داروهای كورتونی و لزوم استفاده منطقی از آنها

۱۳۹۸/۰۹/۲۵ - ۱۶:۵۰ - کد خبر: 286280
داروهای كورتونی و لزوم استفاده منطقی از آنها

سلامت نیوز: در روزهای اخیر با شیوع سرما، انواع بیماری‌های تنفسی شیوع پیدا می‌كند كه اغلب ویروسی است. سرماخوردگی و آنفلوآنزا از مشهورترین این بیماری‌هاست كه خوشبختانه به همت همكاران فعال در امر سلامت این روزها در مورد راه‌های تفاوت این دو و راه‌های پیشگیری از آنها به خوبی اطلاع‌رسانی شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،در این مبحث قصد داریم در ادامه بحث قبلی در مورد داروهای كورتونی به خصوص آمپول‌های دگزامتازون و بتامتازون بحث كنم. موضوع اول این است كه حتما به خاطر بسپاریم داروهای كورتونی اساسا داروهای بدی نبوده و در بسیاری موارد به دلیل علمی و برای نجات بیمار یا تسكین درد و التهاب او تجویز می‌شود. موارد بی‌شماری از كاربرد این داروها در درمان دراز مدت بیماری‌ها وجود دارد كه قابل جایگزینی با هیچ داروی دیگری نیست.

خاصیت تضعیف ایمنی كورتون‌ها فلسفه استفاده وسیع از این داروها برای درمان بیماری‌های خودایمنی است. مثلا برای درمان روماتیسم مفصلی، انواعی از بیماری‌های كلیوی، نوعی از هپاتیت كه هپاتیت خودایمنی نامیده می‌شود، بیماری‌های پوستی مزمن، بیماری‌های التهابی مزمن روده و گاهی برای بهبود مراحل حاد برخی بیماری‌های مزمن مثل بیماری ام اس نیزاستفاده از كورتون كاربرد دارد.

به‌رغم همه این كاربردها، به دلیل قدرت زیاد كورتون و اثر خوب آن در رهایی از درد و تسكین التهاب از این دارو به اشكال مختلف استفاده نابجا می‌شود. یكی از این موارد همین بیماری‌های ویروسی یا باكتریایی دستگاه تنفس است. وقتی بیماری سرماخورده است یا به بیماری آنفلوآنزا مبتلا شده صرفا برای این كه زودتر بهبود یابد و بتواند به سرعت به كار برگردد، از آمپول دگزامتازون استفاده می‌كند، این دارو ممكن است با كم كردن قدرت دفاعی بدن او را در معرض شدید شدن بیماری و عوارض بسیار خطرناك قرار دهد و جانش را به خطر اندازد.

در این موارد بهتر است با مشورت پزشك به خصوص متخصصان عفونی درمان مناسب اتخاذ شود. در بسیاری از این بیماری‌ها یك یا چند روز استراحت بسیار اهمیت دارد. متاسفانه در سال‌های اخیر داروی دگزامتازون به اشتباه به عنوان درمان اصلی گلودرد معرفی شده است و برخی از بیماران به محض شروع گلودرد ترجیح می‌دهند این دارو را تزریق كنند. از آنجا كه یكی از علائم آنفلوآنزا گلودرد است، این نوع درمان علامتی و بدون مشورت پزشك می‌تواند خطرناك باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.98775s, 20q