گزارش ٧٢ساعته از شرایط امدادرسانی به ١٣شهرستان و روستای درگیر سیل

سیل بلوچستان را دریا کرده است ‏

۱۳۹۸/۱۰/۲۳ - ۱۳:۲۶ - کد خبر: 287730
سیل بلوچستان را دریا کرده است ‏

سلامت نیوز:تا چند ماه پیش گرفتار بی‌آبی و نبود امکانات بودند؛ ‌امروز نعمت آسمانی بلای جان‌شان شده ‏است. مردم سیستان‌وبلوچستان ‏این روزها گرفتار سیل هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ،باران الهی قرار بود خشکسالی را از زندگی‌‏شان پاک کند اما باران مداوم و کم‌سابقه این روزها، خانه‌ها و معدود دام‌هایی که برایشان مانده بود و شاید ‏حتی همه امیدشان را دارد با خود می‌برد. چند سالی است که این استان به‌خصوص روستاهایش با ‏خشکسالی بی‌سابقه‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کند، بلایی که کار و زندگی مردمی که بیشترشان کشاورز و ‏دامدار بودند را از بین برده و مناطقی که امکاناتی نداشتند را هم محروم از همه ‏چیز کرده است.

اما درد تنها خشکسالی نبود، این روزها باران برایشان بلا شده و باید مردمی که گرفتار سیل ‏هستند را دریابیم. بارش‌های بی‌امان از جمعه شروع شده است و مردمی که وسط بحران هستند می‌گویند آب کپرها و سیاه چادرهای بسیاری از روستاییان را با خود برده است؛ اکثر مسیر‌های مواصلاتی جنوب ‏بلوچستان بسته شده، مدارس تعطیل شده و بسیاری از روستانشینان به دلیل اینکه راه‌های زمینی برای ‏امدادرسانی مسدود است، در ارتفاعات مزارع و باغ‌ها رفته یا به بالای درختان پناه برده‌اند.

سیستان شب‌های سردی ‏دارد و در این میان زن و کودک هم کم نیستند. جمعیت هلال‌احمر استان از همان جمعه شب که شدت ‏بارندگی‌ها خبر از طغیان رودخانه‌ها و سرریز شدن سدها می‌داد، در آماده باش کامل بود. ‏

بارندگی‌های بی‌امان که به سرازیر شدن سیل منجر شده است، در هفته‌های اخیر تنها در سیستان نبوده ‏است؛ ٢٦ استان کشور درحال حاضر درگیر سیل هستند که بیشترین تأثیرپذیری به استان‌های سیستان و ‏هرمزگان برمی‌گردد و تمرکز اصلی نیروهای امدادی هلال‌احمر هم در این دو استان است.

با این حال ‏جمعیت هلال‌احمر همه استان‌ها برای پاسخگویی به بحران آماده‌اند و مثل بحران‌های پیشین با تمام توان به مردم گرفتار از سیل کمک می‌کنند؛ همان‌طور که مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و‏نجات جمعیت هلال‌احمر به صراحت بیان می‌کند جمعیت هلال‌احمر هیچ کمبودی در امدادرسانی ندارد؛ ‏منابع مالی تکمیل است و منابع و اقلام کمکی به اندازه کافی برای پاسخگویی به بحران وجود دارد.

مناطق ‏پهناوری از سیستان‌وبلوچستان این روزها شاهد بارانی است که تابستان منتظرش بودند؛ بارانی که شدت ‏بسیار زیادی دارد و سیلاب‌هایش روستاها و شهرستان‌های زیادی را مثل دریا کرده است.

هلال احمری‌ها ‏اما همان‌طور که در تابستان داغ و روزهای حسرت باران با طرح‌هایی مثل نذر آب در کنار مردم نجیب ‏سیستان بودند، این روزها هم تنهایشان نمی‌گذارند. تا زمانی که وضع استان به‌ویژه ١٣شهرستان و ‏روستاهایی که بیشترین آسیب را از سیل دیده‌اند به حالت عادی برنگردد، امدادگران و نجاتگران جمعیت ‏هلال احمر در کنار مردم سیستان خواهند ماند.‏


از جمعه غروب بارندگی در کل استان شروع شده؛ روستاهای زاهدان به سمت جنوب وضع وخیم‌تری ‏دارد. ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، فنوج، چابهار و کنارک در این دو روز بارندگی بسیار سنگینی داشتند ‏که موجب تخریب مسیرهای ارتباطی و خانه‌های بافت روستایی شده است.

این توضیحات را راشکی، ‏مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر سیستان به «شهروند» می‌دهد. او درحالی‌که خودش از همان روز، مستقیما ‏در تسریع روند امدادرسانی به‌ویژه به روستاهایی که راه‌های ارتباطی‌شان قطع شده، وارد شده و فعالیت ‏مداوم دارد، توضیح می‌دهد: «رحمت خداست ولی در برخی روستاها تخریب‌های زیادی داشته است. بسیاری از روستاها متاسفانه مسیرهای ارتباطی‌شان مسدود شده است و همین ‏موضوع، امدادرسانی را کند کرده است.» ‏


راه‌اندازی ٣ کمپ اسکان اضطراری و به‌کارگیری یک فروند بالگرد ‏کنارک و زرآباد بارندگی‌های بسیار شدیدی داشته است، براساس آماری که تا شنبه شب اعلام شده، ٧روستا در کنارک و ٦روستا در زر آباد مسیرهای ارتباطی‌شان مسدود شده است.

راشکی در مسیر چابهار ‏است و از اینکه صدایش در شرایط جوی بد قطع و وصل می‌شود عذرخواهی می‌کند. شرایط روستاها و بخش‌‏هایی از استان به معنای واقعی کلمه بحرانی است. با این حال امدادگران هلال‌احمر و دیگر نهادهای امدادی ‏پای کار هستند تا مردم را زودتر به مناطق امن برسانند.

او توضیح می‌دهد: «چهار روستا درکنارک به صورت ‏کامل تخلیه و مردم سیل‌زده به مناطق امن منتقل شده‌اند.» به گفته این مسئول، هلال‌احمر اقدام به برپایی سه کمپ اسکان اضطراری در شهرستان‌های کنارک، فنوج و قصرقند کرده ‏تا در صورت بروز حادثه مکانی امن برای اسکان آسیب دیدگان آماده باشد. به علاوه ۱۰دستگاه چادر امدادی ‏در شهرستان کنارک و ۱۷ دستگاه چادر امدادی در شهرستان قصرقند را نجاتگران جمعیت هلال‌احمر ‏برپا کرده‌اند.

همچنین اسکان اضطراری در یکی از مدارس شهرستان فنوج در نظر گرفته شده تا در صورت نیاز، ‏آسیب‌دیدگان به مکان امن انتقال پیدا کنند. ‎در چابهار برخی مناطق مثل اورکی، نگور، باهوکلات با حجم ‏ورود آب بسیار سنگین مواجه بودند.

به گفته رئیس جمعیت هلال‌احمر سیستان انسداد مسیرهای ‏مواصلاتی را تاکنون شاهد هستیم و به همین دلیل امدادرسانی با بالگرد جمعیت هلال‌احمر را از ‏یکشنبه آغاز کرده‌ایم و یک فروند بالگرد به‌طور مداوم در مسیر روستاهای گرفتار در آب پرواز می‌کند و ‏امدادونجات مردم با جدیت ادامه دارد. به علاوه نیروهای انتظامی و ارتش هم برای تسریع امدادرسانی، ‏بالگردهایی به کار گرفته‌اند که بتوانیم به سرعت به مردم روستاهای گرفتار در میان حجم انبوه آب رسیدگی ‏کنیم. ‏


نجات ٦٦ نفر از بستر رودخانه و انتقال ٥ زن باردار به مراکز درمانی ‏راشکی می‌گوید هلال احمری‌ها در آماده باش کامل‌اند و هرلحظه به دنبال راهی برای رسیدن به ‏روستاهایی هستند که راه‌های ارتباطی‌شان قطع شده است. نیکشهر و فنوج، هنوز همین وضعیت را دارند و ‏مسیرها بسته است؛ از زاهدان، میرجاوه، سراوان، هیرمند و سیب و سوران و کنارک.

به‌طورکلی آمارهایی ‏که از امدادرسانی و انتقال رسیده نشان می‌دهد تخریب‌های زیرساختی و خانه‌ها وجود داشته است؛ ‏تقریبا ٦٦ نفر را از بستر رودخانه نجات داده‌ایم.

این افراد با خودروهایشان در مسیر طغیان رودخانه گرفتار ‏شده بودند که نجاتگران جمعیت آنها را نجات دادند. پنج خانم باردار در روستاهای مسدود شده در ‏سیلاب گرفتار شده بودند که با ورود امدادگران آنها را به مراکز درمانی انتقال دادیم. این بانوان باردار در ‏روستای وشنام شهرستان کنارک، روستای غمداد شهرستان میرجاوه، روستای مخت شهرستان نیکشهر و ‏روستای دومک از شهرستان زاهدان در سیلاب گرفتار شده بودند که چهار تیم عملیاتی امدادونجات به ‏همراه آمبولانس آنها را به مراکز درمانی انتقال دادند‎.


مسیرهای ایرانشهر باز شده ، تلاش برای بازگشایی دیگر مسیرهامدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان سیستان‌وبلوچستان از فعالیت ۱۰۴ تیم عملیاتی برای امدادرسانی به ‏متأثران از سیل و آبگرفتگی در این استان خبر می‌دهد؛ در ۷۲ساعت گذشته به یک‌هزار و ۲۴۸ نفر ‏امدادرسانی شده است‎.

دو روز از شروع بارندگی‌ها و شدت گرفتن وضع بخش‌های جنوبی سیستان‌وبلوچستان می‌گذرد؛ با وجود امدادرسانی با قایق و به‌کارگیری بالگردهای هلال‌احمر و نیروهای ارتش، هنوز ‏روستاهایی هستند که مسیرهایشان مسدود است، تکلیف‌شان چیست؟ تا چه زمانی باید منتظر امداد بمانند.

‏راشکی با تأکید بر تلاش بی وقفه امدادگران برای دسترسی به روستاهایی که تقریبا زیر آب رفته‌اند و ‏ساکنانش به مناطق مرتفع پناه برده‌اند، می‌گوید: از سمت ایرانشهر فضاهایی باز شده است و تیم‌های ‏عملیاتی ما درحال ورود به مناطق گرفتار در سیلاب هستند. در بخش چابهار از شنبه شب با قایق مردم ‏منتقل شدند و امدادرسانی ادامه دارد.

مسیر روستاها اما بعضا همچنان مسدود است و تلاش ما برای ادامه ‏امدادرسانی از طریق بالگرد و قایق ادامه دارد. متاسفانه یک فوتی بر اثر سیل در سیستان‌وبلوچستان داشتیم؛ ‏مردی که در رودخانه سرباز افتاد و جسدش را روز گذشته امدادگران پیدا کردند. متاسفانه بر اثر وقوع ‏سیل یک نفر نیز در راسک مفقود شده است که تلاش برای یافتن این فرد ادامه دارد.‏‏

به‌طورکلی ساکنان ۱۳شهرستان ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زاهدان، سرباز، سراوان، سیب و سوران، ‏فنوج، کنارک، میرجاوه، نیکشهر و هیرمند در سه روز گذشته بر اثر سیل و آبگرفتگی با مشکلات و چالش‌‏هایی مواجه بودند. به‌طوری که به گفته شاهدان عینی بخش‌های زیادی از بلوچستان، مثل دریا شده است ‏و شدت آبگرفتگی به‌حدی است که فقط با قایق می‌توان در مسیرها تردد داشت.

امدادگران جمعیت هلال ‏احمر که شامل ۵۲۱ امدادگر و نجاتگر در قالب ۱۰۴ تیم عملیاتی هستند شبانه‌روز در خدمت مردم این ‏مناطق هستند و با وجود شرایط سخت دسترسی به روستاهای آب گرفته، لحظه‌ای در امدادرسانی آنها وقفه ‏ایجاد نشده است.

به گفته راشکی در ۷۲ ساعت گذشته به ساکنان ۴۰شهر و روستا امدادرسانی شده و ۳۲۷ ‏نفر اسکان اضطراری داده شدند. مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان سیستان‌وبلوچستان درباره توزیع اقلام ‏امدادی و غذایی میان متأثران از سیل و آبگرفتگی در این استان نیز می‌گوید: ۸۰دستگاه چادر، ۲۵۳ تخته ‏پتو، ۱۴۲ تخته موکت، یک‌هزار و ۶۹۷ کیلوگرم نایلون و ۴۶۴ قوطی کنسرو میان متأثران توزیع شده است.

شرایط سیستان‌وبلوچستان همچنان بحرانی است، اما امدادرسانی بی‌وقفه ادامه دارد و بدون‌شک از امروز به ‏بعد با فروکش کردن سطح آب دسترسی کامل به مناطق سیل‌زده امکان پذیر خواهد شد. راشکی از ‏شهروندان استانش خواست تا این روزهایی که سیل همه جای استان را تهدید می‌کند، به گزارش‌های رادیو ‏و تلویزیون و اعلام بلندگوهای عمومی توجه کرده و ضمن ذخیره آب آشامیدنی، در صورت بروز حادثه با ‏شماره ۱۱۲ جمعیت هلال‌احمر تماس بگیرند.‏

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.51264s, 19q