راهکارهای مناسب برای کاهش آلودگی هوا

۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۱۳:۰۸ - کد خبر: 284466
راهکارهای مناسب برای کاهش آلودگی هوا

سلامت نیوز: متاسفانه طي سال‌هاي اخير با آغاز فصل پاييز شاهد افزايش ميزان آلودگي هوا و در نتيجه آمار بالاي بيماران تنفسي و يا تعطيلي مدارس هستيم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،اتفاقي که به يقين تبعات منفي گسترده‌اي را به‌دنبال دارد. گفتني است که آلودگي هوا متاثر از عوامل مختلفي است. بنابراين براي رفع اين معضل نياز به همکاري تمام دستگاه‌هاي ذي‌ربط و در نهايت مردم است، چراکه در غير اين‌صورت به يقين هيچ‌يک از طرح‌هاي ارائه شده نمي‌تواند مفيد واقع شود.عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي درباره افزايش آلودگي و وارونگي دما در شهر تهران مي‌گويد:

وارونگي دما در تمام کشورهاي دنيا اتفاق مي‌افتد بدين معنا که در کشورهايي که فصول سرد دارند وارونگي دما يک امر طبيعي است. از اين‌رو نبايد به وارونگي دما به‌عنوان يک نکته منفي و موثر در افزايش آلودگي هوا نگاه کرد.

يوسف رشيدي و با اشاره به مطلب فوق اذعان داشت: متاسفانه در حال حاضر به‌دليل افزايش ميزان توليد آلودگي شاهد انباشت آلودگي هستيم که اين مساله بسيار مشکل‌ساز است.وي درباره مهمترين راهکار کاهش آلودگي هوا مي‌گويد: به‌طور حتم مهمترين راهکار براي کاهش ميزان آلودگي هوا کاهش ميزان توليد آلودگي در کلانشهرها و به‌خصوص تهران است.


کيفيت پايين خودروها
رشيدي مي‌گويد: ارتقاي کيفيت خودروها و سوخت نيز مي‌تواند يکي ديگر از راهکارهاي مناسب براي کاهش ميزان آلودگي هوا باشد، چراکه امروزه بخش قابل‌توجهي از آلودگي هوا ناشي از استاندارد نبودن و بي‌‌‌کيفيت‌بودن خودروها است. وي در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبني بر اينکه آيا طرح جديد ترافيک توانست موثر واقع شود، مي‌گويد: جواب دادن به اين سوال بسيار سخت است يعني نمي‌توان تنها از روي نگاه کردن به وضعيت کيفيت هوا اين طرح را خوب و يا بد ارزيابي کنيم.رشيدي افزود:

براي اينکه اين طرح ارزيابي شود ما بايستي ميزان توليد آلودگي قبل و بعد از اجراي طرح جديد ترافيک را مورد بررسي قرار دهيم، چرا که کيفيت هوا تابع دو پارامتر است بدين معنا که امکان دارد شما کاري نکنيد اما وزش باد و بارندگي خوب باشد و در نتيجه کيفيت هوا نيز مناسب خواهد بود، اما اين دليلي براي خوب‌بودن طرح‌هاي شما ندارد و يا بالعکس.

برآورد مفيد يا غيرمفيد‌بودن طرح‌ها نيز بر عهده شهرداري است چرا که شهرداري با توجه به اطلاعاتي که در دسترس دارد مي‌تواند بگويد که قبل از اجراي طرح ميزان توليد آلودگي به چه ميزان بوده است و بعد از اجراي طرح نيز اين ميزان به چه صورت است. يعني بايد اين سوال را اينگونه مطرح کرد که آيا ما برآوردي از ميزان توليد آلودگي قبل و بعد از اجراي طرح داريم.

وي در ادامه بيان مي‌کند: اقدامات براي کاهش ميزان آلودگي هوا مواردي عجيب و غريب نيست. به‌عنوان مثال از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده که به‌طور کل تعطيل شده است.رشيدي مي‌گويد: بحث تمرکز در استفاده از موتورسيکلت‌هاي برقي در مرکز شهر و استفاده از آنها به‌عنوان موتورسيکلت‌هاي معمولي نيز به‌طور کلي رها شد همچنين کمک به توسعه حمل‌و‌نقل عمومي نيز با آن سرعت و شتابي که بايستي جلو مي‌رفت، پيش نمي‌رود.وي افزود:

بحث نوسازي و بهسازي ناوگان اتوبوسراني نيز چندان تحقق نيافت بنابراين من فکر مي‌کنم موارد مذکور که مهمترين ارکان بحث آلودگي هوا است طي چند سال گذشته چندان به آن توجه نشده است بلکه در بيشتر موارد بسياري از آنها مسکوت باقي مانده است.

رشيدي در ارتباط با تبعات منفي افزايش آلودگي هوا مي‌گويد: طبق گزارش آژانس تحقيقات بين‌المللي سرطان وابسته به سازمان بهداشت جهاني که چندي پيش ارائه داده شده است مبني بر اينکه آلودگي هوا مي‌تواند سرطان‌زا باشد بنابراين زماني که ما اين موضوع را مي‌دانيم دولت، مجلس و مسئولان ديگر وظيفه دارند تا در بحث آلودگي هوا بيشتر از موارد ديگر کار کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.07256s, 20q