خوابیدن بدون درد عضلانی

۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 287663
خوابیدن بدون درد عضلانی

سلامت نیوز: اگر به هر علتی به زانودرد دچار شده‌اید و شب، درد مزاحم خواب شماست یادتان باشد كه هنگام خوابیدن به پهلو، یك بالشتك نرم بین زانوها قرار دهید تا قسمت‌های داخلی هر دو زانو روی هم قرار نگیرند و التهاب مفصل تشدید نشود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،همچنین حواستان باشد كه خوابیدن با زانوهای خم، چه در وضعیت به پهلو خوابیده و چه در وضعیت طاقباز، فشار داخل مفصل زانو را بیشتر كرده و درد شما را تشدید می‌كند. خوابیدن با زانوهای خم باعث فشرده‌شدن استخوان كشكك به كندیل‌های انتهای استخوان ران می‌شود و التهاب مفصل زانو افزایش می‌یابد.

بنابراین خوابیدن با زانوهایی كه در حالت صاف بوده یا در درجات كمی از خم شدن قرار دارند، وضعیت راحت‌تر و آرام‌تری برای شما فراهم خواهد كرد.هنگام كمردرد فیزیوتراپیست از شما می‌خواهد اگر به پشت می‌خوابید، یك بالش زیر زانوهایتان بگذارید تا قوس كمرتان روی تخت قرار گرفته و با تشك حمایت شود. در صورت به پهلو خوابیدن هم توصیه بر این است كه زانوها را خم كنید و یك بالش بین دو زانو قرار دهید. به این وضعیت، قرار گرفتن به حالت جنینی می‌گویند.

به‌این ترتیب باخم شدن زانوها، قوس كمر صاف‌تر می‌شود و فشار از روی مفاصل پشت ستون فقرات كمر برداشته می‌شود و شما احساس بهتر و آرام‌تری خواهید داشت. بالش بین زانوها هم مانع افتادن یك ران روی دیگری می‌شود و باعث هم سطح قرار گرفتن استخوان‌های لگن راست و چپ و عدم چرخش مهره‌های كمر هنگام خواب می‌شود.

اگر شانه درد مانع خواب راحت برای شما می‌شود و شب‌ها به محض دراز كشیدن سوزش سر شانه و درد تیركشنده در بازو سراغ شما می‌آید، توصیه‌های متخصص فیزیوتراپی را جدی بگیرید. هنگام خوابیدن طاقباز، یك رول حوله یا بالشتك كوچك را زیر آرنج خود بگذارید تا اندام فوقانی شما نسبت به تنه در ارتفاع بالاتری قرار گیرد. این وضعیت كمك می‌كند جریان خون به علت جاذبه به طرف تنه و قلب هدایت و از ایجاد تورم در اندام جلوگیری شود.

نبود تحرك و گردش خون مناسب و تورم یكی از مهم‌ترین علل درد شبانه است. همچنین اگر به پهلو می‌خوابید، روی شانه سالم بخوابید و با دست مبتلا یك بالش را در بغل نگه دارید تا وزن این اندام روی بالش قرار گرفته و به شانه وارد نشود. در التهابات و دردهای شدید و به دنبال جراحی‌های شانه هم از بیمار خواسته می‌شود در وضعیت نشسته یا نیمه نشسته با تكیه دادن پشت كتف به دیوار بخوابد.

این وضعیت مانع از عقب رفتن كتف و تحت كشش قرار گرفتن بخش‌های جلوی شانه می‌شود كه البته نباید این نحوه خوابیدن شب‌های متعددی تكرار شود و هرچه سریع‌تر باید با درمان‌های دارویی و فیزیوتراپی وضعیت بیمار از حالت حاد خارج شود. ادامه یافتن خوابیدن در حالت نشسته باعث فشار به فقرات گردنی خواهد شد.

درد بازو، ساعد و مچ همراه با مورمور و گزگز و سوزن‌سوزن شدن می‌تواند منشا گردنی داشته باشد. این علائم می‌توانند همراه با درد گردن گزارش شوند. در این صورت از بیمار می‌خواهیم در حالت به پشت خوابیده یك بالش نرم با چهار تا پنج سانتی‌متر قطر را زیر سر و گردن بگذارد طوری كه قوس گردن را كاملا حمایت كند. در وضعیت به پهلو خوابیده باید دقت شود ارتفاع بالش به دو برابر افزایش یابد تا هنگام خوابیدن، سر در امتداد تنه قرار گرفته و به یك سمت خم نشود.

به طور كلی باید دقت شود تشك خواب آنقدر نرم و انعطاف‌پذیر نباشد كه هنگام خواب نواحی سنگین‌تر بدن مانند كمربند شانه‌ای و كمربند لگنی به داخل آن فرو رفته و قوس‌های كمر و گردن هنگام خواب از بین بروند. عادت‌های بد خوابیدن در افراد مختلف هم باید شناسایی و اصلاح شود، زیرا همین عادت‌ها و وضعیت‌های بد هنگام خواب می‌توانند عامل بروز اختلالات مفصلی یا تشدید‌كننده درد و التهاب ناشی از آنها شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.96879s, 20q