استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران مطرح کرد؛

عواملی که می‌تواند سبب ناباروری مردان شود

۱۳۹۸/۱۱/۱۳ - ۰۹:۲۶ - کد خبر: 288648
عواملی که می‌تواند سبب ناباروری مردان شود

سلامت نیوز:استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، به تشریح عواملی پرداخت که می تواند سبب ناباروری مردان شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، نیما نریمانی، با اشاره به اینکه استعمال دخانیات و ابتلا به چاقی احتمال ناباروری در مردان را افزایش می‌دهد، گفت: بر اساس برخی از مطالعات و مقالات منتشر شده امواج وای فای و استفاده از تلفن همراه نیز ممکن است در بروز ناباروری تأثیرگذار باشد.


وی در آستانه برگزاری کنگره سلامت مردان درباره موضوع ناباروری در مردان، اظهار داشت: شیوع ناباروری در دنیا به صورت میانگین ۱۵ درصد است که بر اساس مطالعات انجام گرفته در کشور ما این آمار ۱۷ تا ۲۴ درصد در زوجین اعلام شده است.


نریمانی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از علل ناباروری مربوط به مردان است، گفت: مردان به دلیل محیط کاریشان و برخی از شرایط در معرض عوامل خطر ناباروری قرار دارند از جمله آن که کار در محیط های گرم، تماس با مواد شیمیایی، استنشاق گازهای سمی و...، می تواند باعث ناباروری در آقایان شود.


استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، ادامه داد: الگوی ناسالم زندگی می تواند باعث ناباروری شود به عنوان مثال روابط جنسی پرخطر به دلیل احتمال عفونت های جنسی می تواند باعث ناباروری شود. همچنین استعمال سیگار، قلیان و مصرف مشروبات الکلی نیز در بروز ناباروری بسیار تاثیر گذار است.


نریمانی، چاقی را یکی از دیگر دلایل ابتلا به ناباروری برشمرد و گفت: به دلیل تغییر الگوی غذایی در جامعه چاقی رو به افزایش بوده و این مسئله هم در زنان و هم در مردان می تواند سبب افزایش ابتلا به ناباروری شود.


این متخصص اورولوژی خاطرنشان کرد: آقایانی که تلفن همراه را در جیب شلوار قرار داده یا لب‌تاپ را روی پاهای خود قرار می‌دهند احتمال ناباروری در آنها بیشتر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه پیشگیری از ناباروری بسیار اهمیت دارد، گفت: هرچند امروزه در حوزه درمان ناباروری موفقیت‌های زیادی در جهان حاصل شده ولی نباید از پیشگیری از ناباروری و افزایش آگاهی مردم در زمینه علل ابتلا به ناباروری غافل شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.84747s, 19q