وزیر بهداشت مطرح کرد؛

نحوه تعیین تعرفه مراکز درمانی خیریه/موقوفات کجا هزینه شود

۱۳۹۸/۱۰/۲۸ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 287942
نحوه تعیین تعرفه مراکز درمانی خیریه/موقوفات کجا هزینه شود

سلامت نیوز:وزیر بهداشت، با اشاره به کارکرد مراکز درمان موقوفه، در خصوص تعرفه این قبیل مراکز توضیحاتی ارائه داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، سعید نمکی وزیر بهداشت، در دیدار حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، در خصوص آینده همکاری‌های وزارت بهداشت و سازمان اوقاف و امور خیریه، در حوزه موقوفات و امور خیریه حوزه سلامت کشور و در راستای تفاهم نامه مشترک، بحث و تبادل نظر کردند.


در این دیدار، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، ضمن تشریح اقدامات وقفی صورت گرفته در حوزه بهداشت و درمان، با تاکید بر پیگیری همکاری‌های مشترک دو حوزه، بر تعیین تکلیف اوقاف مربوط به حوزه سلامت و رویکرد حمایتی سازمان اوقاف و امور خیّریه برای ایجاد شرکت‌های دانش بنیان که در حوزه سلامت، تولید دارو و تجهیزات پزشکی فعالیت دارند و ایجاد پارک‌های علم و فناوری سلامت، تاکید کرد.


در ادامه این نشست، وزیر بهداشت، با بیان اینکه اولین گام در راستای پیگیری همکاری‌های طرفین، تعیین تکلیف موقوفات بلاتکلیف است، اظهار کرد: ضرورت دارد که مسائل حقوقی مربوط به موقوفات حوزه بهداشت و درمان، کارشناسی شود که این امر مستلزم تشکیل تیم حقوقی مشترک متشکل از معاونت حقوقی وزارت بهداشت و کارشناسان سازمان اوقاف است، چراکه موقوفات حوزه بهداشت و درمان به متولی واحدی نیازمند است تا بتوان در مواقع لزوم، به آسانی تصمیم گیری کرد.


نمکی با بیان اینکه اموال موقوفه یکی از پاکیزه‌ترین صدقات جاریه تلقی می‌شود، تاکید کرد: مال اوقاف باید در جهت نیت واقف و خیّر مصرف شود و باید همواره به موضوع امانتداری در این زمینه توجه ویژه شود.


وزیر بهداشت، در خصوص مدیریت موقوفات و نحوه استفاده بهینه از مجموعه‌های خیّریه، گفت: این موضوع نیز اهمیت بسیاری دارد. برای مثال، چندی پیش به قزوین سفر کردیم و از موقوفه مرحوم رحیمیان که با عشق خدمت به مردم آن را بنا نهاده است، بازدید کردیم، این بیمارستان به دلیل اینکه مدیریت آن بلاتکلیف است، بلااستفاده مانده و مردم از اثرات خیر آن بی نصیب مانده اند، بنابراین، در اینگونه موارد مبحث تعیین تکلیف و مدیریت موقوفات، اهمیت می‌یابد.


وی با تاکید بر اداره مستمر و بدون آسیب مجموعه‌های موقوفه در قالب رویکردهای مدیریتی جدید، گفت: از رقبات و پشتوانه‌ها باید برای مدیریت بهتر موقوفات و خیریه‌ها استفاده شود. در ابتدا ضرورت دارد که نگاهمان را به مقوله سلامت تغییر دهیم. مثلاً، اگر ما بخش‌های ویژه بیمارستانی بسازیم، تحت عنوان کار عمرانی تلقی شده و چنانچه بخواهیم سبک زندگی غلط مردم را اصلاح کرده و پیشگیری بر درمان را در اولویت قرار دهیم، اسمش را هزینه می‌گذاریم. در حالی که پیشگیری، سرمایه گذاری است. به عنوان مثال، ما در حال ساختن واکسن پنوموکوک و روتاویروس هستیم و اگر اینها ساخته شوند، از مرگ و میر تعداد زیادی از کودکان کاسته می‌شود، بنابراین، اگر واقف به نیّت خاصی اشاره نکرده باشد، می‌توانیم با نیازسنجی‌هایی که صورت می‌گیرد، موقوفات را در این راه‌ها استفاده کنیم. حتی می‌توان از موقوفات در مسیر ساخت خانه‌های بهداشت عشایری و خوابگاه‌های دانشجویی نیز استفاده کرد.


وزیر بهداشت در خصوص تعرفه مراکز موقوفه و خیّریه بیان کرد: چنانچه به این مراکز تعرفه بخش خصوصی دهیم، وجاهت خیریه از بین می‌رود، چراکه مردم تصور می‌کنند بخشی از کسری‌های آنها توسط خیّریه ها جبران می‌شود، تعرفه بخش دولتی نیز برای مراکز خیّریه کفاف نمی‌دهد. بنابراین باید تعرفه‌ای مابین را در نظر بگیریم. از طرفی، بسیاری از مراکز خیریه نیز از پرداخت مالیات معاف هستند و همین موضوع بخشی از هزینه‌ها را نسبت به بخش خصوصی کاهش می‌دهد.
نمکی در خصوص صدور مجوز شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری قول مساعد داد و برای پیگیری امور، بر تشکیل کمیته مشترک متشکل از معاونین وزارتخانه و مسئولین سازمان اوقاف و امور خیریه، تاکید کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.99748s, 19q