواي تهران بالاتر از عدد 150 رفت و در شرايط ناسالم براي همه افراد قرار گرفت، احتمال تعطيلي مهدکودک‌ها و مدارس در مقاطع پيش‌دبستاني و دبستان طي سه روز آينده وجود دارد. براي جلوگيري از آلودگي بيشتر هوا در تهران از امشب، ورود کاميون‌ها به شهر ممنوع مي‌شود و پليس برخورد جدي‌تري با خودروهاي دودزا و موتورسيکلت‌ها خواهد داشت.


زنگ ورزش تعطيل شد
همان‌طور که پيش‌بيني مي‌شود ممکن است در چند روز آينده مدارس ابتدايي و مهدهاي کودک به‌دليل آلودگي هوا تعطيلي شود و در گام نخست آموزش و پرورش شهر تهران اعلام کرد براساس مصوبه کميته مواقع اضطرار آلودگي هواي شهر تهران، زنگ ورزش مدارس مناطق 19 گانه آموزش وپرورش شهر تهران از روز 19 آبان 98 تا پايان هفته تعطيل است.


افزايش روزهاي آلوده در سال 98
براساس آمار تعداد روزهاي آلوده در سالجاري، بيشتر از سال گذشته بوده است که ترافيک و افزايش غلظت ازن باعث اين آلودگي‌ها هستند. با شروع فصل پاييز مثل هر سال، بازار خبرهايي درباره آلودگي هواي شهرهاي بزرگ، هشدارهايي براي تردد افراد حساس و تعطيلي مدارس داغ شده است. بر اساس آمار شرکت کنترل کيفيت هوا، در سال گذشته 27 روز و در سال جاري تاکنون 33 روز را در هوايي آلوده نفس کشيده‌ايم.

به گفته کارشناسان، روزهاي آلوده بيشتر در فصول سرد، مهمان شهرنشينان تهراني مي‌شوند بنابراين براي اطلاع از چرايي افزايش تعداد روزهاي آلوده در فصول سرد، به سراغ رئيس شرکت کنترل کيفيت هوا رفتيم.حسين شهبازي، رئيس شرکت کنترل کيفيت هوا گفت: برخي منابع طبيعي آلودگي را به شهرها وارد مي‌کنند، علاوه بر اين در شهرهاي بزرگ همچون تهران و کرج، تردد روزانه هزاران خودرو باعث افزايش توليد آلودگي مي‌شوند.

وي درباره وضعيت روزهاي سال گذشته گفت: در سال 97، 13 روز پاک، 195 روز سالم، 27 روز ناسالم براي گروه‌هاي حساس داشته‌ايم. همچنين هيچ ‌روزي ناسالمي نداشتيم.

در سال 98، 25 روز پاک، 177 روز سالم، 32 روز ناسالم براي گروه‌هاي حساس و يک روز ناسالم داشتيم. در مجموع امسال به علت افزايش آلاينده ازن در تابستان، تعداد روزهاي آلوده نسبت سال گذشته افزايش داشته است. پيش‌بيني آلودگي هوا به عوامل مختلفي مانند وضعيت جوي و ترافيکي دارد که به‌صورت بلندمدت امکانپذير نيست.

شهبازي درباره آلاينده ازن گفت: اين آلاينده، آلاينده‌اي ثانويه است که از ترکيب چند آلاينده ديگر مانند ترکيبات عالي فرار و اکسيدهاي نيتروژن در صورت افزايش دما و نور توليد مي‌شود؛ بنابراين در روزهاي گرم تابستان اين آلاينده توليد و باعث آلودگي هوا مي‌شود.براي بهبود کيفيت هوا، آلودگي‌ها بايد از شهر خارج شده و به اصطلاح تهويه صورت گيرد. مهم‌ترين تهويه طبيعي، جريانات باد مناسبي است که حاوي گرد و غبار نباشند. اما اگر باد مناسبي وجود نداشته باشد، تهويه به‌خوبي صورت نمي‌گيرد و هوا آلوده مي‌شود.

شهبازي درباره لايه‌هايي از هوا که در آن تنفس مي‌کنيم، ادامه داد: لايه‌اي از هوا که در تنفس مي‌کنيم، از چندصد متر تا چندهزار متر ارتفاع دارد. هر چقدر اين لايه ارتفاع کمتري داشته باشد، غلظت آلودگي افزايش پيدا کند. رئيس شرکت کنترل کيفيت هوا درباره تفاوت ارتفاع اين لايه در فصول گرم و سرد گفت: در فصول گرم سال، ارتفاع اين لايه بيشتر و در فصول سرد ارتفاع اين لايه کمتر مي‌شود.

در صورت عدم وزش باد کافي يا پايداري جوي، آلاينده‌ها از شهر خارج نمي‌شوند و غلظت آلودگي افزايش پيدا مي‌کند. شهبازي با اشاره به وضعيت آلودگي در فصل تابستان اظهار کرد: در تابستان‌ها، ارتفاع اين لايه بيشتر است و بستر براي کاهش غلظت آلودگي وجود دارد؛ بنابراين در فصول سرد سال امکان آلودگي هوا بيشتر است. منشأ اين آلودگي‌ها، آلاينده‌هايي هستند که از ترافيک ناشي مي‌شوند.


بازنگري در طرح کاهش آلودگي هوا
ظاهرا طرح کاهش آلودگي هواي تهران نيز چندان موثر نبوده است. يک عضو شوراي شهر تهران در اين رابطه گفت: با توجه به محدوديت شديد شرايط مالي و فرسودگي هشداردهنده ناوگان اتوبوس، ون و تاکسي لازم است طرح کاهش آلودگي هوا بازنگري فوري شود. سيد آرش حسيني ميلاني در جلسه علني شوراي شهر تهران در تذکري درخصوص طرح کاهش آلودگي هوا، ضمن تسليت و ابراز همدردي به مناسبت وقوع زلزله در استان آذربايجان شرقي گفت:

مساله آلودگي هوا يک موضوع فرابخشي است و همه ارگان‌ها و دستگاه‌ها از جمله شهرداري در اين باره مسئوليت دارند اما مهم است به‌صورت شفاف در مورد آلودگي هوا به مردم گزارش داده شود.وي با بيان اينکه حدود به دو سال است که طرح پيشنهادي کاهش آلودگي هوا توسط شهرداري مطرح شده است، اظهارداشت: در اين طرح در مدت چهار سال پيش‌بيني شده که با صرف 25‌هزار‌ميليارد تومان حدود 30 واحد شاخص کيفيت هوا بهبود يابد.

از اين ميزان، تامين 25‌درصد از منابع عمومي و باقي‌مانده از محل تسهيلات بانکي در نظر گرفته شده است. با توجه به محدوديت شديد شرايط مالي و فرسودگي هشداردهنده ناوگان اتوبوس، ون و تاکسي لازم است طرح کاهش آلودگي هوا بازنگري فوري شود.

حسيني ميلاني خطاب به شهرداري گفت: با توجه به اولويت راهبردي کنترل آلودگي هوا از شهرداري تهران مي‌خواهم ضمن بازنگري مفروضات طرح مذکور، گزارشي شفاف مبني بر «عملکرد تامين مالي و پيشرفت تجهيز ناوگان شرکت واحد، تعويض کاتاليست تاکسيراني و فيلتر دوده از شهريور 96 تا شهريور 98» و «بهنگامسازي اهداف کمي و بازنگري بودجه مورد نياز و سازوکارهاي تامين مالي طرح مذکور» تا پايان آذر 1398 به شوراي شهر ارسال کند.


توصيه به شهروندان
محمد رستگاري، معاون و نظارت و پايش اداره محيط‌زيست استان تهران ضمن اشاره به تداوم آلودگي هوا در پايتخت گفت: با رعايت برخي نکات مانند خودداري از عمليات قيرکاري و عمراني مي‌توان مانع آلوده‌تر شدن هوا شد. از اين‌رو به شهروندان توصيه مي‌شود که از هرگونه فعاليتي که منجر به افزايش آلودگي هوا مي‌شود از جمله روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستيک، عمليات قيرکاري، عمراني و ... خودداري کنند.

وي با بيان اينکه دقت هنگام سوختگيري و جلوگيري از سرريز شدن بنزين و ساير سوخت‌ها از جمله توصيه‌هاي ديگر ما به شهروندان است، تصريح کرد: از شهروندان درخواست مي‌کنيم که تا حد امکان تا پايان هفته از وسايل حمل‌و‌نقل عمومي استفاده کنند.

رعايت الگوي مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسايل حرارتي مانند آبگرمکن، بخاري و تاسيسات گرمايشي براي جلوگيري از افزايش بي‌رويه حرارت در فضاهاي مسکوني، تجاري و اداري از جمله ديگر راهکارهايي است که مي‌توان با رعايت آن از آلوده‌تر شدن هوا جلوگيري کرد.

رستگاري با اشاره به اينکه به بيماران قلبي، ريوي و مبتلايان به آسم توصيه مي‌شود که از انجام فعاليت‌هاي بدني به‌خصوص در فضاي باز خودداري کنند، گفت: به ساير شهروندان نيز توصيه مي‌شود که از تردد طولاني مدت در فضاي باز خودداري کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.09452s, 20q