قابل توجه‌ترین یافته‌های مرتبط با فشار خون در سال 2019

۱۳۹۸/۱۰/۱۵ - ۱۲:۵۸ - کد خبر: 287293
قابل توجه‌ترین یافته‌های مرتبط با فشار خون در سال 2019

سلامت نیوز: فشار خون بالا یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامت در جهان است. نزدیک به 1.13 میلیارد نفر در جهان از این مشکل رنج می‌برند و کمتر از نیمی از آن ها شرایط تحت کنترل دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،جهانی بودن پرفشاری خون و نقشی که این مشکل در حملات قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه دارد، آن را به موضوع تحقیقات مداوم تبدیل کرده است و هر ساله دانشمندان درباره دلایل، راه‌های درمان و جلوگیری از پرفشاری خون اطلاعات بیشتری کسب می‌کنند.

در این مطلب، به قابل توجه‌ترین یافته‌های تحقیقات درباره فشار خون در سال گذشته میلادی پرداخته‌ایم: چرت روزانه به کاهش فشار خون کمک می کندخواب کوتاه بعد از ظهر می تواند در کاهش فشار خون موثر باشد.

در مطالعه‌ای که نتایج آن در مارس 2019 منتشر شد دانشمندان متوجه کاهش 5.3 میلی‌متر جیوه در فشار خون سیستولیک افراد شرکت کننده در مطالعه شدند. این میزان کاهش فشار خون، بسیار قابل توجه است زیرا گاهی اختلاف فشار خون به اندازه 2 میلی‌متر جیوه می تواند عامل تعیین کننده در بروز حملات قلبی یا دیگر مشکلات قلبی باشد.

بالا بودن متعادل فشار خون برای بعضی از افراد مفید استمطالعه دیگری که در آلمان انجام شد و نتایج آن در ژوئیه 2019 انتشار یافت، آن چه را که ما «فشار خون طبیعی» برای افراد بالای 80 سال در نظر می‌گیریم به چالش کشید. در این مطالعه نشان داده شد در این گروه سنی بهتر است فشار خون، پایین‌تر از 90/140 نباشد.

زیرا پایین آمدن فشار خون از این سطح، خطر مرگ را در افراد بالای 80 سال تا 40 درصد افزایش می‌دهد. مکمل اسپیرولینا می‌تواند فشار خون را کاهش دهداسپیرولینا یک مکمل غذایی محبوب است که مردم آن را به دلایل مختلفی از کاهش وزن گرفته تا مشکلات متابولیکی و سلامت ایمنی بدن مصرف می‌کنند.

این ماده، کالری بسیار کمی دارد و حاوی مواد مغذی فراوان، ویتامین‌ها و پروتئین است. مطالعه‌ای که در سال 2019 انجام شد نشان داد اسپیرولینا در کاهش فشار خون موثر است. در این تحقیق، مشخص شد پروتئین خاصی به نام SP6 که بدن آن را بعد از هضم اسپیرولینا تولید می‌کند، باعث آرامش عروق خونی می‌شود.

محققان می‌گویند اسپیرولینا می‌تواند به یک درمان جدید و حتی مؤثرتر برای فشار خون بالا تبدیل شود. بهداشت دهانی بر فشار خون تاثیر می‌گذاردمطالعه‌ای که در سپتامبر 2019 منتشر شد نشان داد بیماری‌های لثه خطر پرفشاری خون را تا 49 درصد افزایش می‌دهند. به گفته محققان، هرچقدر بیماری لثه پیشرفته‌تر باشد، احتمال این که پرفشاری خون ایجاد کند بیشتر خواهد بود. یک مطالعه دیگر نشان داد، دهان‌شویه‌های ضد باکتری که حاوی کلرهگزیدین هستند فشار خون را افزایش می‌دهند. محققان می‌گویند این دهان‌شویه‌ها، باکتری‌های مفید دهان را از بین می‌برند.

باکتری‌های مفید دهان یک ماده شیمیایی به نام اکسید نیتریک تولید می‌کند که به طور طبیعی باعث آرامش رگ‌های خونی می‌شود. فشار خون از طریق معاینه چشم قابل تشخیص استیک مطالعه که در انگلیس انجام شد و نتایج آن در اکتبر سال 2019 انتشار یافت، نشان داد معاینه چشم می‌تواند روشی بسیار سریع، آسان و مقرون به صرفه برای تشخیص یا حتی پیش‌بینی فشار خون بالا، سال‌ها پیش از وقوع آن باشد.

رگ‌های خونی بسیار ریزی که در قسمت پشت چشم‌ وجود دارند و با ابزارهای مناسب به راحتی قابل مشاهده هستند اولین علایم بیماری قلبی- عروقی را سال‌ها پیش از بروز آن نشان می‌دهند. معاینه چشم می‌تواند به‌زودی به یک روش مؤثر برای تشخیص فشار خون بالا تبدیل شود و از ابتلا به این بیماری در میلیون‌ها نفر جلوگیری کند. سطح پایین روی، فشار خون را بالا می‌بردروی، یکی از مهم ترین مواد معدنی است که باید به طور روزانه مصرف شود.

این ماده معدنی در تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از مشکلات پوستی، ریزش مو و جلوگیری از افسردگی نقش دارد. اما مطالعات جدید نشان داده است روی خاصیت دیگری هم دارد. این ماده معدنی با کمک به دفع سدیم از طریق کلیه‌ها، از بروز مشکلات قلبی و عروقی مانند فشار خون بالا جلوگیری می‌کند. مقادیر زیاد سدیم می‌تواند عامل خطرناکی برای فشار خون بالا باشد بنابراین برای کنترل فشار خون باید روی کافی در رژیم غذایی وجود داشته باشد.

این یافته‌ها در مارس 2019 در مجله فیزیولوژی آمریکا منتشر شد. آب معدنی برای فشار خون مفید استدر مقاله‌ای که در ماه می سال 2019 در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شد، آمده است؛ هرچند آب معدنی دارای سدیم بیشتری نسبت به آب‌های معمولی است اما تاثیر سدیم زیاد این آب‌ها توسط کلسیم و منیزیم موجود در آن ها خنثی می‌شود. در حقیقت، آب معدنی به دلیل دارا بودن مواد معدنی، دارای اثر کلی کاهش فشار خون است. این یافته نشانگر این است که هر دو ماده معدنی سدیم و پتاسیم، از پتانسیل کمک به عادی سازی فشار خون برخوردار هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.68302s, 19q