توجه به علایم سکته مغزی، راه نجات جان بیمار

۱۳۹۸/۰۸/۲۱ - ۱۱:۲۱ - کد خبر: 284396
توجه به علایم سکته مغزی، راه نجات جان بیمار

سلامت نیوز: هفدهم آبان ماه خبر سکته نماینده مجلس آلمان روی خروجی سایت های خبری قرار گرفت . تکلم نامفهوم و لرزش دست علایمی بود که دیگران را به واکنش واداشت .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،علایمی که هنگام سکته مغزی به سراغ همه می آید و اگر اطرافیان متوجه آن شوند می توانند کمک کنند . این موضوع وقتی اهمیت بیشتری می یابد که بدانیم سن سکته مغزی کاهش یافته و ممکن است هنگامی که از عرض خیابان عبور می کنیم جوانی در کنارمان به زمین بیفتد و سکته کند.

چنان چه مشاور معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد؛ مهم‌ترین چالش ما در این زمینه آگاهی مردم از علایم سکته مغزی و مراجعه سریع آن ها به مراکز درمانی به‌ویژه از طریق اورژانس است.سالانه ۱۰۰ هزار مورد سکته مغزی اتفاق می افتد. نکته مهم دیگر این است که سکته مغزی همچنان به عنوان علت مهم و اصلی ناتوانی‌ها در کشور شناخته می‌شود.

کاهش سن سکته مغزی

هم اکنون سکته‌های مغزی در سنین ۴۰ سال و در بعضی موارد زیر ۴۰ سال هم دیده شده است. البته این روندی است که در دنیا اتفاق افتاده و سن سکته مغزی کاهش یافته است، اما در ایران به شکل ملموسی پایین آمده است که دلیل آن هم سبک زندگی اعم از تغذیه ناسالم، مصرف چربی و نمک، فست‌فود و تحرک بدنی ناکافی است.

اصلی‌ترین علایم سکته مغزی

نامتقارن شدن صورت ضعف یک‌طرفه در دست یا پا اشکال در تکلم و ... افراد با مشاهده این علایم باید در کمتر از چهار ساعت بیمار را به مرکز درمانی برسانند. بهترین مسیر رساندن بیمار به بیمارستان نیز از طریق اورژانس است.

اگر در کمتر از چهار ساعت بتوانیم بیمار سکته مغزی از نوع بدون خون ریزی‌دهنده را به بیمارستان برسانیم، حتما می‌توانیم اقدامات خیلی خوبی برایش انجام دهیم. مردم زمانی که علایم سکته مغزی را دیدند، فکر نکنند یک عارضه محدود و زودگذر است، بلکه باید به سرعت به اورژانس مراجعه کنند تا در آن جا مطمئن شوند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.8784s, 19q