طی چند دهه آینده:

سرطان دهانه رحم ریشه‌ کن می‌شود

۱۳۹۸/۱۱/۱۲ - ۱۲:۱۰ - کد خبر: 288614
سرطان دهانه رحم ریشه‌ کن می‌شود

سلامت نیوز: نتایج دو پژوهش جدید که اخیراً در ژورنال‌های پزشکی منتشرشده است، نشان‌دهنده کاهش بسیار زیاد آمار مبتلایان به سرطان دهانه رحم در جهان بوده و پژوهشگران پیش‌بینی می‌کنند این سرطان به‌ زودی و به‌طور کامل ریشه‌ کن شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، مطالعات جدید پژوهشگران نشان می‌دهد سرطان دهانه رحم که می‌توانست در طول قرن حاضر یک خطر جدی برای سلامت عمومی محسوب شود، در حال ریشه‌کنی بوده و مشروط بر اینکه زنان واکسیناسیون دقیق، غربالگری و درمان اچ.پی.وی دریافت کنند، این بیماری تا پایان قرن جاری به تاریخ خواهد پیوست.

پژوهشگران حتی در مورد آمریکای شمالی خوش‌بین‌تر هستند و اظهار داشتند كه این بیماری می‌تواند تقریباً به‌طور كامل تا سال 2040 در این منطقه جهان از بین برود.

تجزیه‌وتحلیل و بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که تنها از طریق انجام واکسیناسیون، موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم در 78 کشور به میزان 89 درصد کاهش پیداکرده و به این ترتیب از بروز 60 میلیون مورد سرطان جلوگیری می‌شود.

نتایج این پژوهش که در ژورنال Lancet منتشرشده است، به سرپرستی پرفسور مارک بریسون (Marc Brisson) از دانشکده پزشکی دانشگاه لاوال (Universite Laval) و مرکز تحقیقات Laval CHU de Quebec-Universite Laval و با همکاری یک کنسرسیوم بین‌المللی از محققان انجام‌شده است.

در این مطالعه، جزئیات واکسیناسیون ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و اهداف غربالگری دهانه رحم تعریف‌شده در پیش‌نویس استراتژی سازمان بهداشت جهانی برای از بین بردن سرطان دهانه رحم استفاده‌شده است.

در این طرح عنوان‌شده است که 90 درصد از دختران باید تا سال 2030 علیه ویروس پاپیلومای انسانی واکسینه شوند. این طرح همچنین از 70 درصد خانم‌ها می‌خواهد یک یا دو بار در طول زندگی خود ازنظر خطر سرطان دهانه رحم معاینه شوند و برای 90 درصد از زنان مبتلا به ضایعات پیش سرطانی یا سرطان دهانه رحم برای دریافت درمان مناسب برنامه‌ریزی‌شده است.

تجزیه‌وتحلیل و بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که تنها از طریق انجام واکسیناسیون، موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم در 78 کشور به میزان 89 درصد کاهش پیداکرده و به این ترتیب از بروز 60 میلیون مورد سرطان جلوگیری می‌شود.

بر این اساس پیش‌بینی می‌شود با افزودن دو آزمایش غربالگری و درمان ضایعات دهانه رحم، موارد سرطان دهانه رحم طی چند سال آینده به میزان 97 درصد کاهش می‌یابد و 72 میلیون مورد سرطان دهانه رحم طی یک قرن آینده درمان خواهد شد. علاوه بر این، با مقیاس درمان مناسب سرطان، از 62 میلیون مرگ‌ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم در سطح جهانی جلوگیری می‌شود.

مارک بریسون در این رابطه اعلام کرد: «برای نخستین بار، تخمین زده‌ایم که اگر استراتژی سازمان بهداشت جهانی به‌طور کامل انجام شودف سرطان دهانه رحم در چه بازه زمانی ممکن است از بین برود و همچنین چه تعداد موارد سرطان گردن رحم قابل‌پیشگیری است؟»

نتایج مطالعات ما نشان می‌دهد که برای از بین بردن سرطان دهانه رحم، دستیابی به پوشش واکسیناسیون گسترده، غربالگری و درمان به‌ویژه در کشورهایی که بالاترین فشار بیماری را دارند، ضروری است.

گفتنی است نتایج این تحقیق برای تدوین استراتژی نابود کردن سرطان دهانه رحم توسط سازمان بهداشت جهانی که برای تصویب در مجمع جهانی بهداشت در ماه می سال 2020 میلادی ارائه خواهد شد، استفاده می‌شود.

بر این اساس پیش‌بینی می‌شود طی سده آینده پیروزی کامل و بزرگی در رابطه با بهداشت زنان و شکست این بیماری در پیش باشد و البته پژوهشگران بر این نکته تأکید می‌کنند که این هدف بزرگ تنها با تعهد قابل‌توجه بین‌المللی و مالی به‌منظور پیشگیری و درمان سرطان دهانه رحم قابل‌دسترسی خواهد بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.17511s, 20q