علت ۶۰ درصد مرگ و میر نوزادان

۱۳۹۸/۰۸/۲۷ - ۱۰:۳۰ - کد خبر: 284693
علت ۶۰ درصد مرگ و میر نوزادان

سلامت نیوز:یک فوق تخصص نوزادان، با اشاره به عوارض زایمان های زودرس، گفت: میزان خطر مرگ و میر و ناتوانی نوزاد با کاهش سن حاملگی افزایش می یابد.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، بابک تیمورزاده، با عنوان این مطلب که میزان شیوع زایمان زودرس بطور میانگین ۱۰ درصد است، افزود: سالانه حدود ۱۵ میلیون نوزاد نارس در دنیا متولد می شود.


وی ادامه داد: نارسی علت اصلی مرگ و میر و ناتوانی نوزادان در کل دنیا است، به طوری که علت ۶۰ تا ۸۰ درصد مرگ و میر نوزادان بدون آنومالی های مادرزادی را تشکیل می دهد.

تیمورزاده، به دو علت عمده زایمان زودرس اشاره کرد و افزود: زایمان زودرس القا شده که به علت نگرانی از وضعیت سلامت مادر و جنین انجام می شود، مانند پره اکلامپسی، ضربان قلب غیر طبیعی جنین و...، که علت ۲۵ درصد از موارد زایمان زودرس را تشکیل می دهد.

وی گفت: علت دوم، زایمان زودرس خود به خودی است که ۷۰ درصد موارد را شامل می شود.

تیمورزاده ادامه داد: میزان خطر مرگ و میر و ناتوانی نوزاد با کاهش سن حاملگی افزایش می یابد، به طوری که نوزاد نارس ۲۳ تا ۳۲ هفته، ۲ درصد کل زایمان ها را تشکیل می دهد اما علت ۶۰ درصد مرگ و میر نوزادان و ۵۰ درصد ناتوانی نوزادان است.

وی تاکید کرد: با اینکه سن حاملگی عامل اصلی تعیین کننده میزان مرگ و میر و ناتوانی است، اما سایر عوامل نیز در این مورد تاثیر گذار هستند، مثلا نوزادان دختر، سیاه پوست و وزن بالای تولد، وضعیت بهتری دارند.

این فوق تخصص نوزادان، گفت: با کاهش سن حاملگی میزان بروز NEC در نوزادان نارس افزایش می یابد. همچنین، مشکلات عصبی مثل خونریزی داخل مغزی، مشکلات تنفسی، مشکلات سیستم ایمنی و عفونت ها، مشکلات بینایی، مشکلات استخوانی، در این قبیل نوزادان شایع تر است.

وی افزود: عوارض دراز مدت نارسی نیز شامل مشکلات رفتاری، سایکوموتور، شناختی، تاخیر تکلم، اختلالات توجه، ضریب هوشی پایین تر، مشکلات یادگیری، اختلالات رشد، ناتوانی های جسمی و مشکلات شنوایی، است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.38153s, 20q