گلايه محسن هاشمي، رييس شوراي شهر تهران:

چرا مسوولان به بوي نامطبوع و ازدحام مترو تهران بي‌توجهند؟

۱۳۹۸/۰۹/۲۷ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 286403
چرا مسوولان به بوي نامطبوع و ازدحام مترو تهران بي‌توجهند؟

سلامت نیوز:درست در شرايطي كه وضعيت آلودگي هوا در پايتخت به جايي رسيده بود كه شهردار تهران در وصفش گفت اگر باران نباريده بود بايد شهر تخليه مي‌شد، باران به داد پايتخت‌نشينان رسيد. اما هنوز سپاه طبيعت در مورد بوي نامطبوع تهران به ياري شهروندان نيامده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،در حالي كه سال گذشته فقط در يك تاريخ بوي نامطبوع تهران، شهر را درنورديد امسال اين اتفاق به دفعات تكرار شده است تا جايي كه محسن هاشمي، رييس شوراي شهر تهران از بي‌توجهي مسوولان به انتشار بوي نامطبوع و ازدحام در مترو گلايه كرد. جالب اينجاست كه استاندار تهران اينك و در حالي كه يك‌سال از مشخص شدن نداشتن وسيله سنجش سپري شده بود گفته است، شهرداري تهران را مكلف كرده‌ايم دستگاه سنجش بو خريداري كند.


هاشمي در جلسه علني شوراي شهر با بيان اينكه در هفته گذشته شاهد دو اتفاق ساده و تكراري از نظر مسوولان در سطح شهر تهران بوديم، گفت: واقعه اول انتشار مجدد بوي نامطبوع در فضاي تهران بود و واقعه دوم، ازدحام شديد در برخي ايستگاه‌ها و قطارهاي مترو كه درباره هيچ يك از اين دو واقعه شاهد تحرك خاص، ابتكار يا فعاليت ويژه‌اي از سوي مسوولان اجرايي نيستيم و به همين دليل احساس كردم شايد اين وقايع از نظر مسوولان ساده و تكراري به نظر برسد.


پيروز حناچي، شهردار تهران نيز با اشاره به وضعيتي كه پايتخت گرفتار آن شده، گفته است: تمركزگرايي در تهران به حدي است كه آلودگي هوا در اين شهر به نقاط خطرناكي رسيده و اين آلودگي از عدد خطرناك ۲۰۰ پي‌پي‌ام نيز عبور كرد. او در نشست هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران به اتفاقي كه محسن هاشمي نيز از آن گله كرده اشاره كرد و گفت:

امروز افزايش جمعيت در شهرهاي اطراف تهران بسيار بالاتر از محدوده داخل پايتخت است و همين موضوع حمل و نقل را در تهران به عنوان يك معضل و چالش جدي مطرح مي‌كند. چالش‌هايي كه تا قبل از اين وجود داشت، پس از افزايش قيمت بنزين شديدتر نيز شد. در هفته‌هايي كه از افزايش قيمت بنزين گذشته بين ۱۲ تا ۱۳ درصد به بار حمل و نقل عمومي در مترو اضافه شده است.


اين اظهارات در حالي مطرح شد كه محسن هاشمي در توضيح همين وضعيت كه موجب نارضايتي مردم شده است، توضيح داد: اگر مسوولان نگاهي متفاوت به اين وقايع داشتند طبيعتا مي‌توانستند با اقدامات اجرايي و پيگيري مستمر آنها را حل كنند، اما بي‌تفاوتي و كرختي نسبت به مشكلات، بزرگ‌ترين آسيبي است كه مي‌تواند يك مديريت را دچار كند.

هاشمي با بيان اينكه در حوزه بوي نامطبوع شهر، حدود يك‌سال است كه شاهد پاس‌كاري موضوع و فرافكني آن به يكديگر از سوي مسوولان مربوطه هستيم و تكليف قطعي موضوع مشخص نمي‌شود، گفت: سه مساله پسماند، فاضلاب و نشت گازهاي زيرزميني به عنوان عوامل احتمالي بوي نامطبوع معرفي شده‌اند كه دست‌كم در حوزه پسماند مديريت شهري مسوول است و تاكنون با وجود همه شعارها و وعده‌هايي كه در دهه‌هاي گذشته داده شده، مساله پسماند تهران بدون تفكيك و به صورتي غيربهداشتي جمع‌آوري و در كهريزك دفن مي‌شود و معضل آلودگي هوا، روان‌آب‌ها، آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از زباله‌گردي و مسائل ديگري را ايجاد مي‌كند، در حالي كه اگر يك طرح اصولي در حوزه پسماند اجرا مي‌شد، مانند بسياري از شهرهاي توسعه‌يافته جهان، هيچ يك از اين مسائل به وجود نمي‌آمد.

هاشمي همچنين در مورد مساله ازدحام در مترو و كمبود قطار كه با افزايش قيمت بنزين شديدتر نيز شده، گفت: چندين سال است كه با وجود مصوبات مثبت دولت، اقدام اجرايي موثري براي تامين واگن براي متروي تهران صورت نمي‌گيرد و موضوع در هزارتوي بروكراسي بين دستگاه‌هاي مختلف سرگردان مانده است كه اميدواريم با جلسه مثبت هفته گذشته از اين هزارتو خارج شويم و واگن تامين شود، اما بايد بدانيم وظيفه مديران ارشد دستگاه‌ها در اين شرايط انجام پيگيري‌هاي ويژه، به خرج دادن ابتكار عمل و پذيرفتن ريسك تصميم‌گيري است و اگر قرار بود همه مسائل به صورت عادي توسط دستگاه‌ها حل‌وفصل شود، اصولا چه نيازي به مديران ارشد وجود داشت و چرا بايد مردم اين همه هزينه را براي فعاليت مديران ارشد متحمل شوند؟ رييس شوراي شهر تهران در بخش ديگري از سخنان خود افزود:

انتظار شهروندان از مديران ارشد آن است، در زماني كه امكان به نتيجه رسيدن اقدامات از طرق طبيعي وجود ندارد، وارد عمل شده، مسووليت بپذيرند و گره‌گشايي كنند نه آنكه با روزمرّگي و كرختي، گرهي ديگر را بر مشكلات جامعه بيفزايند، البته اين به معناي آن نيست كه مسووليت مشكلات فعلي جامعه را فقط متوجه دولت كنيم، بلكه نظام بروكراسي ما دچار يك ناكارآمدي مزمن و هميشگي بوده است كه افزايش مشكلات خارجي و تحريم‌ها، موجب شده كه تاثيرات آن افزايش يابد و همه دستگاه‌ها و مسوولان، در مشكلات امروز سهيم‌اند و فرافكني شخصيت‌ها و مسوولان مختلف موجب نمي‌شود كه مردم حساب بخشي از مسوولان را از وضعيت موجود جدا كنند.

در همين حال و بر اساس انوشيروان محسني‌بندپي، استاندار تهران درباره نتايج و تصميمات اتخاذ شده در جلسه بررسي منبع يا منابع بوي نامطبوع تهران توضيح داد و گفت: در اين جلسه سه نوع گاز تشخيص داده شده كه به ترتيب SO۲ و SH۲ و با احتمال كمتري آمونياك بوده، البته متهم اصلي هنوز مشخص نشده است.

او با اشاره به مولفه‌هايي كه در اين ارزيابي‌ها مورد توجه قرار گرفته است، افزود: در اين جلسه مقرر شد، سيمان شهرستان ري از سوخت گاز استفاده كرده و استفاده از مازوت (نفت كوره) را متوقف كند. همچنين حفاظت محيط زيست استان تهران نيز بايد تمامي صنايع در حول و حوش جنوب تهران را مورد سنجش قرار دهد و خروجي آلاينده‌هاي آنها را پس از سنجش ظرف مدت يك‌ماه در گزارشي به اين جلسه ارايه كند. استاندار تهران همچنين در اين باره تاكيد كرد: كارگروه علمي نيز عوامل ۲۰‌گانه منشأ بو را در گزارشي ظرف ۱۰ روز بايد ارايه دهد؛ همچنين شهرداري تهران مكلف به خريد دستگاه‌هاي سنجش آلاينده‌هاي گاز شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.04697s, 19q