معاون توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی:

نباید معتادان را با زور و اجبار درمان کنیم

۱۳۹۸/۱۰/۰۳ - ۱۴:۱۳ - کد خبر: 286721
نباید معتادان را با زور و اجبار درمان کنیم

سلامت نیوز:معاون توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی گفت: اگر روش‌های درمان اعتیاد را به درستی انجام دهیم نیازی به هزینه‌های سنگین در حوزه‌های دیگر نیست.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، مجید رضازاده، معاون توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی در مراسم افتتاحیه اولین مرکز جامع کاهش آسیب اعتیاد گفت: مرکز جامع کاهش آسیب که امروز افتتاح می‌شود به نظرم یک واقعه بزرگ است معتقدم کاهش آسیب یک بخش مهم در مداخلات و برنامه های کاهش تقاضا است. اگر در زمینه کاهش آسیب برنامه‌هایمان را گسترش دهیم قطعا می توانیم موفق‌تر باشیم. در دهه قبل این اتفاق افتاد و اگر با همان آهنگ پیش می رفتیم بدون تردید وضع بهتری در درمان اعتیاد داشتیم و با مشکلات بسیاری که بخشی از آن به نظر لاینحل هستند مواجه نبودیم.


وی ادامه داد: در حال حاضر هم گسترش این مراکز راه حل همان مشکلات لاینحل است. باید برای افرادی که نمی خواهند مواد را ترک کنند حمایت‌های لازم را ایجاد کنیم و آنها احساس بی پناهی نکنند.


معاون پیشگیری و توسعه بهزیستی گفت: نباید این افراد را به زور و اجبار درمان کنیم که آنها درمان هم نخواهند شد و تاثیر نمی پذیرند.
وی ادامه داد: با ایجاد این مراکز حلقه درمان اعتیاد زنان را کامل می کنیم افرادی که باردار هستند و قصد درمان دارند در مراکز دیگر ما خدمات می گیرند و افرادی که نمی‌خواهند ترک کنند و تمایل به مصرف دارند می توانند در این مرکز خدمات ببینید.


او افزود: از نظر ما تفاوتی بین فردی که مصرف کننده است و فردی که نمی می خواهد مصرف کننده باشد نیست هر دوی اینها باید پناه داشته باشند و ما باید پناه آنها باشیم اگر این افراد احساس کنند که ما پناه آنها نیستیم درمان‌شان کامل نشده و اتفاق نمی افتد.


وی تصریح کرد: اگرچه تعداد زنان معتاد کمتر است اما با توجه به وضعیت زنان و نقش آنها در جامعه باید برای آنها اقدام کرد ۳۰ درصد سرپناه‌ها در کشور متعلق به زنان است و حتی برای اشتغال این زنان نیز تمهیداتی اندیشیده شده است. امیدوارم راه‌اندازی این مرکز طلیعه ای باشد برای اینکه به روشهای درست درمان بازگردیم که اگر این روشهای درست را انجام دهیم نیاز به هزینه های سنگین در بخشهای دیگر نیست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.57494s, 21q